Rekordní pokuta pro realitku: Prolux Consulting to má za 5.000.000 Kč

Praha - Stát se hvězdou v oboru, kterému se vlastně ani nevěnujete, je mistrovský kousek. Na trhu realit se podařil společnosti Prolux Consulting. Za popularitu vděčí televizním reportážím, protestům klientů, hromadné žalobě, podpořené stovkami svědků – a rekordní pokutě od České obchodní inspekce.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

„Ústřední ředitel České obchodní inspekce Jan Štěpánek po posouzení všech okolností potvrdil pokutu ve výši 5 milionů Kč, uloženou inspektorátem pro Středočeský kraj a Hl. m. Prahu realitní kanceláři PROLUX Consulting Int., s.r.o., za porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik při uzavírání smluv na prodej nemovitostí,“ oznámila před pár dny mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. Česká obchodní inspekce (ČOI), která často čelí kritice pro svou bezzubost – čili to, že nedokáže hříšníky citelně trestat, i když má pravomoc udělit milionové pokuty – tak zaznamenala překvapivý zářez. Překvapovat přestane, jakmile se podíváte, kdo pětimilionovou pokutu dostal.

Navzdory tomu, jak už se v Česku dokázala firma Prolux Consulting proslavit, existují stále ještě lidé, kteří ji neznají a jsou ochotni skočit jí na špek.


Pro ty, kteří ještě nevědí: seznámení s Prolux Consulting

„Navzdory tomu, že Prolux Consulting ve svém logu využívá označení Reality či Real Estate, zprostředkováním prodeje nemovitostí se nezabývá,“ začíná s výčtem překvapivých pravd o firmě zakladatelka občanského sdružení Stop Světlana Glaserová. Ostatně její občanské sdružení „vděčí“ za svou existenci právě firmě Prolux Consulting – vzniklo jako platforma koordinovaného odporu poškozených klientů.

Zaměstnanci Prolux Consulting své oběti loví na inzertních webech s nabídkou nemovitostí. „Na upozornění ‚Realitní kancelář nekontaktovat‘ neberou ohled a prodávajícího vytrvale obtěžují telefonáty,“ popisuje Světlana Glaserová – která před dvěma lety sama pochybné realitce naletěla. Operátorky slibují, že už na první schůzku přivedou konkrétního zájemce o nemovitost – což bývá argument, který prodávajícího nakonec zlomí, aby svolil k setkání. „Jenže žádný zájemce na schůzku nepřijde. Následuje dokonale nacvičené a psychologicky propracované divadelní představení, jehož smyslem je přimět klienta, aby podepsal smlouvu,“ líčí Světlana Glaserová. Součástí hry je podle ní lež ze strany makléře, která později rozhoduje o všem: „Makléř vždy a zásadně klientovi tvrdí, že smlouva rozhodně není exkluzivní, že podepisuje pouze nezávazný formulář pro účely inzerce,“ pokračuje. Makléři jsou podle ní dokonale vyškoleni v tom, jak odvést klientovu pozornost a zmanipulovat ho k podpisu. K jejich oblíbeným fintám údajně patří citové vydírání nebo navozování zmatku. Mnoho podvedených klientů podle Světlany Glaserové popisuje, že makléř rozlil sklenici s vodou nebo převrátil židli – aby mohl nepozorovaně sebrat ze stolu také kopii smlouvy. „Tu většina klientů následně postrádá – nemohou si tedy ani dodatečně přečíst, k čemu se vlastně upsali,“ varuje Světlana Glaserová.

Přečtěte si také: Realitce raději ani korunu

Jisté ujednání ve smlouvě ovšem přidělává klientům později velké vrásky na čele. Je alfou a omegou celého byznysu společnosti – který, jak už jsme uvedli výše, ve zprostředkování prodeje nemovitostí nejspíš opravdu nespočívá. Ve smlouvě je totiž uvedeno, že Prolux Consulting má nárok na šestiprocentní provizi i když nemovitost nakonec prodá majitel bez ní. Jakmile klient nemovitost prodá a firmě nezaplatí, poruší smluvní podmínky a firma na něj nechá vydat platební rozkaz – v posledních letech byly na její klienty vydávány doslova jak na běžícím páse. Vzhledem k ceně nemovitostí není výjimkou, že požadované sumy dosahují statisíců. „Prolux Consulting je opravdu bezkonkurenčně nejnebezpečnějším subjektem, na českém trhu s realitami,“ míní Světlana Glaserová.


Inspekce: za nekalé praktiky nejvyšší možná pokuta

O praktikách firmy už bylo natočeno několik televizních reportáží, byla na ni podána hromadná žaloba a víc než šest set (!) trestních oznámení. Dokonce se kvůli ní konala i menší protestní demonstrace. Od Prolux Consulting se distancuje Asociace realitních kanceláří ČR i Českomoravská realitní unie. Nic z toho však zatím nedokázalo společnosti zabránit v tom, aby ve svém podnikání pokračovala dál. Teď to konečně vypadá, že pomalu padá klec.

„Kontroly činnosti realitní kanceláře provedl inspektorát pro Středočeský kraj a Hl. m. Prahu na základě četných podání spotřebitelů, kteří si stěžovali na praktiky této kanceláře, a také s využitím případů, které byly ČOI postoupeny Policií ČR. Bylo prokázáno, že zástupci společnosti spotřebitele nepravdivě informovali o podmínkách uzavíraných smluv, což je v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele,“ potvrzuje mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. Klienti byli podle inspektorů opravdu opakovaně ujišťováni, že smlouva s Prolux Consulting není exkluzivní. „Ve skutečnosti však smlouva obsahovala výslovný zákaz nemovitost prodat bez součinnosti společnosti PROLUX Consulting Int., s.r.o., a to pod sankcí ve výši 6 % z předpokládané ceny nemovitosti, nejméně však 19 500 Kč,“ upozorňuje mluvčí. Firma podle inspekce používala podobné nekalé praktiky minimálně od roku 2007. „A to soustavně, systematicky, běžně a podle všeho i zcela záměrně,“ dodává mluvčí ČOI. Výsledkem je nejvyšší možná pokuta, jakou zákon o ochraně spotřebitele za užívání nekalých obchodních praktik umožňuje udělit: pět milionů korun.

Víte, jak nepodlehnout vábení neseriózních realitních kanceláří?


Hromadná žaloba: dvě stě šestnáct svědků

Paralelně se případem firmy Prolux Conslting zabývá také soud. Firma čelí již druhým rokem hromadné žalobě koordinované občanským sdružením Světlany Glaserové. A jedná se o opravdu kuriózní spor – minimálně v tom smyslu, že všichni svědkové se ani naráz nevtěsnají do soudní síně. „Je to neobvyklý případ, protože je navrženo 216 svědků, kteří jsou zřejmě všichni poškození činností žalovaného,“ sdělila médiím na konci července soudkyně Alena Novotná. Právní zástupce společnosti Prolux Consulting ji na základě toho obvinil z podjatosti – soudkyně si podle něj nemůže dovolit mluvit o klientech firmy jako o poškozených, dokud není spor u konce. Cesta ke konečnému verdiktu se tak opět protahuje.

Ještě před obviněním z pojatosti soudkyně vydala na návrh občanského sdružení Stop předběžné rozhodnutí, které zakazuje firmě Prolux Consulting Int. uzavírat smlouvy, které porušují práva spotřebitelů. Soud ovšem nevyhověl návrhu, aby se toto opatření vztahovalo také na smlouvy společnosti Prolux - Consulting, spol. s. r. o. Pro vysvětlení: Prolux Consulting Int, s. r. o. a Prolux - Consulting, spol. s r. o. jsou dvě firmy stejných majitelů. Vlastníky a jednateli obou jsou podle obchodního rejstříku Petr Jasanský a Miroslava Šebková.

O vyjádření k celé situaci a k udělení pětimilionové pokuty jsme pochopitelně požádali i vedení realitní (?) firmy – post generální ředitelky a tiskové mluvčí v jednom zastává Karolina Valentová. I když nám bylo přislíbeno, že vyjádření zašle e-mailem nebo sdělí telefonicky, do uzávěrky tak neučinila. Přímý kontakt na ni nám navíc zástupci firmy odmítli poskytnout s tím, že nás Valentová sama kontaktuje.

Chcete poradit s výběrem realit? Obraťte se na nás

Advokát společnosti před několika dny sdělil České televizi, že firma odmítá, že by klienty klamala, a pokutu napadne u soudu.


Nejnovější dění: Prolux Consulting nabízí dohodu o narovnání

„V posledních týdnech začala generální ředitelka Prolux Consulting obesílat bývalé klienty s jakousi dohodou o narovnání,“ popisuje Světlana Glaserová. Firma v ní klientům nabízí, že když jí uhradí pokutu ve výši pěti tisíc, přestane po nich vymáhat původní finanční závazek. Čili oněch šest procent z prodeje nemovitosti, k nimž se upsali ve smlouvě. „Myslím si, že se loď potápí a firma se chce alespoň vyhnout vysokým soudním výlohám,“ hodnotí Světlana Glaserová. Poškozené ale nabádá, aby na návrh nepřistupovali. „Naši advokáti jsou odhodláni věc dotáhnout do konce,“ uzavírá.

Loading...
Témata: reality
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto bude lacinou značkou? Odbory ztrhaly strategii Volkswagenu

17.10.2019 10:00 Odbory automobilky Škoda Auto kritizují chystanou strategii koncernu Volkswagen, který podle…

Exemplární trest. ČNB uložila BH Securities tučnou pokutu kvůli dluhopisům

17.10.2019 07:37 Česká národní banka uložila pokutu pět milionů korun obchodníkovi s cennými papíry BH Securities za…

Babiš si dupl, chce nové jaderné bloky. Česko se může dostat do křížku s EU

16.10.2019 19:16 Aktualizováno Česko musí prosadit stavbu nových jaderných bloků, i kdyby kvůli tomu mělo porušit evropské právo.…

Šéf Hospodářské komory Dlouhý prozradil, co umožní výraznější růst mezd

16.10.2019 17:26 Zavádění digitálních technologií v tuzemském průmyslu a službách v budoucnu podle prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama