Pojišťovny budou muset přispívat hasičům. Zdraží se proto povinné ručení?

Praha - Poslanecká sněmovna ve středu poslala do Senátu zákon o pojišťovnictví, podle kterého budou muset přispívat pojišťovny třemi procenty z vybraného povinného ručení na provoz záchranných složek, zejména hasičů. Pro zákon nebyli někteří poslanci, myslí si, že tento krok zvedne povinné ručení.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jedná se o sektorovou a produktovou daň z obratu," říkal před hlasováním ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS), podle kterého by se měly najít peníze na financování hasičského záchranného sboru (HZS) spíše v rozpočtu státu. Navrhoval, aby stát letos posílil hasiče 500 miliony korun.

Předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc (ČSSD) ale ministrově snaze neuvěřil, podle něj slova o podpoře nestačí. Kdyby podle něj Stanjura prohlásil, že najde tyto peníze na ministerstvu dopravy, byla by situace jiná.

"Ano, milostivě dáme půl miliardy, ale příští rok nedáme nic a problém bude stejný jako letos," nelíbil se plán předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi.

Podle sociální demokracie zákon povinné ručení nezvedne, respektive pokud se bude cena produktu zvedat, nebude to kvůli schválené novele. Tejc argumentoval například sousedním Slovenskem, kde se podobný krok uskutečnil také, pojišťovny u východních sousedů musí odvádět osm procent, a skokově se cena povinného ručení nezvedala.

"Zaplatí to všichni ti, kteří jsou pojištění. Tedy i ti, kteří auto nemají," oponoval mu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), podle kterého pojišťovny zvýšené náklady rozloží do všech produktů, které na trhu nabízejí. Proto se podle něj na Slovensku hodnota povinného ručení nezvedala.

Poslanci neschválili návrh člena liberálních demokratů Radima Vysloužila, který chtěl, aby do nově zavedeného fondu zábrany škod posílali peníze přímo lidé v závislosti na používaném vozidle. Někteří poslanci označili jeho pozměňovací návrh za výtvor pojišťovací lobby.

Původní poslanecký návrh předpokládal, že peníze od pojišťoven budou dostávat pouze hasiči, podle schválených pozměňovacích návrhů dostanou 15 procent zdravotníci a policisté, shodná částka má jít programům pro zvýšení bezpečnosti na silnicích. Hasiči dostanou zbytek.

Podle předkladatelů pojišťovny nebudou muset nic navyšovat, zisk mají podle nich dost velký, aby fond sponzorovaly. Navíc ušetří na výplatách pojistného, pokud budou mít hasiči lepší vybavení.

Návrh nyní zamíří do Senátu, v případě schválení jej ještě bude muset podepsat prezident.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama