Vláda odsouhlasila směnárenský zákon, měl by zabránit matení klientů

Praha - Zamezit matení klientů směnáren používáním více kurzů na kurzovním lístku má nový zákon o směnárenské činnosti, který předkládá ministerstvo financí. Ve středu jej na svém zasedání schválil kabinet Petra Nečase (ODS), sdělil Mediafaxu zdroj obeznámený s jednáním.

371

Cílem navrhovaného zákona je upravit informační povinnosti provozovatelů směnáren způsobem, který by v co největší míře eliminoval možnosti matení zákazníků. Konkrétním cílem je upravit náležitosti kurzovního lístku či zajištění důkazu o řádném splnění informační povinnosti.

Stávající úprava totiž podle předkladatelů nezakazuje postup, při němž dochází ke zmatení zákazníků různým "mixem" kurzů (V.I.P. atd.) na kurzovním lístku. Tento postup přitom nedosahuje takové míry, aby naplnil znaky nekalých obchodních praktik ve smyslu zákona o ochraně spotřebitele (ZOS).

"Pro zmatení zákazníků je vzhledem ke specifické povaze směnárenské činnosti - zákazníci jsou zahraniční turisté, neznalí českého jazyka, v cizím prostředí atd. – postačující i uvedení více kurzů na kurzovním lístku, byť s přesnou specifikací podmínek jejich uplatnění. Takové jednání přitom není v rozporu s odbornou péčí, jejíž porušení je ZOS předvídáno, neboť není nijak nepoctivé a v oblasti směnáren ani neexistují standardy, které by mohly dokládat obecné zásady dobré víry v nutnost jiného postupu," stojí v důvodové zprávě k návrhu.

Podle nového zákona by tak směnárníci museli informovat zákazníky pomocí jediného kurzu jedné měny.

"Povinnost uvádění jediného směnného kurzu, uvedeného na kurzovním lístku, tj. kurzu pro zákazníka nejméně výhodného, zabrání nejenom zmatení zákazníků, ale též postupu, při němž osoba vykonávající směnárenskou činnost láká potenciální zákazníky uveřejněním kurzu nejvýhodnějšího na informační tabuli, aby nepozorný zákazník následně zjistil, že tento kurz je dosažitelný pouze za jistých podmínek směny. S implementací této varianty zároveň nejsou spojeny žádné náklady, které by směnárník byl nucen oproti současnému stavu vynaložit," dodává materiál pro vládu.

Návrh nového zákona by tak osamostatnil právní úpravu směnárenství, která je v současnosti obsažena v devizovém zákoně. Zákon obsahuje také právní úpravu některých soukromoprávních vztahů při poskytování směnárenských služeb. Kromě otázky kurzovního lístku jsou to například předsmluvních informačních povinností či povinnost vydání dokladu o provedení směnárenského obchodu.

K materiálu měla dvě zásadní připomínky Česká národní banka (ČNB). První se týkala způsobu, jak mají být nabízeny podmínky, které jsou pro klienta výhodnější než směnné kurzy uvedené na kurzovním lístku. ČNB by chtěla zakázat uvádění případné slevy formou dalšího kurzu, aby ten nebyl zaměnitelný s kurzem na kurzovním lístku, avšak jiné formy uvádění slevy by byly možné. S tím nesouhlasí předkládající ministerstvo financí.

"Informace o výhodnějších podmínkách směny uváděná jinak než formou směnného kurzu nemá v praxi rozumný smysl. Informace typu 'při směně nad částku ... o tři procenta výhodnější kurz' není pro klienty transparentní a nutí je ke složitým výpočtům," argumentuje ministerstvo. To slevu v podobě jiného kurzu připouští, nesmí být ale prezentován způsobem, který by byl zaměnitelný s kurzem na kurzovním lístku.

Druhá připomínka se týkala požadavku, aby jednu kopii dokladu o provedení směnárenského obchodu podepsal provozovatel směnárenské činnosti a vydal ji klientovi a druhou kopii dokladu podepsal klient a provozovatel směnárenské činnosti ji uschoval. Podle předkladatelů je to však zbytečná administrativní zátěž.

Návrh zákona vznikl v reakci na negativní jevy zjištěné ČNB. Odbor ochrany spotřebitele této banky totiž obdržel v roce 2011 celkem 131 stížností na směnárny. Výrazná většina (124) těchto stížností se týkala informování zákazníků. Navíc při 86 kontrolách směnáren, které ČNB provedla jen za první pololetí minulého roku, bylo zjištěno 117 porušení devizového zákona, přičemž téměř polovina se týkala informování o kurzech a ceně za službu.

Témata: Vláda ČR

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní českou ekonomiku

27.09.2021 12:18 Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Související:

Právě se děje

reklama