Invalidé, pozor. Vláda schválila důležitou novelu

Praha - Zaměstnavatelé budou zřejmě i v příštím roce dál dostávat příspěvky na mzdy zdravotně znevýhodněných lidí. Tuto kategorii pracovníků zachovává novela o zaměstnanosti, kterou dnes schválila vláda. Podle navrhovaných změn by firmy také nemusely dokládat některá potvrzení úřadům. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr práce v demisi František Koníček. Aby zákon začal platit, musí ho schválit i zákonodárci a podepsat prezident.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Kategorie zdravotně znevýhodněných pracovníků v zákoně byla. Podle Koníčka by ale na konci letoška přestala existovat. Novela ji zachovává. Zdravotně znevýhodněný je takový pracovník, který sice může pracovat, ale kvůli horšímu zdravotnímu stavu jen omezeně. Zaměstnavatel může od úřadu práce získat peníze na 75 procent jeho mzdy, maximálně ale 4000 korun měsíčně.

"Vypadla by velká část osob se zdravotním znevýhodněním, pokud by neměl příspěvky, zaměstnavatelé by se jich mohli zbavovat," uvedl Koníček. Podle něj se ustanovení nyní týká asi 6400 lidí a celkem by do této kategorie mohlo spadat asi 40.000 lidí.

Toto postavení by měla přiznávat Česká správa sociálního zabezpečení. Ministr v demisi míní, že by tak mohla v prvním čtvrtletí zažít nápor žádostí. Zaměstnavatelé by jí také už nemuseli dokládat potvrzení o tom, že nemají nedoplatky na daních a odvodech. Pokud by s tím souhlasili, úřad by si vše mohl zjistit sám.

Zaměstnavatelé často odmítají přijímat do pracovního poměru zaměstnance se změněnou pracovní schopností s nepravdivým odůvodněním, že pro ně nemají práci. Pracovní zapojení těchto zdravotně postižených osob je přitom často jediným východiskem z jejich špatného sociálního stavu a může být účinnou formou rehabilitace. Občané se změněnou pracovní schopností (dále také "ZPS"), když už "seženou" zaměstnání - tak patří mezi kategorie zaměstnanců, s nimiž je nejčastěji rozvazován pracovní poměr.

Zvláštní ochranu zaměstnanců se ZPS obsahuje § 50 zák. práce. Chce-li zaměstnavatel s nimi skončit pracovní poměr výpovědí, musí k tomu mít předchozí souhlas úřadu práce v místě pracoviště občana se ZPS. Úřad práce hodnotí personální situaci na pracovišti vzhledem ke stavu na regionálním trhu práce, k možnostem zaměstnavatele, dalším pracovním příležitostem apod. Proti případnému nesouhlasu úřadu práce s výpovědí se může zaměstnavatel odvolat a rozhoduje o tom ministerstvo práce a sociálních věcí.

Další povinnosti zaměstnavatelům v péči o osoby se ZPS stanoví § 148 zák. práce. Podle tohoto ustanovení musí zaměstnavatelé zaměstnávat tyto zaměstnance na vhodných pracovních místech a umožňovat jim výcvikem nebo studiem získání potřebné kvalifikace a pečovat o její zvyšování, informuje pravniradce.ihned.cz.

Jsou dále povinni vytvářet podmínky, aby tito zaměstnanci měli možnost co nejširšího a trvalého pracovního uplatnění a musejí zlepšovat vybavení pracovišť tak, aby občané se ZPS mohli dosahovat pokud možno stejných pracovních výsledků, jako "zdraví" zaměstnanci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S&P potvrdila rating České republiky na stupni AA minus

20.07.2019 10:41 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni…

Ostravští oceláři si přejí jednání s EU. Bojí se krachu

19.07.2019 17:06 Odboráři ostravské huti Liberty žádají stát, aby jednal s EU. Levná ocel ze zemí mimo unii by podle…

Státní dluh stoupl o 90,6 miliardy. Každý Čech by měl splatit téměř 161…

19.07.2019 16:26 Aktualizováno Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu…

Babišova vláda zdaní i teplo pro důchodce a děti v ústavech? Šokující,…

19.07.2019 15:45 Aktualizováno Vládou navržené zdanění plynu určeného pro topení v domácích kotelnách může vedle bytových domů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama