VIDEO: Prostějovem otřásl výbuch, tuna dynamitu pohřbila slavnou textilku

Prostějov - Areálem zkrachovalého Oděvního podniku (OP) v Prostějově dnes ráno otřásl výbuch tuny dynamitu, který poslal k zemi šest výrobních hal. Prostějov tak přišel o dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let. Odstřel si vyžádal i krátké uzavření rychlostní komunikace R46.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Dopadlo to jako v Americe," řekl ČTK střelmistr Zdeněk Šobíšek z Prahy. Přiznal, že před akcí byl nervózní. "Moc se mi ulevilo. Dělat životní odstřel, který ještě skoro dobře dopadl, nějaké třísky jsou vždycky, je jedinečné. Myslím si, že bude hodně dlouho trvat, než někdo udělá něco podobného," doplnil střelmistr. Šestnáctičlenná skupina chystala odstřel pod jeho vedením tři měsíce.

Kdyby se domy postavily do řady, byly by podle Šobíška 530 metrů dlouhé. "Bylo to náročné, jenom to uchodit při nabíjení. Jsme utahaní jako blbci. Obnášelo to spoustu set vrtů do silně armovaných (vyztužených) sloupů, které někdy nešly ani vrtat a musely se vypalovat. Nabití a odstřel už byla radost, nejhorší byla příprava," doplnil Šobíšek, který v oboru pracuje 33 let.

Střelmistři podle něj použili 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi během chvilky. Kvůli odstřelu byly uzavřeny okolní ulice, na pořádek dohlíželi policisté a hasiči. "Lidi museli být dál. Bylo to potřeba, protože trosky lítaly opravdu na hranici bezpečnostního okruhu," řekl ČTK velitel dobrovolných hasičů z části města Vrahovice Miroslav Vantuch.

Hasiči se také proudy vody snažili zabránit, aby se velký mrak prachu nešířil na obydlené oblasti. Na místě zasahovalo šest jednotek s více než 40 hasiči. Odstřel sledovala řada lidí, kteří využívali vyvýšená místa v okolí, okna, balkony a střechy blízkých domů. Někteří netajili smíšené pocity. "Fabrika dávala práci tisícům lidí, byl to kus historie města," povzdechl si starší muž, který podle svých slov pracoval v bývalém Oděvním podniku léta.

Zdroj: YouTube

Majitelem hlavního areálu zkrachovalého OP v Prostějově, ve kterém už dávno utichly šicí stroje, se začátkem roku stala společnost Astria Group, která se rozhodla výrobní budovy zbourat. Na části pozemků plánuje stavbu velké výstavní haly, část parcel zřejmě nabídne investorům.

Pět bývalých členů představenstva zkrachovalého podniku OP Prostějov bylo obviněno z předlužení, hrozí jim tři roky vězení. Toto obvinění není první v kauze zkrachovalé textilky.

Kvůli krachu podniku byl loni na jaře obviněn exmanažer této společnosti ze zpronevěry. Jednalo se o podezření, že si nechal za čtyři roky neoprávněně vyplatit na prémiích více než 26 milionů. Jméno žalobci neprozradili. Neoprávněné vyplácení odměn v této výši už řešila u majoritního vlastníka zkrachovalého podniku Františka Tuhého odpůrčí žaloba, kterou v lednu 2011 u brněnského krajského soudu podal tehdejší insolvenční správce OP Jaroslav Svoboda.

Konkurzu byl na majetek zadluženého OP prohlášen v květnu 2010. Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. Největším věřitelem je Česká spořitelna, které textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli zhruba na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí, uvedl server e15.cz.

Na účtech OP po prohlášení konkurzu díky prodeji majetku a dalším příjmům skončilo 1,111 miliardy. Po odečtení výdajů a nákladů na správu majetku zůstalo na konci roku 2013 věřitelům 351 milionů, ke kterým letos přibylo dalších 58 milionů korun z prodeje hlavního areálu OP v Prostějově.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manipulace cen na Black Friday? Porovnávejte zboží, reálné slevy činí v…

24.11.2020 18:02 Reálné slevy v každoroční akci černý pátek neboli Black Friday, která se koná poslední listopadový…

Hromadné propouštění v září a říjnu oznámilo 41 firem, o práci přijde 3100…

24.11.2020 17:16 V září a říjnu oznámilo hromadné propouštění 41 zaměstnavatelů. O místo by tak mělo přijít zhruba…

Evropská komise neproplatí Česku dotaci 100 milionů pro Penam, projekt…

24.11.2020 15:31 Aktualizováno Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko…

CzechTourism: Japonci či Korejci mají zájem navštívit Česko, pomoc…

24.11.2020 14:56 Aktualizováno Turisté z Japonska či Jižní Koreje mají nadále zájem, až to situace dovolí, navštívit Českou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama