Invalidé, pozor. Vláda schválila důležitou novelu

Praha - Zaměstnavatelé budou zřejmě i v příštím roce dál dostávat příspěvky na mzdy zdravotně znevýhodněných lidí. Tuto kategorii pracovníků zachovává novela o zaměstnanosti, kterou dnes schválila vláda. Podle navrhovaných změn by firmy také nemusely dokládat některá potvrzení úřadům. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr práce v demisi František Koníček. Aby zákon začal platit, musí ho schválit i zákonodárci a podepsat prezident.

Ilustrační foto

Kategorie zdravotně znevýhodněných pracovníků v zákoně byla. Podle Koníčka by ale na konci letoška přestala existovat. Novela ji zachovává. Zdravotně znevýhodněný je takový pracovník, který sice může pracovat, ale kvůli horšímu zdravotnímu stavu jen omezeně. Zaměstnavatel může od úřadu práce získat peníze na 75 procent jeho mzdy, maximálně ale 4000 korun měsíčně.

"Vypadla by velká část osob se zdravotním znevýhodněním, pokud by neměl příspěvky, zaměstnavatelé by se jich mohli zbavovat," uvedl Koníček. Podle něj se ustanovení nyní týká asi 6400 lidí a celkem by do této kategorie mohlo spadat asi 40.000 lidí.

Toto postavení by měla přiznávat Česká správa sociálního zabezpečení. Ministr v demisi míní, že by tak mohla v prvním čtvrtletí zažít nápor žádostí. Zaměstnavatelé by jí také už nemuseli dokládat potvrzení o tom, že nemají nedoplatky na daních a odvodech. Pokud by s tím souhlasili, úřad by si vše mohl zjistit sám.

Zaměstnavatelé často odmítají přijímat do pracovního poměru zaměstnance se změněnou pracovní schopností s nepravdivým odůvodněním, že pro ně nemají práci. Pracovní zapojení těchto zdravotně postižených osob je přitom často jediným východiskem z jejich špatného sociálního stavu a může být účinnou formou rehabilitace. Občané se změněnou pracovní schopností (dále také "ZPS"), když už "seženou" zaměstnání - tak patří mezi kategorie zaměstnanců, s nimiž je nejčastěji rozvazován pracovní poměr.

Zvláštní ochranu zaměstnanců se ZPS obsahuje § 50 zák. práce. Chce-li zaměstnavatel s nimi skončit pracovní poměr výpovědí, musí k tomu mít předchozí souhlas úřadu práce v místě pracoviště občana se ZPS. Úřad práce hodnotí personální situaci na pracovišti vzhledem ke stavu na regionálním trhu práce, k možnostem zaměstnavatele, dalším pracovním příležitostem apod. Proti případnému nesouhlasu úřadu práce s výpovědí se může zaměstnavatel odvolat a rozhoduje o tom ministerstvo práce a sociálních věcí.

Další povinnosti zaměstnavatelům v péči o osoby se ZPS stanoví § 148 zák. práce. Podle tohoto ustanovení musí zaměstnavatelé zaměstnávat tyto zaměstnance na vhodných pracovních místech a umožňovat jim výcvikem nebo studiem získání potřebné kvalifikace a pečovat o její zvyšování, informuje pravniradce.ihned.cz.

Jsou dále povinni vytvářet podmínky, aby tito zaměstnanci měli možnost co nejširšího a trvalého pracovního uplatnění a musejí zlepšovat vybavení pracovišť tak, aby občané se ZPS mohli dosahovat pokud možno stejných pracovních výsledků, jako "zdraví" zaměstnanci.

Paušální daň pro příští rok vychází na necelých 6000 korun měsíčně

28.09.2021 08:38 Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální…

Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní českou ekonomiku

27.09.2021 12:18 Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Související:

Právě se děje

reklama