Festivaly Gay Pride vynášejí miliony, "růžová ekonomika" je v kurzu

Praha - Festival menšin Prague Pride má i ekonomický přínos. Zahraniční účastníci přehlídky loni v Praze utratili minimálně 11,5 milionu korun. Vyplývá to ze zjištění pořadatelů akce. Ti očekávají, že by letos mohlo dorazit ještě víc návštěvníků z ciziny než v předchozích dvou letech. Sílu takzvané duhové či růžové ekonomiky si uvědomují mnohé metropole.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Prvního ročníku Prague Pride v roce 2011 se zúčastnilo 25.000 lidí. Loni si jich akci nenechalo ujít 40.000. Do prvního průvodu hrdosti se předloni v srpnu zapojilo 8000 lidí, loni jich Prahou prošlo 15.000. 

Podle ní částka 11,5 milionu představuje jen "konzervativní" odhad. "Z ohlasů od zahraničních návštěvníků festivalu, partnerských zahraničních organizací i spolupracujících hotelů víme, že Praha díky Prague Pride potvrdila pověst skutečně otevřeného a bezpečného města a zvyšuje se její atraktivita pro LGBT (lesby, gaye, bisexuály a transsexuály) turisty... Ekonomický přínos mezinárodní LGBT komunity přijíždějící do české metropole je výrazný," dodala Rambousková.

Další hosty z ciziny by mohlo na festival přilákat i to, že ho mezinárodní server Gaycities.com zařadil mezi desítku nejlepších evropských akcí hrdosti. Na seznam se Praha dostala jako jediné místo ze zemí bývalého východního bloku, dodala Rambousková.

Duhové průvody se konají v mnoha evropských metropolích. Bývají ale mnohem větší než ten český. Berlínské akce s alegorickými vozy se letos podle stránek města účastnilo asi půl milionu lidí. Vídeňskou Regenbogenparade každoročně navštěvuje na sto tisíc lidí. Roztančené barevné davy se staly magnetem i pro diváky.

Evropské metropole si sílu takzvané růžové ekonomiky uvědomují a snaží se turisty přilákat. Vídeňská centrála cestovního ruchu WienTourismus v aktuálním průzkumu zjistila, že většina tamních homosexuálních návštěvníků přijíždí z ciziny. Průměrný čistý příjem takového hosta činil 1844 eur (téměř 47.900 korun). To je o 385 eur (asi 10.000 korun) víc, než má průměrný turista ve Vídni. Dotázaní vyhledávají hlavně uvolněnou a přátelskou atmosféru a také to, že je místo romantické. Důležitá pak byla kvalita služeb a vstřícnost místních, stejně jako tolerance.

Jedna z největších, nejdivočejších a nejoblíbenějších Gay Pride v Evropě se koná v hlavním městě Velké Británie. Londýnského průvodu hrdosti se zúčastnilo přes 500 tisíc zástupců LGBT komunity, jejich přátel a bojovníků za lidská práva. Průvod prochází nejslavnějšími londýnskými bulváry, jako je Oxford Street. Vrcholí na Trafalgar Square bujarými oslavami, koncerty a dalšími doprovodnými akcemi. Přilehlá čtvrť Soho, obecně považovaná za gay centrum Londýna se pak změní na taneční parket pod otevřeným nebem, kde se slaví do pozdních ranních hodin. Letošní Pride week se konal od 25. do 30. června.

Z dalších evropských měst si představíme Amsterdam, kde můžeme navštívit nejkurióznější průvod hrdosti, informuje lui-magazine.cz. Samotný průvod totiž probíhá formou plavby alegorických lodí po hlavních amsterdamských kanálech. Letošního ročníku se zúčastní osmdesát takových lodí se zástupci z celého světa. Hlavním letošním tématem průvodu je ohlédnutí po ujité cestě na poli gay lidských práv a motivace ostatních zemí k podpoře LGBT komunity. Týdenní oslavy hrdosti proběhnou v Amsterdamu od 27. července do 4. srpna.

Západoasijské město Tel Aviv je proslavené svým kuturním životem a přátelským přístupem k LGBT komunitě. Proto není žádným překvapením, že hostí jednu z nejslavnějších asijských i světových Gay Pride. Přes silné náboženské tradice státu Izrael se zde jednou ročně odehrává událost plná zábavy a večírků pro gaye a jejich přátelé. Letošní Gay Pride se v bílém městě, jak se Tel Avivu přezdívá, začíná 2. června a končí 9. srpna, samotný průvod prošel městem v pátek 7. června.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ definitivně prohrál soud. Musí SŽDC vrátit miliardu za elektřinu

19.09.2019 07:48 Energetická společnost ČEZ Prodej musí Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) vrátit více než 1,1…

Krok do budoucnosti: Škoda Auto zahájila výrobu modelu Superb iV. Kolik…

18.09.2019 15:32 Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu modelu…

Finanční správa omezí činnost 33 úřadů, bude na nich režim 2+2

18.09.2019 15:01 Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou…

Dopravní revoluce v ČR? Stát hodlá podpořit rozvoj vodíkové technologie

18.09.2019 13:00 Stát chce vedle čisté elektromobility do budoucna podpořit i rozvoj vodíkové technologie v dopravě.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama