Tesco se pustilo do Babiše! Skončí spolupráce dvou obchodních gigantů?

Studená (Jindřichohradecko) - Salám Herkules vyrobený v Masně Studená pro společnost Tesco koňské maso neobsahoval. Vyplývá to z testů Státního veterinárního ústavu v Jihlavě, kam masna poslala archivní vzorky salámů. ČTK to dnes sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Ilustrační foto
doporučujeme

Tesco ale dnes zopakovalo, že jimi testované vzorky koňské maso obsahovaly. Při testech v Irsku a Německu bylo podle řetězce v salámu nalezeno stopové množství koňského masa do pěti procent obsahu výrobku.

Masna Studená dodává na trh výrobky značky Krahulík a je součástí skupina Agrofert Holding.

"Státní veterinární ústav v Jihlavě konstatoval, že testy vzorků na přítomnost koňské DNA byly negativní, tedy že výrobek žádné koňské maso neobsahoval," uvedl mluvčí. Podle šarže výrobku bylo do salámů použito maso od výrobce z Itálie. "Ten nás již před měsícem písemně ujistil, že žádné koňské maso ve svých provozovnách nezpracovává. I přes to nadále pokračujeme v dohledávání původu masa u zmíněného dodavatele, protože dodávka masa byla velká - 17 tun," uvedl mluvčí.

"Vzorky salámu jsme testovali ve dvou nezávislých akreditovaných laboratořích. Proto si za nimi stojíme a stažení produktu z prodeje bylo správným rozhodnutím," sdělil dnes ČTK mluvčí Teska Jiří Mareček. Podle něj řetězec s dodavatelskou firmou spolupracovat nepřestane.

Veterináři provedli rozbory vzorků salámů Herkules, který byl vyroben loni 3. prosince, a také vzorků Poličanu a Paprikáše, vyplývá ze zkušebního protokolu, který má ČTK k dispozici. Ze stejné várky masa jako Herkules pro Tesco, v němž se nepřiznaná konina údajně objevila, byl ve Studené vyroben i salám Poličan pro řetězec Ahold. Ten jej preventivně stáhl z prodeje. Oba salámy se prodávaly pod privátní značkou řetězců.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nicméně zahájila s obchodním řetězcem Tesco správní řízení kvůli lasagním, ve kterých se zhruba před měsícem našlo koňské maso. Firmě hrozí pokuta až tři miliony korun. Informovala o tom Česká televize.

Výrobcem závadných těstovin byla firma Nowaco, ale Státní zemědělská a potravinářská inspekce rozhodla, že zodpovědný je ten, kdo výrobek prodává.

"Zákon umožňuje uložit sankci do výše tří milionů korun. Za předpokladu, že nebudou dodány žádné připomínky ze strany povinné osoby, může dojít k uložení pokuty už během příštího týdne," sdělil televizi mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v Irsku a Velké Británii, následně zasáhla další státy včetně České republiky. Nutno podotknout, že kůň je v Anglii považován téměř za posvátné zvíře, jehož konzumace je prakticky nepřípustná.

Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama