Projednání zvýšení DPH opět odloženo

Praha - Projednání daňového balíčku, který obsahuje například i zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod, odložil na svém středečním jednání rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Jeho členové o dalším osudu návrhu rozhodnou za týden.

Ilustrační fotografie

"Jednání o daňovém balíčku odkládáme na 10. října, případné pozměňovací návrhy budeme přijímat do 8 října, aby mělo ministerstvo financí více času promyslet si případné změny," uvedl předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS).

Návrh počítá s tím, že by daň z přidané hodnoty pro tři následující roky stoupla o jeden procentní bod na 15 a 21 procent a lidé s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně by odváděli novou sedmiprocentní daň. V souboru opatření je také omezení výdajových paušálů pro živnostníky, zrušení slevy na dani z příjmu u pracujících důchodců nebo konec stropů u odvodů na zdravotní pojištění. Balík daňových změn počítá i s omezením tzv. zelené nafty, zvýšením daně z převodu nemovitosti a srážkové daně.

"Konsolidační balíček není jedinou cestou, jak pomoci české ekonomice," uvedl Pavel Bém, který rovněž souhlasil s poskytnutím dalšího času ministerstvu financí pro pozměňovací návrhy.

Také podle dalšího člena rozpočtového výboru Marka Šnajdra (ODS) bylo přerušení návrhu v tuto chvíli jedinou možnou cestou, jak se vyhnout jeho opětovnému zamítnutí.

Člen rozpočtového výboru Petr Braný (KSČM) podle svých slov váhal, jestli podpořit přerušení jednání o další týden. "Z mého pohledu je tento materiál zatím nemožné schválit. Nejlépe však politického protivníka porazíme jeho vlastními zbraněmi. Tedy do toho kolegové, těším se na vaše pozměňovací návrhy," vyzval Braný.

"Netvrdím a nikdo tvrdit nemůže, že zvýšení daní je jediná cesta, jak se může česká ekonomika popasovat se svými problémy. Nicméně máme-li přijímat rozpočet, který bude funkční od prvního ledna 2013, tak už zde moc velký prostor pro politické dohody není. Proto je schválení tohoto balíčku v současné chvíli nezbytné k tomu, aby bylo možné přijmout rozpočet bez provizórií," tvrdí náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Balíček, se kterým kabinet Petra Nečase (ODS) spojil vyjádření důvěry vládě, tak zůstal v rozpočtovém výboru. Pokud by byl v následujícím legislativním procesu zamítnut, a vládě by tím pádem nebyla důvěra vyjádřena, podá podle dřívějších slov premiéra jeho kabinet demisi.

"Vláda České republiky považuje tento návrh zákona za nesmírně zásadní ve vazbě na návrh státního rozpočtu pro rok 2013. I proto vláda České republiky sáhla k použití tohoto institutu, který doposud nebyl použit za 20 let platnosti Ústavy České republiky, tedy spojila s projednáním tohoto návrhu svou důvěru," nechal se v předchozích diskusích slyšet Nečas.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) hrozí, že pokud zákon nebude schválen, nepodaří se sestavit takový rozpočet na příští rok, který by dodržel schodek veřejných rozpočtů na úrovni pod tři procenta HDP. Od balíčku si totiž vláda slibuje příjem dodatečných 25 miliard korun.

Konsolidační balíček již dříve zamítnul Senát a vládní koalici se nepodařilo jeho negativní stanovisko v Poslanecké sněmovně přehlasovat, jelikož z řad poslanců ODS se proti návrhu postavili Ivan Fuksa, Tomáš Úlehla, Radim Fiala, Marek Šnajdr, Jan Florián a Petr Tluchoř.

Rebelující poslanci ODS preferují, aby v příštím roce zůstalo DPH na stejné úrovni jako letos. Vládní balíček přitom počítá s navýšením sazeb o jeden procentní bod. Podle Tluchoře jsou nejkřiklavějšími problémy v balíčku právě změna DPH, milionářská daň a "trestání" aktivních důchodců a živnostníků. Vláda by podle nich měla hledat potřebné finanční prostředky jinde, především na výdajové stránce rozpočtu.

Poslanci ODS se zároveň na zasedání svého klubu dohodli na vzniku osmičlenné pracovní skupiny, která o změnách s rebelujícími poslanci v současné době jedná. Případnou pozměněnou podobu posvěcenou i koaličními partnery by občanští demokraté chtěli schválit ve druhém a třetím čtení na schůzi Poslanecké sněmovny 23. října. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však dlouhodobě tvrdí, že prostor pro změny v tomto návrhu je opravdu minimální.

Proti souboru daňových opatření ostře vystupují poslanci opozičních stran. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka o něm při rozpravě k prvnímu čtení hovořil jako o "zdražovacím balíčku", který si ODS ani nedokázala vnitřně vydiskutovat a který nevznikl na základě kvalitních ekonomických analýz. Podle něj je nepravděpodobné, že by se podařilo změnou daní vybrat pro stát tolik peněz, kolik si představuje ministerstvo financí.

"Myslím si, že ve vyspělé společnosti v civilizované zemi by nemělo docházet k tomu, že se reformy realizují jako experimenty, které fungují systémem pokus - omyl," myslí si Sobotka. Podle jeho názoru jsou pravicové reformy vymýšlené na koleně, bez dostatečného expertního zázemí a dohadují se pouze politicky.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

22.09.2021 15:38 Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do…

Podpora podnikatelů zasažených pandemií dosáhla 185 miliard, uvedla komora

22.09.2021 12:37 Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy Kč v období od ledna 2020 do srpna 2021…

Pohledávky Citibank za 10 miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud

22.09.2021 12:12 Aktualizováno Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská…

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června klesl

20.09.2021 11:19 Zahraniční dluh Česka klesl ke konci letošního června na 4,184 bilionu korun. Mezičtvrtletně se…

Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA

19.09.2021 15:02 Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Související:

Právě se děje

reklama