Minimální mzda v Česku? Bída! ODS a LIDEM to tak vyhovuje

Praha - Ve vládní koalici rozhodně nepanuje jednota v otázce zvyšování minimální mzdy. Zatímco ministryně práce za TOP 09 Ludmila Müllerová už avizovala návrh na zvýšení o 500 korun, což se líbí i levicovým opozičním stranám, proti je ODS a také minimálně část poslanců LIDEM.

Ludmila Müllerová /TOP 09/, ministryně práce a sociálních věcí
doporučujeme

TOP 09 by se tak mohla v případném prosazování svého návrhu prakticky postavit proti zbytku vládní koalice a návrh na zvýšení minimální mzdy z 8000 na 8500 hladce prosadit s podporou ČSSD a komunistů.

Například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka totiž už v pátek avizoval, že sociální demokraté pro něj zvednou ruku. "Je ostuda, že minimální mzda v České republice byla naposledy zvýšena 1. ledna 2007, kdy byla zvýšena o pouhých 45 korun," řekl lídr ČSSD s tím, že návrh Müllerové si zaslouží podporu.

Pro budou zřejmě i komunisté. Ti jsou podle jejich mluvčí Věry Žežulkové dlouhodobými zastánci zvýšení minimální mzdy, které by podle jejich představ mělo být ještě vyšší. Ač dosud vedení strany nevydalo oficiální stanovisko, zřejmě tak pětisetkorunovou variantu, která má reálnou šanci projít, také podpoří. Strany TOP 09 společně s ČSSD a KSČM by měly ve sněmovně pro prosazení návrhu bezpečnou většinu.

Úhlavními odpůrci zvyšování jsou naopak občanští demokraté. Ti argumentují především tím, že by takové navýšení vedlo k růstu nezaměstnanosti. Dalším rizikem je také podle nich zvýšení výdajů státu kvůli provázanosti na sociální dávky. A obdobnou obavu ohledně nárůstu nezaměstnanosti sdílí i minimální část poslanců další vládní strany LIDEM. "Zatím jsme to nediskutovali, sám za sebe bych se zvyšováním minimální mzdy měl také problém. V situaci, kdy je tak vysoká nezaměstnanost, by to vedlo ještě k jejímu dalšímu navýšení," řekl poslanec liberálních demokratů Jiří Rusnok.

Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová svůj záměr předložit návrh na zvýšení minimální mzdy o 500 korun prezentovala při čtvrtečních poslaneckých interpelacích. Návrh chce ještě diskutovat v rámci tripartity. Tam by se přitom mohla dočkat podpory odborů. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil totiž už dříve vznesl požadavek na zvýšení o tisíc korun, i on by však mohl na průchozí pětisetkorunový kompromis kývnout.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Firmy Agrofertu loni získaly rekordní částku na zemědělských dotacích

11.06.2021 10:42 Firmy z holdingu Agrofert získaly loni více než miliardu korun z evropských dotací určených pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama