Oblíbená "ikspéčka" jsou pohřbena. Jak zareagovali Češi?

Praha - Ukončení podpory operačního systému Windows XP se projevilo ve zvýšení zájmu o licence pro novější Windows až na trojnásobek. O desítky procent vzrostl i prodej nových počítačů. Vyplývá to z informací obchodníků oslovených ČTK.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Podle vyhledávače Heureka se zvýšila poptávka po Windows 7 a Windows 8.1. "Oproti předchozímu týdnu se zvýšily prodeje na dvojnásobek, oproti minulému měsíci dokonce na trojnásobek," uvedl ředitel Heureky Tomáš Braverman. Trojnásobný nárůst prodejů Windows 8.1 i počítačů zaznamenala i distribuční firma CZC.cz.

Alza.cz zaregistrovala podle mluvčí Šárky Jakoubkové zvýšení zájmu o notebooky a ultrabooky o zhruba deset procent. "Alza.cz pro své zákazníky připravila informační stránky, ve kterých radí, jak postupovat v souvislosti s ukončením podpory Windows XP. Návštěvnost těchto stránek nejvíce stoupala týden před ukončením podpory a vrcholila v den ukončení podpory Windows XP, kdy jsme zaznamenali téměř 100procentní nárůst návštěvnosti," dodala.

Společnost Microsoft ukončila technickou podporu více než 12 let staré, ale stále velmi oblíbené, verze XP 8. dubna. Počítače s XP tak již nezískávají pravidelné aktualizace i opravy na nově objevené chyby a stávají se tak zranitelnější vůči útokům.

Proč je vlastně Windows XP tak houževnatý? 

Ten systém tu s námi byl jednoduše až příliš dlouhou dobu. Microsoft jej s velkou slávou dodělal na sklonku prázdnin roku 2001 a do obchodů pak zamířil podobně jako ostatní mladší verze v říjnu téhož roku, píše server Zive.cz.

Windows XP udělal tlustou čáru za systémy postavenými nad DOSem, ke kterým se z těch novějších tehdy řadily hlavně Windows 95 a 98, a naopak plně přijal jádro NT, které Microsoft vyvíjel samostatně pro pracovní stanice a servery.

Windows XP také jako první z řady opustil strohý šedý design oken a nabídl naopak podporu grafických témat, kterým v počátcích vévodil modrý pastelkový design Luna. V následujících letech se pak roztrhl pytel s dalšími tématy, které daly základ slavným transformation packům, které celý Windows překreslily tu do barev jablečného systému, tu do barev připravovaného nástupce Longhorn (Vista) aj.

Společně s Windows XP skončila také rozšířená podpora stařičkého Office 2003, který byl v mezidobí nahrazen verzemi 2007, 2010 a aktuálně 2013 a předplatným 365.

Microsoft se snaží prodávat Office hlavně ve formě předplatného a to jak pro domácnosti, tak pro firmy. Domácí předplatné s pěti licencemi, které můžete přenášet, a dalšími bonusy získáte za 250 korun měsíčně, nebo 2 500 korun ročně.

Klasický Office 2013 pro domácnosti s jednou licencí stojí 3 500 korun, plná verze Pro se všemi dílčími aplikacemi pak 14 000 korun. Firemní ceníky jsou komplexnější, zde se totiž už platí za jednotlivé uživatele.

Office 2003 je nicméně natolik zastaralý software, že jej bez problému nahradí také bezplatný OpenOffice.org, LibreOffice a koneckonců i webové kanceláře Google Drive a Office Web Apps.

Témata: windows | počítače
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za hračky utratíme před Vánoci přes tři miliardy. Jaké jsou letošní trendy?

20.09.2018 15:20 Praha - České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100…

Tendr na mýtný systém neporušil zákon. ÚOHS zamítl námitky firmy Kapsch

20.09.2018 14:50 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu rozhodl o tendru na mýtný systém. V novém…

Zahraniční dluh ČR vzrostl na 4,388 bilionu. Největší podíl má bankovní…

20.09.2018 13:55 Aktualizováno Praha - Zahraniční dluh České republiky činil ke konci června 4,388 bilionu korun. Ve srovnání s…

Drahota u benzínek: Ceny jsou nejvyšší od prosince 2014. Kvůli USA má být…

20.09.2018 10:18 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o dva haléře na 33,54 koruny za litr a nafta o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama