Zima je pryč. Jak si letos zvelebit terasu?

Praha - Jaro už pomalu přichází a s ním také první sluneční paprsky. Vychutnejte si je v teple na terase, s motorizovanou markýzou a topným panelem vám nebude nic chybět. Rady, jak si zařídit vybavení na terasu, přiblížil Pavel Tekel ze společnosti Faama.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ať už markýzu máte nebo ještě ne, existuje řada příslušenství a pohonů, které vám její užívání promění v každodenní komfort a které si můžete kdykoli dokoupit a nechat nainstalovat. Například pohony Somfy jsou vhodné pro jakýkoli typ markýz - standardní, polokazetovou i kazetovou markýzu. Umístěny jsou v hřídeli markýzy, na kterou se navíjí látka. Výhodou motorizace není jen pohodlné ovládání markýzy, ale i prodloužení její životnosti, a to díky funkci "měkké zavření kazety".

Pohon je navíc vybavený detekční jednotkou, která okamžitě zastaví motor, pokud dojde během zavírání markýzy k jejímu zablokování. Somfy pohony navíc můžete nainstalovat i na markýzy, které byly původně ovládány manuálně, a to bez zásadní změny v jejich konstrukci nebo obtížné stavební úpravy.

Pohon markýzy je možné ovládat vícero způsoby. Dálkový ovladač je určitě ten nejpohodlnější. Markýzu ovládá díky rádiovým povelům, které jsou vysílané z ovladače do přijímače. Na výběr je nepřeberné množství ovladačů, vybere si opravdu každý. Pro terasy je ideální design Patio, který je navržený přímo k venkovnímu použití. Vyniká zvýšenou odolností proti nárazům a vodě, což oceníte v případech, kdy ho pro náhlý déšť zapomenete venku. Rozsah funkcí ovladače je pak otázkou požadavků zákazníka. Můžete mít jednokanálový model, ale také dvacetikanálový pro ovládání až dvaceti různých zařízení, jako jsou garážová vrata, rolety.

Pohon markýzy můžete ovládat také automaticky, a to díky fasádovému slunečnímu čidlu s vestavěným akumulátorem. To snímá osvětlení fasády, na které je umístěno, a reaguje na jeho intenzitu. Pokud slunce svítí příliš intenzivně, čidlo vyšle signál, markýza se automaticky vysune, a tím ochrání terasu i interiér domu před slunečním zářením a horkem. Akumulátor je dobíjený slunečním svitem, nemusíte se tedy starat ani o jeho údržbu. Ani nepříznivé povětrnostní podmínky už nejsou problém - stačí větrné nebo otřesové čidlo, které v případě silného větru markýzu automaticky zavře, a tím ji před případným poškozením ochrání.

Díky vhodně zvoleným doplňkům můžete na terase pobývat i za chladnějšího počasí a večer. Právě pro tyto situace připravila společnost Somfy světelný a topný panel Modulis Ramp RTS. Osvětlení na jednom panelu zajišťuje tři až pět 20wattových halogenových žárovek. Úsporné topné panely s vysokou účinností (až 92 %) zase pracují na principu sálavého tepla, neohřívají tedy vzduch, ale plochu odpovídající stolu pro 8 až 10 osob. Vyzařovaná energie je blízká slunečnímu záření a působí velmi příjemně. Intenzitu obou zařízení můžete regulovat a nastavit ji přesně podle svých představ. Oblíbené nastavení si pak jen uložíte do paměti a spustíte ho pomocí jednoho tlačítka kdykoliv.

Společnost Somfy je největším světovým výrobcem a dodavatelem pohonné techniky a řízení pro předokenní rolety, markýzy, žaluzie, interiérové stínění, garážová vrata, vjezdové brány či zastínění zimních zahrad. Ročně Somfy vyrobí přibližně 11 milionů motorů.

Témata: Jaro | domy | zahrádkářství
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama