Kalousek zachrání zkorumpovaný ROP. Kraje čekají ohromné splátky!

Praha - Karlovarský a Ústecký kraj se předběžně dohodly s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj na způsobu zaplacení korekcí Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Stát krajům půjčí peníze na to, aby potřebných asi 2,6 miliardy mohly zaplatit.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle předběžných informací by splátka korekce měla pro Karlovarský kraj činit asi 100 milionů korun ročně, pro Ústecký kraj 180 milionů korun ročně, informoval dnes ČTK předseda Výboru Regionální rady Petr Navrátil (ČSSD).

"Jde zatím o předběžnou dohodu, kterou musí ještě schválit zastupitelé obou krajů," řekl ČTK Navrátil. "Jestliže zastupitelstva obou krajů schválí návrh na platbu korekce, deklarovalo ministerstvo financí ochotu okamžitě poté spustit ROP Severozápad," doplnil Navrátil.

Zaplacením 2,5 miliardy nemusí utrpení ROP Severozápad skončit. Evropský úřad na odhalování podvodů (OLAF) upozornil na tři projekty v Karlovarském kraji, které dostaly evropské dotace, avšak vyšetřovatelé v nich nalezli závažná pochybení. Úřad proto navrhl další korekci – veškeré dotace poskytnuté na tyto projekty, celkem 700 milionů. Podle předsedy Regionální rady Severozápad Petra Navrátila ale jsou tyto projekty v současné plošné korekci již zahrnuty.

Regionální rada Severozápad chce krajům pomoci alespoň trochu tím, že přestěhuje svůj úřad. Nájem v nové budově by měl krajské rozpočty zatěžovat výrazně méně než pobyt úředníků v současném paláci. Předseda rady Navrátil uvedl, že nájem v nové budově bude 1,5 milionu korun ročně, dosud činil 10,5 milionu, informovala Česká televize.

Program dotací ROP je od loňska zastaven kvůli podezřelým finančním operacím. Poslední ředitel úřadu Pavel Markvart je stejně jako jeho předchůdci vyšetřován kvůli podezření z korupce při rozdělování peněz. V Ústeckém a Karlovarském kraji měl úřad rozdělit 19 miliard korun. Zhruba 16 miliard už rozdělil, z toho asi 11 miliard proplatil.

Bruselští auditoři zkontrolovali 12 vybraných projektů, u nichž odhalili, že na ně mělo přitéct o 640 milionů korun méně, než jim bylo schváleno. Dotace v těchto případech často končily u firem s vazbami na místní politické špičky, nebo v nichž přímo členové ČSSD či ODS usedali.

Auditoři zjistili, že v některých případech došlo ke střetu zájmů. Bylo třeba běžné, že ti, kdo hodnotili projekt, seděli i v komisi při výběrovém řízení. Výjimkou ani nebylo, že firmy místních členů ODS nebo ČSSD o dotace žádaly.

 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama