Bude se v Česku dál zdražovat? Analytici přišli s prvním odhadem

Praha - Analytici oslovení v pondělí Mediafaxem se shodují, že tempo růstu spotřebitelských cen bude nadále klesat. Během prvního pololetí by inflace měla spadnout až k 1,6 procenta, v druhé polovině roku se podle odborníků udrží u cíle České národní banky, tedy kolem dvou procent.

Ilustrační foto
doporučujeme

Hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek připomněl, že celková inflace klesla na nejnižší úroveň od července 2011. "Po pěti měsících nepřetržitého růstu došlo v únoru k mírnému snížení cen potravin a to především zásluhou nižších cen pečiva, mléka a mléčných výrobků. Klesly také ceny alkoholu. Pivo zlevnilo o 1,4 procenta, víno o 0,8 procenta," připomněl David Marek.

Nadále umírněný je vývoj cen také podle analytika společnosti Citfin Jiřího Šimka. "Slabá spotřebitelská poptávka ceny vzhůru netáhne, naopak nutí obchodníky držet ceny nízko, či je přilákat slevovými akcemi. Ani v příštích měsících by vývoj cen neměl vzbuzovat obavy a centrální bance i nadále umožní držet úrokové sazby na současných nízkých úrovních," říká analytik.

"Dnešní data vlastně nic nového neukázala. Recese v české ekonomice pokračuje, absence poptávky je jasně patrná. Navíc, jak se bude vytrácet vliv zvýšení sazeb DPH na ceny, může to tlačit na další pokles inflace," shrnula téma ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Z hlediska meziročního srovnání zpomalilo tempo růstu spotřebitelských cen na 1,7 procenta z lednových 1,9 procenta. Sice pomaleji, ale přesto, rostly stále ceny potravin. Naopak levnější byly služby za telekomunikaci. Meziměsíčně zrychlila inflace o 0,1 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama