Fiasko 2. pilíře pokračuje: Volby nepomohly, Češi tápou

Praha - V desátém měsíci existence druhého pilíře do něj vstoupilo pouze 395 lidí, což je opět nejméně od jeho vzniku v lednu letošního roku. Celkem tak tímto způsobem spoří na penzi necelých 83.500 lidí. ČTK o tom dnes informovala Asociace penzijních společností.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Penzijní společnosti původně očekávaly, že do druhého pilíře vstoupí za první půlrok asi půl milionu lidí. Do konce června, kdy skončil termín pro uzavření smlouvy pro lidi starší 35 let, mělo smlouvu 78.500 lidí.

"Volby zatím nepřinesly ani vládu, natož nějaký jasný vzkaz občanům, zda a případně jak se v budoucnu budou měnit některé parametry druhé pilíře. Výsledky říjnové akvizice této nejasné situaci odpovídají," komentoval výsledky prezident Asociace penzijních společností Karel Svoboda.

Podle studie ekonomů z institutu IDEA při CERGE-EI se spoření v druhém pilíři vyplatí zhruba polovině mužů a třetině žen. Platí totiž, že přesměrování peněz do fondů je tím výhodnější, čím je člověk mladší – a bohatší. To je mimo jiné terčem kritiky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), podle které se vstup do druhého pilíře vyplatí jen těm, kteří budou celý život vydělávat víc než 37 500 korun. "Vláda vytvořila produkt pro deset procent lidí," poznamenal expert ČMKOS Vít Samek.

Proč je nutné reformovat penzijní systém?

Dlouhodobě se zvyšuje počet důchodců a prodlužuje se průměrná délka života. Tyto změny však nejsou na druhé straně kompenzovány dostatečně vysokou porodností. Jinými slovy, lidí v důchodu přibývá a pobírají déle starobní penze, zatímco těch, kteří pracují a platí sociální pojištění, ubývá. Průběžný pilíř tak financování důchodů neutáhne, nemá-li dojít k jejich drastickému snížení. Jen v loňském roce chybělo na důchodovém účtu téměř 50 miliard korun.

Lepší zajištění na stáří má Čechům zajistit důchodové spoření v soukromých fondech. Na svůj účet u penzijní společnosti mohou přesměrovat tři procentní body z 28 procent, které odvádí na sociální pojištění. Musí k tomu ale přidat ještě dva procentní body ze svého.

Ekonom a člen NERV Tomáš Sedláček řekl pro CT24, že politici nastartovali reformu v nevhodnou dobu. "Nejméně vhodná doba na reformy a úsporná opatření je v období, kdy je ekonomika v recesi, což je právě ta doba, kdy je Česko nyní dělá," uvedl na přednášce Klubu investorů VŠE. Během recese totiž roste nezaměstnanost, lidé mají hluboko do kapsy a odkládají výdaje, které nejsou bezprostředně nezbytné. A to je i případ spoření na penzi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu? Babiše popudil návrh…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem…

ČEZ ESCO zvýšilo tržby o 27 procent, zájem o moderní energetiku roste

24.03.2019 12:16 Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly meziročně o 27 procent na…

Nákupy on-line? Trendy v Česku se mění, hlavně díky generaci mileniálů

24.03.2019 09:10 Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset…

Zvýšení sazeb ČNB není ve čtvrtek jisté, rizika z globálního vývoje…

24.03.2019 09:06 Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama