Rozpaky kvůli Agrofertu: Do Česka míří nová firma. Střet zájmů?

Praha - Snahy o vstup nové firmy Interseroh Czech na trh s recyklací obalů budí mezi odborníky kvůli možnému střetu zájmů rozpaky. Firma se zahraničním zastoupením má v ČR šest akcionářů, jedním z nich je Agrofert a.s. ministra financí a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Minulý čtvrtek požádala o autorizaci na ministerstvu životního prostředí, jemuž šéfuje bývalý manažer Agrofertu Richard Brabec (ANO). Podle některých odborníků jde o konflikt zájmů, jiní považují za důležitější rozbít dosavadní monopol společnosti EKO-KOM. MŽP tvrdí, že rozhodne objektivně.

Andrej Babiš, předseda ANO a ministr financí ČR

Monopol konkurenční firmy EKO-KOM trvá 17 let. Zastřešuje celý trh, v němž se ročně přerozdělí až 1,5 miliardy korun, v oblasti recyklace obalů a má monopolní postavení v obchodování s informacemi o svozu a recyklaci obalů. Aby se Interseroh Czech prosadil, musí ze zákona do roka dosáhnout nejméně deseti procent podílu na trhu.

Naše společnost ve svém postoji vychází z platné legislativy, která nikdy neomezovala působení více neziskových subjektů při poskytování veřejné služby tříděného sběru obalů spotřebitelům. Právě díky úspěšnému rozvoji sítě sběrných kontejnerů, na jejímž vybudování se EKO-KOM ve spolupráci s obcemi dlouhodobě zásadně podílí, a také díky ochotě občanů ČR třídit odpad, byl umožněn vstup dalšího subjektu do tohoto zákonem vysoce regulovaného, a také neziskového prostředí.

Máme plnou důvěru v orgány státní správy, že naše konkurence bude muset plnit stejně přísné požadavky na dostupnost služby třídění občanům, jaké je povinna plnit naše společnost. Rovněž jsme připraveni spolupracovat při tom, aby provoz dvou neziskových subjektů se stejným předmětem činnosti nevedl k duplicitní evidenci a tím i ke zkreslení statistik dosahované recyklace obalů, za jejichž správnost je zodpovědné Ministerstvo životního prostředí.

Jsme rovněž přesvědčeni, že pravidla fungování obou našich společností budou nejen nastavena tak, aby novému subjektu nevznikla konkurenční výhoda v podobě méně náročných podmínek, ale také aby nedošlo k narušení financování třídění odpadu v obcích. Vzhledem k tomu, že k takové finanční destabilizaci došlo při podobné příležitosti v Německu i ve Slovinsku, jsme si vědomi rizik, a jsme připraveni podílet se na řešení, které takovému narušení sběrné sítě v obcích ČR zabrání.

Věříme, že MŽP také nepřipustí, aby došlo k narušení hospodářské soutěže na navazujících trzích, zejména na trhu služeb nakládání s odpady a na trhu obchodu s druhotnými surovinami. Ostatně stejný požadavek klade i nedávné usnesení Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, stojí v Prohlášení společnosti EKO-KOM ke vstupu Interseroh do ČR, které je zveřejněno na serveru tretiruka.cz.

Střet zájmů?

"Střet zájmů je naprosto evidentní. Kdekoli je dnes Agrofert, tak je ve střetu zájmů, pokud nakládá s věcmi, na které má vliv rozhodnutí ministerstva financí, ministerstva životního prostředí a dalších, kde jsou bývalí zaměstnanci Agrofertu," řekl ČTK předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. Na střet zájmů dnes upozornily také Hospodářské noviny.

Interseroh Czech patří do nadnárodní skupiny ALBA, která je světovou firmou v oboru odpadového hospodářství a sídlí v Německu. Ze šesti akcionářů české firmy, která vznikla 30. června 2013, drží Agrofert dvaadvacetiprocentní podíl, například producent balených vod Aqua Extra 33 procent, likérka St. Nicolaus 7,5 procent či mlékárenská společnost HOLLANDIA Karlovy Vary dvě procenta. "Chtěli jsme zastoupit všechny oblasti průmyslu při výběru akcionářů. Množství akcií nemá se jménem společnosti nic společného," uvedl ředitel Interseroh Czech Ivan Václavek.

Pod koncern Agrofert spadá více než 200 společností. Podle mluvčího Karla Hanzelky jsou některé významným producentem balených potravin i plátcem za recyklaci. Konkurence na trhu by mohla znamenat roční úsporu v milionech korun, uvedl pro HN. ČTK řekl, že mateřská firma bude s Interseroh jako akcionář spolupracovat. U jednotlivých dceřiných společností koncernu se může očekávat, že k Interseroh přejdou, pokud nabídne výhodnější podmínky.

Bouřky ovlivní počasí v následujících hodinách, hrozí i po celou sobotu

19.08.2022 06:30 V pátek a v první polovině víkendu hrozí v Česku silné bouřky, které může doprovázet i krupobití. S…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Enerhoatom: Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od…

19.08.2022 11:55 Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Česká ekonomika letos podle nového odhadu poroste o 2,2 procenta

19.08.2022 15:04 Aktualizováno Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky…

ÚOHS prošetří možnou kartelovou dohodu provozovatelů čerpacích stanic

19.08.2022 12:22 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už obdržel od ministerstva financí podnět, aby…

ČEZ sníží teplotu ve svých administrativních budovách až o čtyři stupně…

18.08.2022 13:30 Energetická společnost ČEZ sníží v nadcházející topné sezoně teplotu vytápění ve svých…

Počet podnikatelů v Česku v prvním pololetí roku klesl o 8000

18.08.2022 11:24 Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, v prvním…

Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent

16.08.2022 11:15 Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent. Obchodníci očekávají jeho další zdražení. Suroviny…

Zdražování pokračovalo i v červenci

16.08.2022 10:04 Aktualizováno V červenci letos pokračoval meziroční růst cen výrobců, v průmyslu a zemědělství ale oproti červnu…

Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední…

14.08.2022 10:07 Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední roky. Je jich aktuálně 539…

Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí

12.08.2022 13:10 Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4…

12.08.2022 08:58 Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových pěti…

Unipetrol v posledních letech snížil závislost na ruské ropě pod 50 procent

11.08.2022 12:43 Společnost Orlen Unipetrol, která v České republice provozuje rafinerie v Litvínově a Kralupech nad…

Související:

Právě se děje

reklama