Pozor na nákupy v bazarech! Nově můžete mít oplétačky se zákonem

Praha - Nákup v bazaru nebo zastavárně se může proměnit v horor, pokud člověk zakoupí věc, která byla kradená. Původní majitel ji totiž po vás může vymáhat tři roky. Změnu přináší nový občanský zákoník, který začne platit od příštího roku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nový kodex sice přináší větší ochranu vlastnických práv lidí, kteří nabyli majetku "v dobré víře". Ta se nebude muset nijak prokazovat, automaticky se tento stav předpokládá. Jde zejména o nákupy u obchodníků, ale také při obchodech na komoditní burze nebo při obchodování s cennými papíry.

Ale pozor. Pokud si někdo koupí majetek v bazaru nebo zastavárně, kde se s použitými věcmi běžně obchoduje, nestane se automaticky vlastníkem koupeného předmětu. Pokud původní majitel věc ztratil, nebo mu ji někdo ukradl, bude mít tři roky na domáhání věci po novém majiteli. "Zde je tedy dobrá víra nabyvatele prolomena ve prospěch práv skutečného vlastníka," vysvětluje ministerstvo spravedlnosti.

Ostražití by měli být lidé vůči svým přátelům a známým. Tam totiž občanský zákoník zcela mění přístup. Ve chvíli, kdy známému půjčíte například motorovou pilu a on ji následně prodá, stává se kupec vlastníkem a daná věc již bude stále jeho.

V současnosti platí, že se při přeprodejích konečný kupec nikdy skutečným vlastníkem, bude pouze "držitelem" a to buď oprávněným, nebo neoprávněným (nepoctivým).

Nový občanský zákoník, který začne platit od roku 2014, má více než tři tisíce paragrafů. Přináší stovky změn proti platné, ač mnohokrát novelizované úpravě z roku 1964.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama