Zklamání: Čtvrtý mobilní operátor nebude! Co se stalo?

Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pátek zrušil aukci na volné rádiové kmitočty pro dalšího mobilního operátora. ČTÚ tak rozhodl proto, že nabízená cena od čtyři zájemců stále stoupala, ale prioritou výběrového řízení byla rychlá dostupnost sítě 4G, nikoliv zisk státu, uvedl úřad ve své zprávě.

Ilustrační foto
doporučujeme

Aktuální celková nabídka za dražené kmitočty přesáhla hranici dvaceti miliard korun a stále rostla. "Již při vyhlášení podmínek v první polovině minulého roku jsme zdůrazňovali, že hlavní motivací pořádání aukce je rychlá dostupnost 4G sítí pro občany ČR a případný vstup čtvrtého operátora. Nikoliv zisk státu," řekl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Současná výše nabídky je podle všech modelů proveditelnosti ekonomicky nereálná, tvrdí ČTÚ. "Ve svých důsledcích by již v tuto chvíli vedla k dramatické a plošné vysoké ceně za nové telekomunikační služby čtvrté generace a k zásadní časové prodlevě při uvádění sítí nové generace do komerčního provozu," dodal Dvořák. Podle něj by se navíc takto vysoké ceny vydražených frekvencí musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. "Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele," vysvětlil Dvořák.

ČTÚ připravil podmínky výběrového řízení podle standardních parametrů obdobných aukcí realizovaných v rámci EU v době přípravy aukce a také v souladu s doporučeními poradenské firmy Grant Thornton. Ke zrušení nyní přistoupil na základě systematického monitoringu průběhu aukce a průběžného vyhodnocování aktuálních zkušeností těch států EU, kde se již aukce konaly. Například v Nizozemsku se aukce rovněž protáhla a ceny vyšplhaly na několikanásobek původních předpokladů.

Takové výsledky aukce ale vzhledem ke svým důsledkům ostře kritizuje i eurokomisařka Neelie Kroesová. Na nedávném kongresu v Barceloně uvedla, že místo aby se některé členské státy EU ohlížely na veřejný zájem a na investice do sítí, vidí aukce jako zdroj příjmů.

Účastníci takových aukcí mají velmi často problémy s profinancováním získaných licencí, což zásadním způsobem ovlivňuje následné investice do rozvoje sítí a cenovou dostupnost samotné služby pro koncové uživatele. "Může se zdát, že by vlastně bylo dobré, aby operátoři za nové frekvence platili co nejvyšší částky. Bohužel, realita je taková, že za těchto podmínek by nikdo z nových držitelů kmitočtů nebyl schopen novou technologii řádně nasadit," komentuje situaci Dvořák. "Stát by sice vydělal, ale v konečném důsledku by na to doplatil koncový zákazník," dodal.

Český telekomunikační úřad je pověřen dohledem a regulací trhů v oblasti elektronických komunikací a poštovních služeb. Má povinnost regulovat trh tak, aby byly zaručeny podmínky řádné hospodářské soutěže a ochráněny zájmy koncových uživatelů.

ČTÚ se už pustil do revize podmínek výběrového řízení. O dalším postupu bude úřad průběžně informovat.

Výběrové řízení na uvolněné kmitočty bylo zahájeno 12. července 2012 a účastní se ho společnosti stávající operátoři Vodafone, T-Mobile a Telefónica, a také PPF Mobile Services.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama