Rady a velký test: Jak nekoupit špatná vajíčka na Velikonoce

Praha - Která vejce stojí za to kupovat a která raději nebrat? Jak se vůbec dobré vejce pozná? Redakce TN.cz pro vás ve spolupráci s kuchařem Davidem Církvou připravila test. Podívejte se, která vejce jsou nejlepší.

Ilustrační foto

Rozeznat kvalitní vejce od nekvalitních není úplně jednoduché. Například na pravidlo, že čím výrazněji žlutý až oranžový je žloutek, tím lepší vejce, se vůbec nedá spoléhat, protože odstín se dá vylepšit barvivem karotenem, který se přidá do krmení.

Můžete ale zkusit vejce rozklepnout na talíř a vyklopit do ruky. Čím čerstvější je vejce, tím je bílek pevnější a žloutek by na něm měl sedět. Pokud je žloutek rozteklý v bílku, jde o staré vejce, které bylo uměle podchlazované, a měli byste ho vyhodit.

Přímo ze skořápky se dá vyčíst z číselného kódu metodu chovu nosnic, zemi jejich původu a registrační číslo drůbežárny. To vám však moc nenapoví, zda je vajíčko čerstvé, či ne. Doma si však můžete udělat jednoduchý test: Čerstvé vejce se po ponoření do sklenice s vodou drží u dna, zatímco starší vystoupá až pod hladinu. Je to tím, že stářím vejce postupně ztrácí hmotnost.

Také nutně neplatí, že čím větší vejce, tím kvalitnější. Ta větší totiž mívají méně nutričních látek než vejce "emková".

Podívejte se, jak dopadla vejce v našem testu:

TESCO 6 M, Tesco Stores ČR, a.s.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina M (53 až 63 g), vejce nosnic z volného výběhu. 1 vejce průměrně obsahuje: 88 kalorií, 0 g cukru, 6,5 g tuku, 0,2 g soli. Průměrná váha 1 vejce v balení: 55 g.
Cena za balení: 49,90 Kč (cena za 1 vejce: 8,32 Kč).

Výsledek testu: Tato vejce mají poměrně pevnou skořápku bez jakýchkoliv stop po nečistotě. Výhodou je, že pocházejí z volného výběhu a jsou velikosti M.

TESCO 10 M, Tesco Stores ČR, a.s.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina M (53 až 63 g), vejce nosnic v klecích. 1 vejce průměrně obsahuje: 88 kalorií, 0 g cukru, 6,5 g tuku, 0,2 g soli. Průměrná váha 1 vejce v balení: 58 g.
Cena za balení: 39,90 Kč (cena za 1 vejce: 3,99 Kč).

Výsledek testu: Vejce Tesco v červeném obalu patří v testu k nejlepším. I u těchto vajec je dostatečně tvrdá skořápka. Vejce jsou čistá a po rozklepnutí mají přirozenou barvu.

TESCO 10 M, Tesco Stores ČR, a.s.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina M (53 až 63 g), vejce nosnic v halách. 1 vejce průměrně obsahuje: 88 kalorií, 0 g cukru, 6,5 g tuku, 0,2 g soli. Průměrná váha 1 vejce v balení: 56 g.
Cena za balení: 65,90 Kč (cena za 1 vejce: 6,59 Kč).

Výsledek testu: Tato vejce pocházejí z nosnic chovaných v halách. U některých byly mikropraskliny ve skořápkách, což může znamenat, že se vejce rychleji zkazí.

Slánská vejce, OVUS – podnik živočišné výroby, s.r.o.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina M (53 až 63 g), vejce nosnic v klecích, obohacené klece. Průměrná váha 1 vejce v balení: 55 g.
Cena za balení: 42,90 Kč (cena za 1 vejce: 4,29 Kč).

Výsledek testu: Jediná bílá vejce v našem testu, která se hodí spíš k obalování a aktuálně najdou využití o Velikonocích. I v tomto případě bylo několik vajíček s mikroprasklinami na skořápkách, některé byly navíc zašpiněné.

6 slepičích vajec, BEGOKON, p.v.o.d.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina L (63 až 73 g), vejce nosnic v klecích. Průměrná váha 1 vejce v balení: 66 g.
Cena za balení: 33,90 Kč (cena za 1 vejce: 5,65 Kč).

Výsledek testu: Vejce od slovenského výrobce. Skořápka se nám zdála poněkud tenčí, barva je po rozklepnutí odpovídající. Balení neobsahovalo žádné nečistoty.

Vejce 6 ks L, Česká vejce CZ, a.s.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina L (63 až 73 g), vejce nosnic v klecích. Průměrná váha 1 vejce v balení: 66 g.
Cena za balení: 33,90 Kč (cena za 1 vejce: 5,65 Kč).

Výsledek testu: Skořápky těchto vajec jsou pevné a neobsahovaly žádné praskliny, avšak nejčistší také nebyly.

Čerstvá vejce TUZEMSKÁ.CZ 6 ks, Schubert Partner, a.s.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina L (63 až 73 g), vejce nosnic v klecích. Průměrná váha 1 vejce v balení: 64 g.
Cena za balení: 27,90 Kč (cena za 1 vejce: 4,65 Kč).

Výsledek testu: Ani tato vejce nebyla úplně nejčistší. Zato skořápku mají pevnou a po rozklepnutí má žloutek příjemnou barvu. Bez prasklin.

6 velkých vajec (XL), Česká vejce CZ, a.s.
Informace uvedené na obalu: třída jakosti A, hmotnostní skupina XL (nad 73 g), vejce nosnic v klecích. Průměrná váha 1 vejce v balení: 72 g.
Cena za balení: 32,90 Kč (cena za 1 vejce: 5,48 Kč).

Výsledek testu: Tato vejce zrovna nepřesvědčila. Chlubí se hmotnostní skupinou XL, což znamená, že každé vejce má vážit nad 73 gramů, ani jedno vajíčko v balení ale více než právě 73 gramů nevážilo!

10 věcí, které byste měli vědět při nákupu vajíček

1) U vajec se musí povinně uvádět země původu.

2) Informace o původu vajec je potřeba hledat pouze na skořápce. Může se stát, že třebaže je na plastové krabičce označení CZ, což signalizuje český původ, na vajíčkách bude PL (Polsko).

3) Jak je možné, že se liší označení vajec na obalu a na skořápce? Vše je podle potravinářských předpisů. Obchodník zásilku zahraničních vajec u nás vytřídí a nechá zabalit ve veterináři schváleném provozu, jehož registrační číslo pak umístí na obal. Země původu dovezených vajec nesmí být přitom na obalu uvedeno, neboť to zakazují předpisy Evropské unie. Úředníci v Bruselu tak předpokládají, že zákazník si může otevřít obal, ve kterém jsou vajíčka, a podívat se na označení země původu. Když je obal zataven, musí být na obalu údaje dva - kód drůbežárny i balírny.

4) Předpisy pro značení vajec na skořápce jsou stejné v celé Evropské unii. Například 2CZ1234 znamená: 2 - označuje metodu chovu nosnic (1-3), CZ je kód státu, 1234 - registrační číslo drůbežárny.

Co jaké číslo znamená?

0 – biovejce. Na metru čtverečním smí být jen šest nosnic, krmiva (90 procent) musí pocházet z ekologického zemědělství.

1 – slepice ve volném výběhu, každá nosnice má výběh aspoň metr čtvereční.

2 – nosnice žijící volně v halách na podestýlce, na metr čtvereční smí připadat nejvýš devět nosnic.

3 – slepice z halového chovu v drátěných klecích. V kleci může být maximálně devět nosnic.

5) Výroba vajec v Česku klesá kvůli drahým krmivům a energii, kdežto v Polsku ve vajec přebytek. Proto většina je v Česku tolik polských vajec.

6) Krabičky z papíru se snáze otevírají a mají i další výhody. Jsou prodyšné, takže se v nich vejce nepotí.

7) Tzv. obohacená vejce by měla mít vyšší výživovou hodnotu. Pro výkrm nosnic se používá proto speciální krmivo – jód, selen atd.

8) Tzv. třízrnná vejce jsou ta, kde v krmné směsi jsou kromě pšenice také kukuřice a ječmen.

9) Hmotnostní skupina se označuje písmeny: S (malá), M (střední), L (velká) a XL (velmi velká).

10) Jak poznat čerstvé vejce? Barva skořápky nesouvisí s kvalitou, ale jen s plemenemnosnic. Pozor, aby byla skořápka čistá a neporušená. Rozhodující pro určení kvality vajíčka je bílek. Ten musí být nezakalený, průhledný a bez krevních skvrn. Sledujte i barvu žloutku, který by měl tmavší. To je způsobeno tím, že slepic pasené ve venkovním výběhu mají žloudek ztmaven barvivem z trávy. Nosnice, které žijí v halách, mají také tmavší barvu žloutku, ale to je díky speciálnímu krmivu.

Do dozorčí rady ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok

18.06.2021 14:27 Do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ míří bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Upozornil na to…

Vznikl Brno Space Cluster: První klastr v Česku orientovaný na komerční…

17.06.2021 15:07 Vesmírný průmysl je v České republice spojený hlavně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Trendem…

Podnikatelé chtějí po státu 12 miliard odškodnění za protiepidemická…

17.06.2021 09:07 Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli…

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje