Důchodci a děti v exekuci? V Česku žádná zvláštnost

Praha - Důchodci a děti v exekuci. Dva fenomény, které se nebezpečně šíří českou kotlinou. Alarmující jsou hlavně počty prvních jmenovaných. V exekuci jsou desetitisíce českých důchodců. Jen za první pololetí letošního roku jim bylo exekučně zabaveno z důchodu přes sedm set čtyřicet milionů korun.

Finance, ilustrační fotografie

V polovině letošního roku evidovala Česká správa sociálního zabezpečení přes šedesát čtyři tisíc lidí, kterým jsou z důchodu exekučně sráženy splátky dluhů. Oproti roku 2000 máme v exekuci důchodců čtyřikrát víc. Do problémů s exekutorem se dostanou snadno, cesta ven bývá o poznání bolestnější.

Připomínáme nejčastější rizikové faktory, které zvyšují šance, že důchodce skončí ve spárech exekutora:


Předváděcí akce, podomní prodej, podpis smlouvy na ulici

Před předváděcími akcemi, podomním prodejem a podpisem smlouvy na ulici vás varujeme opakovaně. Souhrn článků, které jsme tomuto tématu věnovali, najdete v boxu vpravo. Na tomto místě jen několik základních pravidel. Rada nad zlato zní: předváděcím akcím, podomním i pouličním prodejcům se vyhýbejte obloukem. Prodejci seniorům velmi často předkládají k podpisu také smlouvy na velmi drahé vázané úvěry – od kterých je cesta k potížím se splácením a následné exekuci krátká.


Nebankovní půjčky

Pozor si dávejte na půjčky od nebankovních společností. Jejich metody nezřídka hraničí s lichvou. I když se snaží zákonodárci v posledních letech poskytování spotřebitelských úvěrů přísněji regulovat, úvěroví predátoři mají nad naivními spotřebiteli stále navrch.


Děti

Odborníci upozorňují, že za potíže penzistů s dluhy velmi často mohou jejich povedení potomci. Penzisté se totiž snaží vlastními půjčkami hasit problémy a trable mladých, případně jim chtějí „trochu přilepšit". Základní rada zní: dětem přilepšujte jen tolik, kolik můžete dát. Rozhodně si nikdy nepůjčujte, abyste sami mohli půjčit. A i v případě půjčky blízkému příteli nebo rodinnému příslušníkovi nezapomínejte vše ošetřit kvalitní smlouvou. Jak na to?


Snadná kořist

Tolik k nejčastějším příčinám potíží s exekutorem, teď k tomu, jak takové potíže vypadají v praxi. Člověk v důchodu v Česku není nikterak hájeným druhem, platí pro něj – co se dluhů týče – úplně stejná pravidla jako pro všechny ostatní. Doporučujeme proto i důchodcům, aby si prostudovali našeho Průvodce exekucí krok za krokem.

V jistém smyslu jsou ostatně lidé v důchodu pro exekutora snazší kořistí než jiní. Zatímco člověk v produktivním věku může před exekutorem kličkovat – například prací na černo, důchodci před ním svůj příjem neschovají. A nehovoříme zde pouze o starobních důchodech. Exekučně postižitelný je také důchod vdovský, sirotčí důchod nebo invalidní důchod – stejně jako celá řada sociálních dávek, mateřská a nemocenská.

V případě důchodu se o vše postará Česká správa sociálního zabezpečení. „Je povinna provádět exekuční srážky ze všech druhů důchodů na základě doručeného vykonatelného rozhodnutí soudu či orgánu státní správy, na základě exekučního příkazu nebo na základě rozhodnutí v insolvenčním řízení," potvrzuje její mluvčí Jana Buraňová. Ale pozor: jakékoli stížnosti a odvolání na sociálce jsou marné. Obracet se s nimi musíte buď přímo na soud, nebo na exekutora či věřitele. Na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení se má smysl obracet pouze v případě, kdy jste dluh uhradili, a ona vám peníze přesto dál strhává. „Česká správa sociálního zabezpečení srážky ukončí poté, co je pohledávka plně uhrazena, včetně úroků a nákladů řízení. Pokud ale dlužník uhradí dluh jiným způsobem nebo je exekuce zrušena, nemůže Česká správa sociálního zabezpečení s ohledem na technologii zpracování výplat zaručit okamžité zastavení srážek. Správa sociálního zabezpečení garantuje, že navíc sražené částky klientovi samozřejmě co nejdříve vyplatí," vysvětluje ústřední ředitel sociální správy Vilém Kahoun.


Kolik vám z důchodu exekutor musí nechat

Podmínkou toho, aby vám Česká správa sociálního zabezpečení mohla z důchodu peníze strhávat je, že váš důchod dosahuje takzvané zabavitelné výše. Na určitou – nezabavitelnou – částku totiž ani exekutor sáhnout nesmí. Není však nikterak vysoká. Snadno si ji vypočtete v naší kalkulačce.

Spočtěte si na kalkulačce od Peníze.cz, kolik vám musí exekutor nechat ze mzdy nebo důchodu.

Pro ilustraci si to ukažme na konkrétním případě. Pobíráte starobní důchod ve výši 10 500 korun, jenže jste si půjčili čtyřicet tisíc u nebankovní společnosti s vysokými úroky, nezvládali jste splácet a skončili jste v exekuci. Správa sociálního zabezpečení vám bude měsíčně strhávat z důchodu 1554 korun. A uskromnit se nejspíš budete muset na celé roky. Původní dluh se totiž může kvůli vysokým úrokům a nákladům na exekuční řízení snadno i zdvojnásobit – v takovém případě počítejte se srážkami na příští čtyři roky. „Nejčastěji se měsíční výše exekuční srážky pohybuje do tří tisíc korun, běžné jsou ale i případy se srážkou do pěti set korun nebo jen do stokoruny," uvádí mluvčí sociálky Jana Buraňová.


V exekuci může skončit i tříleté dítě

Neobvyklé nejsou ani případy, kdy skončí v exekuci děti. Exekutorská komora nedávno řešila případ tříletého chlapce, který po svém zemřelém otci zdědil dluhy. „Jeho matka coby zákonná zástupkyně přijala dědictví s vědomím toho, že je významně předlužené a že jeho součástí je i exekuce," vysvětluje mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. Exekuce totiž podle ní na dědice ze zákona přejít musí. „Exekuce, které soudy nařídily proti nezletilým, vnímá Exekutorská komora jako velmi problematické téma. Soudní exekutoři proto v těchto případech postupují obzvlášť citlivě a obezřetně, musejí však plnit svou zákonem danou povinnost – musejí respektovat rozhodnutí soudu. Bohužel, zákon nestanovuje, že za dluhy nezletilého odpovídá zákonný zástupce. Jde však o rozhodnutí zákonodárců," komentuje mluvčí Exekutorské komory.

Máte půjčeno? A zdá se vám, že potřebujete ještě? Kalkulačka od Peníze.cz vám poví, jestli si další půjčku můžete dovolit.

V této souvislosti připomínáme, že každý dědic má právo dědictví buď jako celek (čili včetně dluhů) přijmout nebo jako celek odmítnout. Pokud jsou součástí dědictví dluhy, měli byste jeho přijetí důkladně zvažovat. Platí ale, že za zděděné dluhy vždy ručíte pouze do výše zděděného majetku. Platit to ovšem bude už jen něco přes rok, od roku 2014 bude dědic, pokud dědictví i s dluhy přijme, muset dluhy splatit v plné výši:

Nerozmyslné přijetí dědictví ovšem není jediný způsob, jak mohou rodiče dětem na potíže s exekutorem zadělat. Nedávno jsme vás informovali o tom, že v péči exekutora končí také děti, které opouštějí dětské domovy: protože za ně rodiče, se kterými většinou už dávno nežijí a kteří se o ně nestarají, nezaplatili popelnice.

V exekuci se zkrátka člověk ocitne natošup – a vůbec nezáleží na tom, jestli mu je osm nebo osmdesát. Dřív než se do nějakého finančního dobrodružství pustíte, nebo do něj nedejbůh zahrnete své nezletilé děti, domýšlejte následky. Může vám to později ušetřit hodně nervů i peněz.

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Související:

Právě se děje

reklama