Skandál! ČSSD a ODS si na dotacích mastily kapsy. Odskáčou to ale občané

Praha - České úřady před několika dny dostaly z Evropské komise finální audit, který potvrdil, že se evropské dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji rozdělovaly netransparentně.

Ilustrační foto
doporučujeme

Audit zároveň odtajnil, kvůli jakým projektům, které schválilo vedení Regionálního operačního programu Severozápad (ROP SZ), přijdou oba regiony o zhruba 2,5 miliardy korun. Píše to dnes server Aktuálně.cz.

Bruselští auditoři zkontrolovali 12 vybraných projektů, u nichž odhalili, že na ně mělo přitéct o 640 milionů korun méně, než jim bylo schváleno. Dotace podle serveru v těchto případech často končily u firem s vazbami na místní politické špičky, nebo v nichž přímo členové ČSSD či ODS usedali.

Auditoři zjistili, že v některých případech došlo ke střetu zájmů. Bylo třeba běžné, že ti, kdo hodnotili projekt, seděli i v komisi při výběrovém řízení. Výjimkou ani nebylo, že firmy místních členů ODS nebo ČSSD o dotace žádaly.

Navíc i Brusel si všiml toho, že při losování veřejných zakázek na severozápadě Čech až příliš často vyhrávají ty samé společnosti.

Podle Aktuálně.cz krajští politici celou dobu vlastní chyby odmítali, rozsáhlý dokument ale ukázal na řadu vážných nedostatků.

Rozhodování krajů je problematické: Evropská komise po nich považuje tzv. korekci ve výši 2,5 miliardy korun, které ale kraje nemají. Pokud však nezaplatí, regionální operační program zanikne, kraje tak přijdou o dotace, jejichž výše nebude o mnoho nižší než sankce.

Vedení Ústeckého kraje už několikrát vyzvalo stát, aby přispěl také, ministerstvo financí to však odmítá – připustilo pouze splátkový kalendář. Oba regiony se tak musí dohodnout, zda se pokusí dát peníze dohromady, nebo korekci nezaplatí – a odsoudí tak k vážným problémům obce a soukromníky, kteří mají evropské dotace přislíbeny, ale kvůli zmrazení ROP je dosud nedostali, informovala Česká televize.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) řekl, že zatím není možné, aby zastupitelé jednali o případném zaplacení korekce, protože k tomu zatím kraje stát nevyzval. Přišel sice oficiální dopis od Evropské komise, podle Novotného je však rozhodující, co řekne stát.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama