Děsivé zjištění: Srovnání velikonočního nákupu v Česku a Německu

Praha - Už se těšíte, až budete o Velikonocích mlsat sladké? Možná byste měli zvážit, zda nevyrazíte pro čokoládové zajíčky a vajíčka do Německa. Většina sladkostí vás totiž za hranicemi vyjde levněji než u nás.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk ve svém dalším díle oblíbeného pořadu "Peklo na talíři" se vydal na nákup do českých a německých supermarketů, aby porovnal, na kolik vyjde velikonoční nákup v Česku a Německu. A co ze srovnání velikonočních zajíčků, vajíček a dalších pochutin vyšlo? To, že většina je levnější za hranicemi.

Roman Vaněk se vydal do Lidlu, Penny Marketu a Kauflandu do Ústí nad Labem, jeho kolega Zdeněk Marcín se vydal do 40 kilometrů vzdáleného německého městečka Pirna. Jediný pamlsek, který vyšel v Česku levněji, je pouze balení čokoládové "rodinky" velikonočních zajíčků. Ta v českém Kauflandu vyjde na 27,90 korun, v Německu na 32,30 korun.

Zarážející je, že většinu čokoládových pamlsků české supermarkety nabízejí ještě ve slevě, i přesto vyjdou dráž. "Stejné obchodní řetězce, stejní výrobci, vzdálenost mezi jednotlivými obchody je jedna hranice a čtyřicet kilometrů. Ať mi nikdo nevysvětluje, že za takto markantní rozdíly v ceně může doprava nebo náklady na dopravu. Myslím si, že jde jen o vychcánkovství a politiku obchodních řetězců," zakončuje svůj pořad "Peklo na talíři" Roman Vaněk.

Mnozí mohou namítnout, že vše dělá rozdílná výše daně z přidané hodnoty, která je v Německu u potravin 7 procent a v Česku 15 procent. Na druhou stranu ale Němci pobírají daleko vyšší platy. Zatímco průměrná mzda Čechů je 24 626 korun, Němci průměrně berou 91 600 korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama