Čechům přicházejí neobjednané dárky, firmy pak žádají peníze. Jak se bránit?

Praha - Doba nakupování vánočních dárků se nezadržitelně blíží a zvyšuje se také množství podvodníků, kteří se snaží nekalými praktikami vymámit peníze z důvěřivých lidí. V poslední době se zvýšil zejména nárůst situací, kdy firma po telefonu slíbí dárek zdarma a pak chce zaplatit nejenom poštovné, ale také požaduje koupi dalšího zboží, říká Matouš Blažek ze sdružení Spotřebitel.net.

Ilustrační foto
doporučujeme

Postup takového „podnikatele" je velmi jednoduchý. Zatelefonuje vám a nabídne vám zdarma určité zboží. Pokud člověk souhlasí, je mu zboží skutečně zasláno, ale je k němu přiložena další faktura, která má za úkol zmást. „Firma tvrdí, že je potřeba zaplatit poštovné, a že se nakupující zavázal k dalšímu odběru dalšího zboží, protože firma má toto uvedeno ve svých obchodních podmínkách," říká Blažek.

Jakmile se pak rozhodnete nezaplatit, následují nejrůznější formy nátlaku na zaplacení požadované částky. „Firma vyhrožuje exekucí a lidé se pak nechají zastrašit a raději zaplatí," popisuje skutečné případy Blažek.

Jak se tedy bránit?

Rozhodně nic neplaťte a při telefonátu se zeptejte, o jakou smlouvu se jedná. V případě, že vám dárek firma chce darovat, jedná se o smlouvu darovací. „Za takové zboží proto nelze požadovat jakoukoli plavbu a ani poštovné. To je totiž součástí ceny výrobků a cena výrobku byla dohodnuta na nula korun," radí právník .

Zboží také nemusíte rozhodně vrátit. „Od darovací smlouvy lze podle zákona odstoupit pouze za výjimečných okolností. Firma proto nemůže požadovat darované zboží zpět," uvedl Blažek. Pokud se firma odvolává na své obchodní podmínky, tak ty nejsou vůči vám závazné. „Argumentujte tím, že jste se nemohli s nimi seznámit, protože jste byli kontaktování po telefonu, a navíc jste s nimi ani nevyslovili svůj souhlas," říká zástupce sdružení.

Exekuce se rozhodně nemusíte obávat a nenechte se jí zastrašit. Exekuci vždy nutně předchází soudní řízení, ve kterém byste byli soudem vyzvání k vyjádření a mohli se účinně bránit. Bez soudního řízení totiž nemůže proběhnout žádná exekuce (s několika výjimkami).

Témata: firmy
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část české ekonomiky se v 1. čtvrtletí začala zotavovat, ukazuje analýza

16.06.2021 11:43 V letošním prvním čtvrtletí se již část české ekonomiky, především průmysl a na něj navázaný…

Průměrná sazba hypoték se vrátila nad dvě procenta

16.06.2021 10:19 Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 procenta z dubnových 1,98 procenta. Sazba…

Firmy se během krize přeorientovaly na okolní země, teď plánují expanzi

15.06.2021 11:26 České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země,…

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama