Je libo steak z krokodýla? Ode dneška si ho můžete v Česku dopřát

Praha - První březnový den začíná platit vyhláška ministerstva zemědělství o veterinárních požadavcích na porážení krokodýlů a zpracování jejich masa, kůže, orgánů a ostatních částí těla. Vyhláška přesně popisuje, jak se má zvíře zabít.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Při omračování krokodýlů se přístroj s upoutaným projektilem umístí doprostřed čela mezi očnice a temporální jamky tak, aby projektil pronikl do kůry mozkové; tento úkon musí být proveden tak, aby zvíře okamžitě upadlo do bezvědomí, ve kterém setrvá až do smrti," popisuje postup vyhláška.

V České republice se v současnosti chová přes 200 krokodýlů nilských určených pro jatka. Podobné chovy jsou podle ministerstva zemědělství i v některých dalších zemích Evropské unie a krokodýl nilský není ani na seznamu zvláště chráněných živočichů CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

V současné době funguje v Česku pouze jediná krokodýlí farma, a to ve Velkém Karlově na Znojemsku. Farmu koupila v roce 2011 společnost Agrofert Holding Andreje Babiše. "Zemědělský podnik Agro Družstvo Jevíšovice si krokodýly pořídili jako mláďata, ta postupně dorostla. Výstavba chovného zařízení poněkud zaostala za plány. Touto dobou již dospělí krokodýli začínají snášet, ale podmínky chovu jsou takové, že k odchovům zatím nedochází. Družstvo se časem dostalo do problémů a dnešním majitelem je opravdu Agrofert," říká k chovu Pavel Moucha, předseda České asociace pro chov a ochranu krokodýlů.

Počet krokodýlů v Čechách roste, konkrétně by se měl vyšplhat na zhruba 800 zvířat, z nichž má být ročně asi 200 až 250 poraženo a následně využito jako zdroj dodávek kůže na luxusní oděvy a masa do drahých restaurací. Na maso lze z krokodýla použít jen první třetinu ocasu.

"Maso je možné považovat spíše za vedlejší produkt. Jeden krokodýl v "jateční" velikosti poskytne asi dva kilogramy k lidské spotřebě použitelného masa," doplnil Moucha. Krokodýli chovaní na farmách bývají velmi často kříženci dvou nebo více druhů. Děje se tak buď záměrně, protože někteří kříženci rychleji rostou a dříve dosáhnou požadované velikosti (např. siamský x mořský) nebo je křížení náhodné, protože farma chová v místě dostupné druhy společně (např. kubánský x mořský na kubánských farmách). Kvůli možnosti příměsi cizí krve jsou všichni faremní krokodýli, bez podrobného testování pomocí analýzy DNA, zoologicky bezcenní.

V Česku se kilo masa z krokodýla prodává až za 1230 korun. Dosud se do republiky maso dováželo jen zmražené. Krokodýlí steak si lidé mohou dát v jedné restauraci na pražském Smíchově. Cena 200gramového steaku s čerstvým zázvorem a cherry rajčátky je 685 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama