Občanský zákoník zavádí novinku! Přibudou příbuzenské spory?

Praha - Pokud vám ve vaší dílně nebo na vinici pomáhají i příbuzní, nebudete moci tyto podniky bez souhlasu příbuzenstva prodat ani udělat jiná významná rozhodnutí. Od ledna příštího roku totiž zavede nový občanský zákoník do českého práva pojem rodinný závod, a to může vést k příbuzenským sporům.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tvůrci nového občanského zákoníku se při zavádění institutu rodinný závod inspirovali italským právem. Za rodinný závod se podle nové legislativy považuje "závod, v němž společně pracují manželé nebo alespoň s jedním z manželů i jejich příbuzní až do třetího stupně nebo osoby s manžely sešvagřené až do druhého stupně, a který je ve vlastnictví některé z těchto osob".

Avšak pozor! Jako na členy rodiny zúčastněné na provozu se hledí také na ty, které pro rodinu či rodinný závod trvale pracují. Nejdůležitější změnou přitom je, že o všech zásadních otázkách rozhodují všichni členové bez zřetele na vlastnictví, a to většinou hlasů.

Představme si tedy situaci, která například na jižní Moravě není výjimečnou. Dědeček vlastní vinohrad a na jeho obhospodařování se podílí i jeho syn s manželkou, dětmi a švagrem a také dcera se svým přítelem. Pokud by se dědeček rozhodl, že vinohrad prodá, musel by k tomuto prodeji získat i souhlas většiny svých příbuzných včetně synova švagra a přítele dcery.

Existuje však možnost, jak se takovému kolektivnímu rozhodování vyhnout, a to v případě, že například zmíněný dědeček si vzájemný vztah s příbuznými upraví pomocí smlouvy. Výše zmíněná práva totiž neplatí v situaci, kdy se práva a povinnosti členů rodiny upraví smlouvou. Mohou to být smlouvy o založení obchodní společnosti nebo družstva, o tiché společnosti a podobně. V případě manželů se používají přednostně ustanovení o manželském majetkovém právu.

Minulostí by se měly stát spory, kdy se příbuzní domáhali zaplacení za svou práci. V současnosti totiž mají jedinou možnost, a to domáhat se peněz na příbuzném, který závod vlastní, na základě institutu takzvaného bezdůvodného obohacení.

"Vnučky pomáhají dědečkovi celé léto a o víkendech na vinohradu. Rády by si něco koupily na sebe, ale rodiče jim nedávají kapesné, tak poprosí dědu, aby jim za výpomoc něco dal. Jenže ten nemá pocit, že by jim musel něco dávat, proto by mohly podle současné právní úpravy nárokovat bezdůvodné obohacení," uvádí jako příklad současné praxe ministerstvo spravedlnosti. Od ledna by se však vnučky mohly dovolávat práv, které jim plynou z rodinného závodu. S jeho účinností budou mít totiž nárok na odměnu podle množství a druhu své práce.

Stejně tak, pokud se už některý ze členů rodiny nebude chtít podílet na rodinném závodu, bude mít nově právo na vypořádání, a to buď jednorázovou platbou, nebo i v podobě splátek. Novinkou je také to, že všichni členové rodinného závodu budou mít k němu i jednotlivým věcem důležitým pro jeho provoz předkupní právo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama