Zločinů na internetu přibývá: Peníze vám z účtu odcizí "bílí koně"

Praha - Pachatelé internetové kriminality nově využívají k odcizení peněz z bankovních účtů najaté lidi, kteří dál přeposílají podvodně převedené peníze. Varovala před tím Česká bankovní asociace (ČBA). Banky nyní evidují jednotky případů, kdy byli takzvaní bílí koně zneužiti k odcizení peněz z účtů. Na řešení těchto případů banky spolupracují s policií.

Ilustrační foto
doporučujeme

Pachatelé nejprve přes infikované e-maily a aplikace do mobilu získají přístup na internetové účty klientů a k ověřovací textové zprávě. "V nově identifikovaných případech pak v prvním kroku odcizené peníze zasílají na bankovní účet bílého koně, který je pak posílá pachateli," popsala ČBA. Bílého koně pachatelé zpravidla nalákají na pracovní příležitost. Tito prostředníci tak netuší, že přispívají k nezákonnému praní špinavých peněz a hrozí jim stíhání.

Najímaný člověk podle bankovní asociace zareaguje na pracovní inzerát a dostane zkušební úkol pro posílení důvěry. Má převést peníze, které mu přijdou na účet, přes Western Union na zahraniční účet. Tam si je vybere pachatel. "Vše vypadá profesionálně a lidé, často v hmotné nouzi, kteří usilovně hledají zaměstnání, jsou schopni na tuto past skočit a stát se tak bílým koněm," upozornila ČBA.

Jak zaheslovat počítač?

Vymyslete určitou větu, kterou si lze zapamatovat. Bude tvořit základ vašeho složitého hesla nebo přístupové fráze. Použijte např. větu: „Mému synu Alešovi jsou tři roky".

Vyzkoušejte, zda počítač nebo on-line systém podporují takovou přístupovou větu přímo. Můžete-li v počítači nebo on-line systému použít přístupovou frázi (včetně mezer mezi znaky), použijte ji.

Pokud počítač nebo on-line systém přístupovou frázi nepodporují, převeďte ji na heslo. První písmeno každého slova vytvořené věty použijte pro vytvoření nového slova, které nedává smysl. Ve výše uvedeném případě by vám vzniklo následující slovo: „msajtr".

Složitost hesla zvyšte kombinací velkých a malých písmen a čísel. Je vhodné také některá písmena přesunout nebo je napsat nesprávně. Například v předchozí přístupové frázi zvažte chybu v pravopisu Alešova jména nebo nahraďte slovo „tři" číslicí. K dispozici je mnoho možností nahrazení a čím delší věta bude, tím složitější může být heslo. Přístupová fráze může být např:. „Mému SyNovi Al3šovi jsou 3 rOky". Pokud počítač nebo on-line systém nepodporují přístupovou frázi, vytvořte stejnou technikou kratší heslo. Může vzniknout např. heslo: „MsAj3r".

Nakonec začleňte některé zvláštní znaky. Je možné použít symboly, které vypadají jako písmena, kombinovat slova (bez mezer) a použít další způsoby, aby bylo heslo složitější. Pomocí těchto triků vytvoříme přístupovou frázi: „Mému $ynovi Aleš0v1 jsou 3 rOky" nebo heslo (z prvních písmen každého slova): „M$Aj3r", radí bezpecnyinternet.cz.

Témata: počítače | krimi | banky
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RVVI navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47 miliardy korun

19.09.2020 10:36 Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhne rozpočet na vědu pro příští rok 37,47…

Sušičky hub jdou v Česku na dračku, poptávka je oproti loňsku dvojnásobná

19.09.2020 09:07 Prodejci sledují výrazný růst zájmu o sušičky hub. Poptávka je ve srovnání s loňskem zhruba…

Pokud stát nepomůže hudebním klubům, podle provozovatelů skončí

18.09.2020 12:59 Pokud stát efektivně nepomůže brněnským hudebním klubům, místní scéna nejspíš zanikne. Kluby teď…

ČOI: Předpis porušilo ve 2.čtvrtletí 78 pct kontrolovaných e-shopů

18.09.2020 10:12 Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve druhém čtvrtletí, tedy v době platnosti opatření proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama