Mediálnímu trhu letos dominovaly prodeje Mafry a Ringieru

Praha - Česká média za sebou mají bouřlivý rok. K nejviditelnějším změnám patří změna vlastníků vydavatelství MAFRA a Ringier Axel Springer CZ, majitele změnila i internetová společnost Centrum Holdings. Významným faktorem letošního roku byla rovněž nová obchodní politika televize Nova, která dopadla na rozpočty řady mediálních hráčů a kterou provázela i podzimní personální obměna jejího nejvyššího vedení. Vlastnické změny se letos nevyhnuly ani rozhlasovému trhu.

MAFRA, a.s. je největší česká mediální společnost

V samotném závěru roku se o titul mediální transakce roku přihlásili podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří oznámili koupi Ringier Axel Springer CZ, vydavatele bulvárních titulů Blesk a Aha! a deníku Sport. Po dřívějším prodeji společnosti MAFRA, vydávající celostátní deníky MF DNES a Lidové noviny, společnosti Agrofert Andreje Babiše tak šlo o další převzetí domácích médií do českých rukou. Babiš se přitom původně zajímal i o Ringier, z této transakce ale nakonec sešlo.

Sezonu velkých transakcí předznamenala již jarní koupě společnosti Centrum Holdings, provozující portály Aktuálně a Centrum.cz. Economia podnikatele Zdeňka Bakaly tím zároveň odstartovala svou dlouhodobou transformaci, provázenou propouštěním i redukcí titulů. Podobně jako v Mafře, kde se u hlavních deníků změnili šéfredaktoři, se personální rošáda nevyhnula ani Economii. Post generálního ředitele po krátkém působení opustil německý manažer André Warnecke, do nové pozice ředitele redakcí naopak nastoupil Vladimír Piskáček.

Další významnou událostí na vydavatelském trhu bylo převzetí třetiny společnosti Borgis, jež vydává deník Právo a zajišťuje zpravodajský obsah pro portály Novinky.cz, Super.cz a Sport.cz, internetovou společností Seznam.

Změnami prošel i televizní trh. Prima a Nova spustily začátkem roku nové stanice Prima Zoom a Telka, po prázdninách přibyly nové programy veřejnoprávní televize Déčko a ČT art. Česká televize u nového projektu zpočátku sklízela kritiku kvůli nižšímu pokrytí, to vyřešila vstupem do dalšího vysílacího multiplexu.

Z obchodního hlediska televizní trh ovlivnila především změna obchodní politiky Novy, která od začátku roku nastavila přísnější podmínky a řada klientů tak přešla ke konkurenční Primě nebo do jiných médií. V druhé polovině roku televize prošla významnými personálními změnami, odstartovanými odchodem Adriana Sarbua, dlouholetého šéfa vlastníka CME. V říjnu následoval odchod Jana Andruška z pozice generálního ředitele Novy, jehož ve vedení vystřídal jeden z nových šéfů CME Christoph Mainusch. Nejvýznamnější událostí konce roku se stalo Mainuschem oznámené zastavení projektu alternativního měření sledovanosti.

Na podzim oznámila výraznou personální změnu i Televize Barrandov. Ve svém vedení přivítala dlouholetého šéfa TV Nova Vladimíra Železného, který tak ve funkci nahradil vlastníka celé mediální skupiny Jaromíra Soukupa.

Na rozhlasovém trhu od začátku roku pokračovala konsolidace skupiny podnikatele Ivana Zacha. Antimonopolní úřad jí povolil převzetí firem MII Praha a Radio Investments, pod které spadaly rádia Kiss, Radio Country nebo rádio Beat, k již vlastněným stanicím Hey, na podzim přejmenovaným na Signál.

Český rozhlas spustil stanici ČRo Plus, která vznikla sloučením ČRo 6, ČRo Leonardo a Rádio Česko, dále Rádio Junior a Jazz. Vedle toho společnost Lagardere Active uspěla s převzetím společnosti BBC Radiocom, která provozuje tuzemské vysílání BBC.

Zřejmě nejdůležitější zprávou na rozhlasovém trhu ale bylo oznámené převzetí nejposlouchanější stanice Impuls spolu s pražským Radio RockZone 105,9 společností Agrofert. Transakce, kterou ještě musí schválit antimonopolní úřad, tak má být dalším příspěvkem do mediální divize podnikatele a poslance Babiše.

Témata: MAFRA | blesk | Seznam.cz

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Gigafactory přinese Česku miliardy korun na HDP a tisíce pracovních míst

14.09.2021 11:04 Výstavba a provoz plánované továrny na bateriové články přinese Česku miliardy korun na hrubém…

Česko si v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik světa pohoršilo

14.09.2021 07:43 Česká republika je 27. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. Loni bylo…

Úrokové sazby hypoték stouply v srpnu na letošní maximum

13.09.2021 14:50 Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla o 0,08 bodu na 2,42 procenta a je nejvyšší od…

Obchod mezi Českem a Vietnamem rychle roste

10.09.2021 13:10 Vzájemná obchodní bilance mezi Českem a Vietnamem začala od srpna loňského roku rychle růst díky…

Související:

Právě se děje

reklama