Poškozeni spotřebitelé půjdou po krku vykukům. UPC první na řadě!

Praha - Právník Petr Němec, kterého známe jako bojovníka proti poplatkům za vedení úvěrového účtu, představil svůj nový projekt. Tentokrát bude na svém webu sjednocovat poškozené spotřebitele k hromadným žalobám. První žaloby budou směřovat proti firmám UPC, BezReklamky a Český inkasní kapitál.

371
doporučujeme

Lidem, kteří se cítí podvedeni a za svá práva si sami netroufnou bojovat u soudu, se podle všeho blýská na lepší časy. Právník Petr Němec, který se svou iniciativou Jdeto.de v České republice rozpoutal boj o zrušení poplatku za vedení úvěrového účtu, se začíná angažovat v dalším projektu. Společně s Tomášem Pospíšilem, působícím především na start-upové scéně, spouští internetové stránky HromadnéŽaloby.cz. Jde o jednoduchý nástroj, který může využít každý, kdo byl nějakým způsobem podveden či poškozen na svých právech a má podezření, že poškozených může být víc. „Cílem je stát se centrálním místem pro spotřebitele, ale i jiné, kteří se chtějí pustit do hromadné obrany svých práv. Chceme tak zkultivovat naše podnikatelské prostředí, zlepšit postavení českých spotřebitelů a stát se postrachem podvodníků. Rádi bychom změnili uvažování podnikavců, kteří spoléhají na to, že se lidé raději vyhnou soudním sporům a vše dobrovolně uhradí, protože se nechají zastrašit," představuje svou vizi spoluautor projektu Petr Němec.

Jak projekt funguje

Na webu Hromadné žaloby.cz můžete vyhledat, zda se už neplánuje žaloba proti tomu, kdo vás podvedl, a jednoduše se přidat. Pokud takovou žalobu nenajdete, můžete ji sami navrhnout a dát podnět provozovatelům stránek. Ti návrh prostudují, a jestliže ho shledají relevantním, tak vaši žalobu aktivují. Pokud se k vám pak přidají další lidé, kteří byli poškozeni stejným subjektem, spojí autoři projektu celou skupinku s advokátem, který bude u soudu všechny zastupovat. „Hromadným postup je způsobem, jak ušetřit za advokáty a jak získat větší sílu. Náš projekt usnadní mnoho práce také těm, co se chtějí společně pustit do boje za svá práva a dosud se obtížně formovali v debatách, přes e-maily a v těch lepších případech přes speciálně založené, ale amatérské internetové stránky," dodává Petr Němec.

Nápad založit web, na kterém se budou sdružovat poškození spotřebitelé, se líbí i dalším právníkům. Projekt podporuje například Miloš Borovička z Občanského sdružení spotřebitelů TEST, advokátka Eva Frnochová a další. „Určitě je to nejlepší cesta pro nepoučené a neznalé lidi, vystrašené pověstmi o ‚drahotě' právníků. Mnoho lidí dodnes neví, že například Česká advokátní komora poskytuje i bezplatné služby, pokud finanční poměry klientovi nedovolují za služby zaplatit. Mnoho lidí ale na bezplatné služby stejně nedosáhne a advokát je pro ně prostě drahý. Hromadný postup má pak obrovskou výhodu v tom, že dokáže služby advokátů zlevnit a tím je, alespoň ve vybraných kauzách, zpřístupnit velkému okruhu postižených," myslí si Antonín Thurnwald z právního oddělení společnosti Partners.


První tři cíle: UPC, Český inkasní kapitál, BezReklamky

„Chceme se věnovat především kauzám spotřebitelským, ale zajímají nás i spory zaměstnanci versus zaměstnavatelé, případy, kdy byla nějaká skupina lidí poškozena, ať už škodou náhodnou, záměrnou, či ekologickou. Máme také už podněty z oblasti zdravotnictví a rozhodně jsme rovněž místem, kde se mohou spojovat i drobní podnikatelé proti podvodníkům a jiným," upřesňuje zaměření projektu Petr Němec. Ten zároveň zdůrazňuje, že HromadnéŽaloby.cz necílí na obří kauzy, jako je například spor o poplatek za vedení úvěrového účtu, který si zaslouží samostatný projekt, ale spíš na kauzy menší a regionální. „I žaloba, ke které se připojí deset lidí z Jeseníků proti nějakému místnímu chytrákovi, je pro nás zajímavá," dodává Němec.

První tři společnosti, na které si chce projet HromadnéŽaloby.cz posvítit, jsou UPC Česká republika, Český inkasní kapitál a Bezreklamky, s. r. o. Společnost UPC po svých bývalých klientech požaduje smluvní pokutu za nevrácený modem ve výší 5 000 Kč (dříve 4000 Kč). Nový modem má přitom hodnotu cca 1200 Kč a po několika letech užívání maximálně 500 Kč. Smluvní pokuta je tak nepřiměřeně vysoká a příčí se dobrým mravům. UPC pokutu po svých klientech vymáhá a dokonce pohledávku prodává inkasní společnosti, kterou je právě Česká inkasní společnost. U soudu však tato inkasní společnost již mnohokrát narazila a soud její žalobu proti bývalým klientům UPC zamítl, protože označil pokutu za protiprávní. Mnoho klientů se však nechalo zastrašit a pokutu zaplatili. Právě jim nyní může projekt HromadnéŽaloby.cz pomoci soudní cestou získat peníze zpátky.

Třetí žaloba bude směřovat na společnost BEZREKLAMKY, s. r. o., která nabízí „snadný" výdělek za umístění reklamy na vašem autě, zdi či plotě. Ačkoliv hovoří o mnoha klientech, kteří si takto vydělávají tisíce, skutečnost je trochu jiná. Klienti platí tisíce této společnosti, ale na žádné reklamě nikdy nevydělají. Ze smlouvy je patrné, že se společnost BEZREKLAMKY za nemalý peníz pouze zavazuje umístit nabídku vaší reklamní plochy na své stránky, které ale mají jen velmi malou návštěvnost, sliby společnosti BEZREKLAMKY tedy jsou nereálné. Navíc vypovězení smlouvy je velmi obtížné a smlouva obsahuje přísné pokuty. „Při písemné smlouvě soudy opakovaně konstatovaly, že smlouva je nevyvážená, a to v neprospěch spotřebitele. Soudy pak došly k tomu, že smlouva je pro porušení ustanovení § 56 občanského zákoníku neplatná, rovněž označil za neplatné ustanovení, kterým docházelo k povinnosti opětovné platby spotřebitele za každý rok platnosti smlouvy. Smluvní pokutu pak soudy zamítají s odůvodněním, že odporuje zákonu a příčí se dobrým mravům," vysvětlují tvůrci projektu.

Celý článek čtěte zde

Témata: firmy | UPC | Lidé
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manipulace cen na Black Friday? Porovnávejte zboží, reálné slevy činí v…

24.11.2020 18:02 Reálné slevy v každoroční akci černý pátek neboli Black Friday, která se koná poslední listopadový…

Hromadné propouštění v září a říjnu oznámilo 41 firem, o práci přijde 3100…

24.11.2020 17:16 V září a říjnu oznámilo hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba…

Evropská komise neproplatí Česku dotaci 100 milionů pro Penam, projekt…

24.11.2020 15:31 Aktualizováno Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko…

CzechTourism: Japonci či Korejci mají zájem navštívit Česko, pomoc…

24.11.2020 14:56 Aktualizováno Turisté z Japonska či Jižní Koreje mají nadále zájem, až to situace dovolí, navštívit Českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama