Češi pijí méně piva. Co se děje? Jsme stále světové jedničky?

Praha - Během prvních šesti měsíců letošního roku zaznamenal Český svaz pivovarů a sladoven pokles počtu vypitých piv v Česku o 275 tisíc hektolitrů. V průměru tak každý Čech včetně batolat vypil o zhruba pět piv méně než za stejné období vloni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

„Slabé výsledky letošního prvního pololetí výrazně ovlivnilo nepříznivé počasí v březnu a květnu a silný propad poptávky v červnu, na kterém se podepsaly zejména povodně v Česku," vysvětluje František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. Dodává však, že zatímco domácí spotřeba klesá, vývozu se daří stále lépe.

Vloni připadalo na každého Čecha 288 vypitých piv, díky čemuž jsme si vysloužili s přehledem zlatou medaili v této disciplíně. Prozatím jsme si proti loňsku pohoršili o asi pět piv na osobu, pokud by situace dopadla stejně i v druhém pololetí, zakončili bychom rok s 278 vypitými pivy na hlavu.

Vzhledem k tomu, že druhé místo v roce 2012 obsadili Rakušané s 216 kousky a bronzovou příčku obsadili Němci s 214 půllitrovými sklenicemi vypitého zlatého moku na člověka, naše celosvětová pozice by neměla být v ohrožení.

Svoji roli na průběžném poklesu kromě počasí sehrála také nižší konzumace míchaných nápojů na bázi piva, takzvaných ovocných piv, pivních mixů. Jejich prodej jen v červnu klesl proti předchozímu roku o 40 procent. Dalo by se tedy říct, že hit loňského léta zažil letos velmi nepříjemné probuzení do reality.

Jaká bude situace do konce roku, se podle předsedy Šámala těžko odhaduje. „Ještě stále bude hodně záležet na počasí, které je obzvlášť v tomto období pro prodej piva klíčové," zakončil.

Témata: pivovary | Pivo | češi
Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibylo zahájených oddlužení. Podívejte se na mapu bankrotů

30.05.2020 09:23 V Česku za poslední rok přibylo oddlužení. Od loňského června začalo 37.890 oddlužovacích řízení.…

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 22:17 Aktualizováno Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

V první výzvě programu COVID III banky dají úvěry až 167 miliard

29.05.2020 18:14 Záruční program pro živnostníky a firmy zasažené v souvislosti s koronavirem COVID III by měl…

Češi ve velkém nakupují stany pro tři i jídlo na cesty

29.05.2020 17:02 Češi ve velkém podle prodejců kupují kempingové vybavení. Značný zájem je o rodinné stany pro tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy