Šok! NKÚ odhaluje rozkrádání státních peněz, sám ale tuneluje!

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad, který odhaluje nehospodárné užívání státních peněz, teď sám čelí podezření z tunelářství. Společnost CPI, pronajímatel současného sídla NKÚ v pražských Holešovicích, hodlá podat na úřad trestní oznámení, že si vybral dražší variantu nového sídla.

Ilustrační foto

Podle CPI úřad nereaguje na nabídku snížení nájemného. Dosud činí 45 milionů ročně, to CPI srazilo na 19,9 milionů s tím, že je ochotno sestoupit až na 16,7 milionů ročně. Podle generálního ředitele Zdeňka Havelky na novou nabídku NKÚ nereagovalo a mermomocí se snaží protlačit variantu nákupu budovy po zkrachovalé společnosti Sazka. Tady výše kupní ceny dosahuje 300 milionů, dále bude potřeba investovat do modernizace, nicméně NKÚ pracuje s tím, že stát pak bude disponovat vlastní, stálou budovou.

CPI tvrdí, že NKÚ předkládá Kontrolnímu výboru Poslanecké sněmovny účelově nevybírané informace tak, aby koupě budovy Sazky vypadala jako nejekonomičtější a nejvýhodnější řešení.

"Myslím, že se tu připravuje obrovský tunel a krádež za bílého dne. Místo, aby NKÚ využil komplikované situace pronajímatelů na trhu a zatlačil na lepší podmínky, tak chce vybrat nejméně vhodné a nejméně ekonomické řešení," zlobí se generální ředitel Havelka.

Posudek pro NKÚ zpracovalo České vysoké učení technické v Praze. Operuje tu i s variantou, že by úřad využil polovinu kapacity budovy Sazky, protože celá je pro potřeby NKÚ zbytečně velká. Sama zpráva upozorňuje, že poloviční náklady jsou teoretickým konstruktem: kdyby se muselo modernizovat, není možné udělat technickou obměnu jen v polovině budovy, opravit se musí celek. Stejně tak by stát platit za celou budovu. Polovinu budovy by pak mohla a měla využít nějaká další státní instituce, takže nelze hovořit o tom, že by se vynaložené náklady vracely v podobě nájmu od soukromého partnera.

"Poslední nabídka z února tohoto roku na prodloužení pronájmu prostor NKÚ zněla na 19,9 milionů korun ročně. NKÚ na ni dodnes nijak nereagoval a Kontrolní výbor i vláda se tváří, jako by tato nabídka vůbec neexistovala. Vzhledem k možné redukci pronajatých ploch bychom se dostali až na roční nájemné ve výši 16,9 milionů korun. NKÚ je pochopitelně velmi dobrý nájemce a je v situaci, kdy si může v podstatě podmínky diktovat. Proč této role nevyužívá a namísto toho volí nejdražší variantu, lze spekulovat," naznačil Havelka.

Na některé nesrovnalosti upozorňuje i expertíza ČVUT: například co se týče odhadovaných kapitálových a investičních nákladů. Jedná se tu o tři nabídky na koupi nemovitosti: Prague Marina Office Center, budova Sazky a Office Center SAP. U SAP a Sazky upozorňují odborníci z ČVUT, že čísla neodpovídají realitě. "Zpráva pro NKÚ je zpracována zjevně bez znalostí stavu konstrukcí a vybavení posuzovaných objektů (pro objekty SAP a SAZKA). Domníváme se, že náklady na výměnu, opravu důležitých technologií a významné opravy jsou výrazně podhodnoceny," varuje zpráva.

Výhodnost nabídky ovšem není upozaděna jen v případě pronájmu. Pokud NKÚ usiluje o pořízení vlastního stálého sídla, jsou nejvhodnější SAP a Sazka, Prague Marina v posudku vykazuje daleko nejvyšší čísla. Kupní cena SAP je 240,425 milionů, u Sazky 300 milionů. Pořízení budovy SAP je podle expertízy o pouhé dva miliony výhodnější – v dlouhodobém ekonomickém horizontu desíti let – než setrvání v nájmu v Holešovicích.

Sazka se pak vyplatí jen při teoretickém polovičním využití, ovšem platí, že není možné zaplatit jen polovinu ceny a modernizovat polovinu nemovitosti. V přepočtu na nájemné vypadá situace stejně: u SAP jde o 25,5 milionu ročně, u Sazky 53,6 milionu – pod reálně nabízených 19,9 milionu se Sazka dostává jen v hypotetickém rozpůlení, kdy by platila suma 18,3 milionu.

Čas na rozhodnutí se přitom krátí, NKÚ vyprší holešovický nájem k 30. září letošního roku. Kdyby měly výběr budovy zdržovat soudní tahanice o to, zda úřad postupuje v souladu se zákonem, může se stát, že mu nezbude než alespoň provizorně stávající nájem prodloužit. Viceprezident NKÚ Miloslav Kala upozornil, že je nutné přijmout rozhodnutí a naplánovat finanční plnění do poloviny dubna. Pak už nebude reálné úřad přestěhovat, aniž by nastal výpadek v jeho činnosti.

Témata: nkú | tunelování | Sazka

Škoda výrazně omezí výrobu ve všech svých závodech kvůli nedostatku čipů

24.06.2021 12:46 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto výrazně omezí ve všech svých českých závodech v příštím týdnu až dvou výrobu…

Důvěra v českou ekonomiku v červnu vzrostla

24.06.2021 11:04 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku v červnu opět stoupla, a to meziměsíčně o 4,3 bodu na 104 bodů. Potřetí v…

Lidé se mohou přes bankovní identitu zdarma přihlašovat i ke službám firem

22.06.2021 18:53 Lidé se mohou přes svoji bankovní identitu, tedy přístup k internetovému bankovnictví, nově od…

ČUCR: Cestovní ruch si zaslouží víc pozornosti, nová vláda by měla provést…

22.06.2021 17:35 Turismus si podle České unie cestovního ruchu (ČUCR) zaslouží více pozornosti. Nová politická…

Akcionáři Monety neodsouhlasili financování spojení s bankovní částí PPF

22.06.2021 13:58 Aktualizováno Akcionáři Monety na dnešní mimořádné valné hromadě neodsouhlasili navržené financování spojení s…

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady loni zhoršil

22.06.2021 10:11 České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě…

Lidé se během pandemie naučili nakupovat jinak. Návrat ke standardu se…

21.06.2021 15:46 Na změny v maloobchodu kvůli koronaviru si lidé podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR)…

Komora: Kvůli zvyšování marží obchodních řetězců zvážíme protestní akce

21.06.2021 15:44 Agrární komora ČR zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělcům vadí, že…

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník zájemcům o Dukovany. Číně a Rusku ne

21.06.2021 13:34 Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ dnes rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení…

Zahraniční dluh Česka stoupl na 4,308 bilionu korun

21.06.2021 10:57 Zahraniční dluh České republiky se v prvním čtvrtletí zvýšil o 6,7 miliardy korun a ke konci března…

Související:

Právě se děje