Stavebnictví v Česku je na dně. Firmy bojují o holé přežití

Praha - Stavební společnosti očekávají, že v roce 2013 poklesne odvětví o další 4,4 procenta, jejich pesimismus tak dosáhl svého dna. Potvrzuje to nejnovější Kvartální analýza českého stavebnictví, kterou v úterý zveřejnil CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG ČR.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rok 2013 by mohl být pro české stavebnictví zatím rokem s nejvyšší mírou konsolidace trhu. "Stále totiž ještě nedošlo k dostatečně velkému snížení stavebních kapacit na trhu, které by odpovídalo současné poptávce. Míra 'vyhladovění' části stavebních společností je vysoká a naopak jejich finanční rezervy nulové," řekl Jiří Vacek, ředitel CEEC Research.

Od začátku krize v podstatě neustále roste počet bankrotů obchodních společností na českém trhu, v sektoru stavebních firem je situace obdobná. "V roce 2012 vyhlásilo bankrot zatím nejvíce obchodních společností ve stavebnictví za jeden rok, a to 229, což je o 17 procent více než v roce 2011," dokumentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF — Czech Credit Bureau.

V roce 2012 tak podle dat CRIF — Czech Credit Bureau připadlo na 10 000 registrovaných obchodních společností ve stavebnictví 73 bankrotů. Pro srovnání - obdobný ukazatel v obchodu a pohostinství byl 32 bankrotů a ve službách pak 25 bankrotů. Stavební trh tak "pročištění" zřejmě ještě čeká.

"Protože pokles objemu stavebních zakázek především v oblasti inženýrského stavitelství pokračuje, lze očekávat další odchod řady zejména menších a středních stavebních firem z trhu. Prostor pro vyrovnání poklesu tržeb vnitřními úsporami a efektivitou je totiž už z velké části vyčerpaný," uvedl Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG.

Negativní vývoj umocnil i propad stavebních zakázek z veřejného sektoru. "Meziroční pokles objemu veřejných zakázek o skoro 25 procent je alarmující. I proto je nutné koncepční rozjetí projektů zejména dopravní infrastruktury, o kterém se léta pouze hovoří. Je nejvyšší čas. Stávající situace ve stavebnictví stimuluje stavební firmy ke hledání nových přístupů pro realizaci zakázek.

Finanční instituce jsou připravené tyto snahy podpořit a ve spolupráci s veřejným sektorem aktivně dále rozvíjet," vybízí Jan Troják, ředitel projektového financování Československé obchodní banky. "Očekávám opět pokles trhu, a to jak v roce 2013, tak v roce 2014. Pokles bude tak velký, jak se bude vládě dařit nebo nedařit vytvořit jasná prorůstová opatření," odhaduje Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ.

Témata: Stavebnictví | firmy | bankrot
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama