Jak reagují Češi na politické změny? Zapálí si cigárko!

Praha - Roční spotřeba cigaret na jednoho Čecha má za sebou od roku 1989 do současnosti vývoj plný turbulencí a zvratů. Zatímco v roce 1997 připadalo na každého Čecha 6,5 vykouřené cigarety za den, o čtyři roky později to bylo o dvě cigarety méně, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jeden z nejprudších nárůstů spotřeby cigaret v ČR zaznamenali statistici hned v prvním roce po "sametové revoluci". Ještě v roce 1989 připadalo na každého občana 1776 vykouřených cigaret za rok (4,8 cigarety za den), o 12 měsíců později stoupla průměrná roční spotřeba o 376 kusů. Tedy jako kdyby každý vykouřil o jednu cigaretu denně navíc. "Po revoluci se zvětšily dovozy různých značek, které byly dříve nedostatkové. Zároveň se projevily obavy ze zvýšení jejich cen, a proto se kuřáci předzásobili," komentoval skokový vývoj Zdeněk Kobes z Českého statistického úřadu zabývající se (nejen) spotřebou cigaret v ČR.

Poté se situace na tabákovém trhu opět na nějaký čas uklidnila. Euforie z nových značek upadala a spotřeba cigaret pomalu, ale jistě, klesala až do roku 1993. To připadalo na každého občana 1912 vykouřených cigaret za rok (5,2 cigarety za den).

Další zvrat nastal až s rozdělením Československa, kdy se v nás opět probudily kuřácké choutky a Češi si připalovali, až na drobnou výjimku v roce 1995, rok od roku více a více. Konečná nastala až v nechvalně rekordním roce 1997, kdy si každý z nás za uplynulých 365 dní zakoupil v průměru 2354 cigaret. Za tímto meziročním navýšením o 189 kusů však podle Zdeňka Kobese z ČSÚ stojí především, s velkým časovým předstihem, ohlášené zvýšení spotřební daně na cigarety. "Obchodníci se proto předzásobili na dlouhou dobu dopředu, což se ve finále promítlo i ve spotřebě v následujících letech, kdy v roce 1998 opět klesla spotřeba až na 1852 cigaret na jednoho obyvatele za rok," vysvětlil.

Vůbec nejnižší spotřebě jsme se však mohli těšit až v roce 2001, kdy každý vykouřil v průměru 4,5 cigarety za den. Od tohoto roku dále však spotřeba opět prudce rostla, a to až do roku 2008, od kterého do současnosti začal zájem o tabákové výrobky v ČR opět upadat.

Za důležitý mezník ve spotřebě cigaret považuje Kobes ještě rok 2004, kdy poněkud zbrzdil nárůst jejich obliby pod tíhou vstupu do EU a s tím spojeným zdražováním tabáku pro individuální balení cigaret.

"Na statistickém snižování spotřeby v posledních letech však může významnou roli hrát také prodej nezdaněných pašovaných cigaret z Polska a Ukrajiny, které kontroloři často najdou především ve východních regionech ČR," zakončil Kobes, který počítá s mírným poklesem spotřeby cigaret i za rok 2012. Přesná čísla však budeme znát až za několik měsíců.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace klesá celosvětová spotřeba cigaret o jedno až dvě procenta ročně. "Tomu odpovídá i vývoj v České republice v posledních několika letec," doplnil k tématu Martin Hlaváček, ředitel vnějších vztahů Philip Morris ČR.

Témata: Kouření | čsú | průzkumy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama