Na Kalouska zaútočil komunista: Kdo zaplatí šlendrián v dotacích?

Ústí nad Labem - Zastupitelé Ústeckého kraje odmítli finanční účast kraje na placení pokuty, kterou žádá Evropská komise kvůli chybám v ROP Severozápad. Kraj podle zastupitelů nenese odpovědnost za pochybení v dotačním programu. Evropská komise kvůli chybám žádá zaplacení sankce 2,6 miliardy korun.

Oldřich Bubeníček /KSČM/, hejtman Ústeckého kraje
doporučujeme

"Nedokázali jsme se s ministerstvy domluvit. My říkáme, že to není naše vina, že zodpovědno za kontrolu je minimálně ministerstvo financí. Veškerá zodpovědnost ale byla přenesena na nás a za této situace jsme nebyli ochotni na to přistoupit," řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

"O tom, zda uhradí či neuhradí korekci, nyní musí rozhodnout ministerstvo financí a Karlovarský kraj. Pokud se rozhodnou, že korekci neuhradí, dojde k zastavení celého operačního programu a neproplacení financí jednotlivým žadatelům," uvedl předseda Regionální rady ROP SZ Petr Navrátil.

Evropská komise chce, aby vrátila do svého regionálního operačního programu 2,6 miliardy korun jako tzv. plošnou korekci za chybně rozdělené dotace. Protože ale rada sama peníze nemá, musí je poskytnout Ústecký a Karlovarský kraj. Jejich představitelé chtěli, aby alespoň polovinu zaplatil stát. Že se tak nestane, potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten, jak píše web ČT, upozornil, že za rozdělování evropských dotací z regionálních operačních programů nesou odpovědnost krajští politici. Právě ti tvoří výbor regionální rady, který o přidělování rozhoduje. "V případě Regionálního operačního programu Severozápad byl řídící orgán výlučně složen z politických reprezentací Ústeckého a Karlovarského kraje," řekl ministr.

Kdyby pokutu za Regionální radu Severozápad měl platit stát, znamenalo by to podle Kalouska, že za Ústecký a Karlovarský kraj vlastně zaplatí korekce i všechny ostatní regiony. "Bylo by naprosto nefér chtít po daňových poplatnících z jiných krajů, aby se na tom podíleli. Pokud by se na tom podílel stát, pak daňoví poplatníci ze všech dalších krajů – kde nemají pány Oulického a Nováka – by museli tyto manipulace zaplatit," uvedl Kalousek.

O případné účasti na placení pokuty budou dnes odpoledne rozhodvat i zastupitelé Karlovarského kraje. Bubeníček (KSČM) už nyní naznačil, že podle dosavadních jednání by jejich rozhodnutí mělo být obdobné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama