ČOI varuje! POZOR na nebezpečné kulové pumy

Praha - Česká obchodní ispekce (ČOI) ve spolupráci se živnostenskými úřady a Českým úřadem pro zkoušení zbraní provedla od začátku prosince 183 kontrol u prodejců zábavní pyrotechniky. Odhalila nebezpečné kulové pumy, uvedla v pondělí Veronika Forejtová, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nejzávažnější případy prodeje nebezpečné pyrotechniky zjistili úředníci v severních Čechách. Dva prodejci zde nabízeli kulové pumy s knotem o vysoké hmotnosti, tj. s vysokým podílem výbušninových složí (velký průměr, dlouhá a silná zápalná šňůra). "Oba výrobky svým charakterem odpovídaly pyrotechnickým předmětům III. a IV. třídy nebezpečnosti, které mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů nebo se zvláštním povolením Českého báňského úřadu a prodávající je povinen tuto skutečnost při prodeji ověřit," zdůraznila Forejtová.

Tyto kulové pumy nebyly označeny v souladu s vyhláškou České báňského úřadu. Na svém povrchu nebyly označeny výrobcem, dovozcem, návodem k používání v českém jazyce, třídou nebo podtřídou jejich nebezpečnosti, číslem schválení k uvedení do oběhu ani návodem ke zničení selhávek. Na osm kusů těchto výrobků byl vydán okamžitě zákaz prodeje a zjištění bylo postoupeno Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva.

Během všech kontrol, které se uskutečnily od 1.do 30. prosince, zjistili úředníci ve 26 případech porušení některé z povinností stanovených pro prodej pyrotechnických předmětů a jejich uvedení na trh. Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva bylo postoupeno 11 zjištění. S některými subjekty zahájí po přezkoumání všech náležitostí tento úřad správní řízení.

"K nejčastějším porušením zákona o ochraně spotřebitele v kontrolní pravomoci ČOI, patřilo porušení informačních povinností tj. neseznámení s cenou, nevystavení dokladu o koupi na žádost spotřebitele či neúplné informace na dokladu o koupi," řekla Forejtová.

Nedostatky spočívají z pohledu ČOI především v chybách administrativního charakteru, což bylo řešeno pokutami na místě a některá další zjištění budou předmětem správního řízení.

Přesto podle Forejtové z dosud provedených kontrol vyplývá, že ve většině případů je nabízeno a prodáváno zboží od renomovaných distributorů, takže bezprostřední nebezpečí pro spotřebitele v důsledku nebezpečného či nekvalitního výrobku nehrozí, pokud budou dodržovat návody k bezpečnému použití a likvidaci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na 85 % českých potravin v obchodech nejvíc doplatí zákazník, tvrdí řetězce

06.07.2020 12:01 Část poslanců chce podle návrhu zvýšit podíl českých potravin v obchodech. Příští rok by to mělo…

Čeští vývojáři počítačových her si mnou ruce. Očekávají obrat přes pět…

05.07.2020 09:48 Český herní průmysl očekává v roce 2020 obrat přes pět miliard. K vysokým číslům jim pomohla i…

O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

03.07.2020 18:17 O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za…

MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje…

03.07.2020 17:14 V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy