Rozpočet 2014 pod třemi procenty? Pro Kalouska jasná věc!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP09) počítá s tím, že jeho úřad bude sestavovat státní rozpočet na rok 2014 v deficitu pod třemi procenty HDP. Kalousek to řekl v neděli v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Miroslav Kalousek /TOP 09/, ministr financí
doporučujeme

"Rozpočet budu v srpnu navrhovat bezpečně pod třemi procenty," uvedl Kalousek s tím, že budou zachovány všechny výhody dosavadních úsporných programů a nebude se hýbat daněmi.

Kalousek dále oznámil, že navrhne ve středu vládě navýšení pojistné kapacity Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) a to ve výši o deset miliard korun na celkových 280 miliard korun. Navýšení se má uskutečnit v rámci změn zákona o státním rozpočtu.

EGAP podle ministra je už téměř před uzavřením kontraktu s Irákem na výstavbu paroplynové elektrárny Khormala. Dodávka českých firem má představovat půl miliardy dolarů. Kalousek dodal, že zakázky přinesou do Česka 2000 nových pracovních míst přímo a další vzniknou v návaznosti.

Ministr se vyjádřil také k problémům s vyplácením dávek. Připustil, že úřadu práce chybí v souvislosti s nynějšími technickými potížemi systému 300 až 500 úředníků. Přijímání pracovníků by podle něho nemuselo být nutné, pokud se nedostatky podaří rychle odstranit. Zvýšila by se tak efektivita práce.

Centralizaci úřadu práce a výplaty sociálních dávek Kalousek hájil. "Krok je správný a efektivní, vede k úsporám," uvedl ministr financí. Zapochyboval o tom, zda takový systém je možné vůbec spustit tak, aby byl zcela bez chyb.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama