Magistrát v roli pasáka? Proč ne, křičí pražský radní

Praha - Pražský radní Lukáš Manhart (TOP 09) přišel s nápadem, jak regulovat prostituci. Měla by se stát řádným řemeslem: povolení by vydávaly obce a prostitutky by odváděly daně státu.

doporučujeme

Radní se tak snaží reagovat na situaci, kdy prostituce není zákonem zakázaná, ale obce a města nemají žádné nástroje, jak tuto činnost na svém území regulovat. Nemohou omezit počet veřejných domů, dohlédnout na to, aby tu pracovaly zdravé ženy nebo aby nebyly ještě pod zákonem.

"Naším hlavním cílem je úprava dosud neregulované činnosti, přičemž na prvním místě je ochrana zdraví klienta. V současné chvíli nad výkonem této činnosti, počtem prostitutek a jejich zdravotním stavem neexistuje prakticky žádný dohled," zdůvodnil na webu magistrátu Manhart.

Návrh zákona v zásadě pamatuje na dvě oblasti: na osoby, které chtějí prostituci vykonávat, a na místa, kde se má "nejstarší řemeslo" naplňovat. Na obojí by vydávaly povolení přímo obce a města. Ženy a dívky by musely splnit přesně vymezené podmínky: dosáhnout zákonného věku a prokázat zdravotní bezúhonnost. Prohlídky by musely ženy absolvovat co tři měsíce.

V reakci na Manhartův nápad už se ozval premiér Petr Nečas (ODS). "Nerad bych, aby se z orgánu veřejné správy stal oficiálně pasák," vzkázal na magistrát.

S tím ovšem pražský radní rozhodně nesouhlasí. "Stát se tímto zákonem nestane pasákem, stát dá možnost obcím možnost ,aby jev kontrolovaly a regulovaly. Prostituce není zakázána, nemůže být ale kontrolována, to je absurdní situace. Obce potřebují zákonnou oporu," domnívá se Manhart.

A když dostanou prostitutky povolení k provozování živnosti, nemohou být podle radního vyjmuty z povinnosti odvádět státu daně, protože by to bylo nefér oproti dalším samostatně výdělečným osobám. Spíš než inkaso do státní pokladny si jako důsledek Manhart představuje snížení počtu prostitutek.

Zákon ovšem ještě čeká dlouhá cesta. Dnes ho projedná komise hlavního města Prahy, v dubnu výbor pro legislativu, následně rada a když nikde nenarazí na odpor, dostane se v květnu na stůl pražského zastupitelstva. To pak může zákon poslat do sněmovny, magistrát odhaduje, že by to mohlo být na podzim. Podle premiérových slov se ovšem nezdá, že by měla norma naději na úspěch. Její osud však může zvrátit touha ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) po efektivním výběru daní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama