Šéf Hospodářské komory čelí žalobě. Zpronevěra milionů?

Praha - Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel čelí trestnímu oznámení. Podal ho v úterý Nadační fond proti korupci (NFPK), který Kužela a další neznámé pachatele z řad představenstva a zaměstnanců Hospodářské komory podezírá ze spáchání několika trestných činů, mimo jiné ze zpronevěry.

Přidejte svůj názor

Petr Kužel, předseda Hospodářské komory

"Na základě analýzy obdržených informací lze konstatovat, že ze strany nejvyšších představitelů nebo zaměstnanců HK ČR mohlo docházet k závažnému nedbalostnímu nebo úmyslnému jednání s dopadem na finanční prostředky HK ČR a veřejné prostředky," uvedl ředitel a analytik NFPK Petr Soukenka. Mezi takové jednání mohlo patřit možné proplácení faktur za služby, které ve skutečnosti byly realizovány v jiném rozsahu, než bylo dohodnuto nebo nebyly realizovány vůbec, dodal.

Podle sobotního deníku Právo audit, který provedla společnost Ernst & Young, ukázal, že z HK v minulosti odtekly prostřednictvím spřízněných firem desítky milionů korun.

Kužel namítá, že jde o odpovědnost minulého úřednického vedení komory. "Nejsem si vědom, že bych se dopustil nečeho, co by zakládalo podat podnět k trestnímu oznámení. Naopak jsem přesvědčen, že moje kroky, ať už šlo o samotné zadání auditu a následných personálních a systémových opatření, byly a jsou prokazatelně ve prospěch komory," uvedl v úterý Kužel.

Podle něj už byla přijata nápravná opatření ve vnitřních procesech a zároveň také nevylučuje podání žalob, které by měly vést k navrácení peněz u pochybných smluv. "Pan Kužel má minimálně morální odpovědnost, ostatní musí objasnit příslušné orgány," míní člen dozorčí rady Michal Němeček. Podobně smýšlí další člen dozorčí rady Jiří Přemyslovský. "Nemyslím, že za vše může jen předchozí tajemník," říká s tím, že chybí také dobrá komunikace vedení komory s regiony, informuje iDnes.cz.

Petr Kužel v roce 2008 absolvoval manažerský vzdělávací program na A&W Business School, kde získal titul MBA. V minulosti pracoval u Československých Automobilových Opraven, Pragoinvestu a Bytového podniku Praha. Na začátku 90. let minulého století začal soukromě podnikat. Roku 1994 se stal zastupitelem MČ Praha 13, zastává zde též funkci radního. Mezi lety 2005-2010 vykonával funkci zastupitele hlavního města Prahy. Od roku 1995 je činný v orgánech Hospodářské komory České republiky, v roce 2008 a 2011 pak byl na tři roky zvolen jejím prezidentem. Je členem ODS a předsedou Oblastního sdružení ODS na Praze 13.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Česko získá z Fondů EHP a Norska dalších pět miliard, půjdou na řadu…

20.02.2019 10:12 Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období…

Čechy děsí chudoba ve stáří. V penzijních fondech si spoří už 967 tisíc…

19.02.2019 15:20 Aktualizováno Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Jedinečný resort v pražských Vokovicích: Moderní pražské bydlení v…

19.02.2019 14:51 Komerční sdělení - Trend stěhování se do hlavního města je stále v kurzu. Není se čemu divit,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama