Vláda zadluží stát? Bude muset požádat o vyslovení důvěry

Praha - Nový ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, který přikazuje vládě při překročení státního dluhu 50 procent HDP požádat poslance o důvěru, projedná ve středu kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Spolu s ním se ministři budou zabývat i nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Ilustrační fotografie

"Hlavním cílem návrhu ústavního zákona je dosáhnout zdravých a dlouhodobě udržitelných veřejných financí České republiky, které jí poskytnou dostatečný prostor pro rozhodování při realizaci rozpočtové a fiskální politiky a zajistí respektování mezinárodních závazků," říká důvodová zpráva zákona.

Jakmile by výše dluhu České republiky stoupla na 50 procent HDP, musela by vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Aktivní přístup ale ústavní zákon předpokládá už od překročení hranice 40 procent HDP. Od této hodnoty by mohl stát dávat záruky pouze na základě platných zákonů v den zadlužení nebo podle zákonů, který schválí nadpoloviční většina všech členů parlamentu.

Kraje a další samosprávné celky by měly hospodařit tak, aby jejich dluhy nepřekročily 60 procent průměru jejich celkových příjmů za poslední čtyři roky. Když se jim to nepovede, může jim stát dávat méně peněz z daní. "Zadržený výnos daní určených územnímu samosprávnému celku lze uvolnit pouze na splacení dluhových závazků územního samosprávného celku uzavřených před rokem, v němž došlo k zadržení," dodává zákon, který předkládá ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ministři projednají také závěry NKÚ k hospodaření Lesů ČR, který prověřil 16 veřejných zakázek v hodnotě necelé miliardy korun. Lesy ČR podle něj porušily zákon o veřejných zakázkách ve dvou případech, ve věci nákupu vozů pro vedení podniku a v případě zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku.

"Lesy ČR v součinnosti s MZe uskutečnily v roce 2010 směnu více než 1000 hektarů uceleného komplexu lesa v chráněné krajinné oblasti s fyzickou osobou za pozemky roztříštěné na devíti katastrálních územích po celé České republice. Tato směna nebyla v souladu s Programem scelování lesního majetku s právem hospodaření podniku Lesy ČR," uvádí zpráva NKÚ.

"Směna byla pro stát jednoznačně výhodná. Směnou za 1077 ha lesních pozemků získal stát 1410 ha lesních pozemků, tj. o 333 ha lesních pozemků více. Pozemky, které stát směnou získal, se nacházejí celkem v pouhých pěti územích, z toho 1270 ha, tj. 90 procent směněných pozemků tvoří dvě velká ucelená území," vysvětlovaly tehdy státní podnik. Vláda se bude zabývat i dalšími nálezy NKÚ, například kontrolou ministerstva vnitra.

Ministři projednají také první koncepci řešení problematiky Alzheimerovy choroby a jiných typů demencí. Jak stojí v návrhu, lidi 21. století sužují právě především choroby související s degenerací mozku. Česká republika v tomto ohledu není výjimkou. V roce 2010 hlásila naše země 111 tisíc nemocných s demencí, výhled na rok 2050 počítá s dvojnásobkem. V současné chvíli žije v České republice 130 tisíc obyvatel, které trápí syndrom demence v různém stupni. Přitom náklady na řešení jednoho takového případu se pohybují kolem jednadvaceti tisíc eur na rok. Koncepce přichází s návrhem, který by měl výdaje snížit a zároveň navýšit komfort pacientů. Chce věnovat zvýšenou podporu systému domácí péče, která je násobně levnější než ta institucionální a klade mnohem menší zátěž na psychiku nemocného člověka. Pečujícím osobám by stát měl pomáhat finančně i širokou paletou sociálních služeb a poradenství.

Koncepce počítá také s tím, že celá společnost podstoupí informační a etickou výchovu, aby se naučila zacházet se starými lidmi důstojně, což se promítne do působnosti praktických lékařů i osnov na všech stupních vzdělávání. Edukační moment považují ministerstva za klíčový, protože počet seniorů nad 65 let se má do roku 2020 navýšit na 2,2 milionu. Stejnou důležitost návrh přikládá rovněž výzkumu, protože dokud se česká věda nezačne podílet na mezinárodních bádáních, nebude mít přístup k jejich výsledkům. Cílem je vyvinutí metodiky včasné diagnózy, léčby a prevence neurodegenerativních chorob.

Zásadní budou změny v občanském zákoníku, mají posílit práva nemocných lidí, závislých na péči svých blízkých či profesionálů. Přestane existovat možnost zbavení svéprávnosti, protože byla v rozporu se zákony, které Česká republika ratifikovala.

Kromě toho se budou ministři zabývat také zprávou o plnění státního rozpočtu České republiky nebo návrhem vlády na pozastavení činnosti a rozpuštění některých politických stran.

Témata: Vláda ČR

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Související:

Právě se děje

reklama