Zkaženou dovolenou cestovky svým klientům zaplatí, říká občanský zákoník

Praha - Pokud cestovní kanceláře nedodrží své sliby o báječné dovolené a úžasných zážitcích, budou platit „jako mourovatí“. Klienti totiž mohou podle nového občanského zákoníku, který začne platit od příštího roku, požadovat navrácení peněz i náhradu způsobené újmy za pokažený zájezd.

371
doporučujeme

Novinky budou moci lidé využít v případě, že cestovka nedostojí svým slibům a dovolenou klientům zcela pokazí. Pokud taková situace nastane, bude možné žádat navrácení ceny zájezdu ale i náhradu této nemajetkové újmy.

"Náhrada této újmy by měla být hrazena zejména v případech, kdy je zájezd zcela zmařen nebo podstatně zkrácen. Klienti například uvízli několik dní na letišti nebo byli ubytováni v nevyhovujícím hotelu, nedostali služby, které si zaplatili," přibližuje novou právní úpravu ministerstvo spravedlnosti.

Na náhradu by však lidé neměli nárok, pokud nastanou jen drobné komplikace, jako například krátké zpoždění letu. Stejně tak nebudou cestovní kanceláře povinny hradit újmu vzniklou v důsledku mimořádných situací, které nemohly předpokládat. Mezi ně se počítá například nepříznivé počasí či požár.

Na určení výše náhrady bude mít vliv míra porušení smluvních podmínek ze strany cestovní kanceláře, ale i cena zájezdu, jeho účel a jeho osobní význam pro klienta.

"Jinou výši náhrady tak zajisté bude mít zmaření třídenního zájezdu do Krkonoš pro jednu osobu, než dvou- či třítýdenního zahraničního zájezdu, na který se celá rodina chystala několik let," vysvětluje dále ministerstvo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama