Koruna v ohrožení? Inflace nebezpečně klesá, varuje analytik

Praha - Růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil a přiblížil se nule. Analytici oslovení ČTK očekávají červnovou inflaci na 0,2 až 0,3 procenta, někteří hovoří dokonce o poklesu cen. Důvodem nižší inflace jsou klesající ceny potravin. Trh proto očekává, jak na výsledky zareaguje centrální banka. Statistici čísla oznámí ve středu.

Ilustrační foto

V květnu meziroční inflace zrychlila na 0,4 procenta z dubnových 0,1 procenta. Meziměsíčně ceny v květnu vzrostly o 0,1 procenta.

Analytik Home Creditu Michal Kozub očekává meziroční inflaci pro červen na 0,3 procenta. Bude tedy těsně nad nulovou hranicí a podle Kozuba nadále není v ekonomice důvod, proč by ceny měly růst. "I když spotřebitelská poptávka roste, tak u maloobchodu bez automobilů její růst není až tak silný. Postupně bude klesat vliv oblasti pošty a telekomunikace na inflaci," dodal.

Ještě blíž k nule je odhad ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory. Ten očekává červnovou inflaci na 0,2 procenta, a to jak v meziročním tak v meziměsíčním srovnání. Důvodem jsou podle něj rostoucí ceny pohonných hmot při poklesu cen potravin s výjimkou brambor. "Inflace se tak z pohledu centrální banky dostává nebezpečně blízko nule. Vůbec by se nebylo čemu divit, kdyby některý z členů bankovní rady začal brojit pro další oslabení koruny," uvedl Pikora.

Stagnaci spotřebitelských cen, či jejich pokles o 0,1 procenta očekává od středečních čísel analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Ceny klesnou i přes to, že se v červnové inflaci projeví efekt vyšší spotřební daně na cigarety. Vývoj inflace podle něj centrální bance velkou radost neudělá.

S poklesem cen počítá i analytik Akcenty Miroslav Novák. Ten vidí červnové ceny meziročně i meziměsíčně nižší o 0,1 procenta. "Ani ve druhé polovině letošního roku neočekávám rychlejší návrat inflace k cíli České národní banky, tj. ke dvěma procentům. Návrat inflace ke dvěma procentům bude podle mého názoru výrazně pomalejší, než s čím ve svých prognózách Česká národní banka počítá," doplnil Novák.

Guvernér ČNB Miroslav Singer už ale koncem června naznačil, že centrální banka s inflací kolem nuly počítá. "Pro nejbližší měsíce lze očekávat meziroční inflaci poblíž nuly s tím, že nejsou vyloučeny ani její lehce záporné hodnoty," uvedl Singer 26. června po měnovém jednání bankovní rady. I tak ovšem rada počítá s tím, že příští rok se inflace dostane k blízkosti dvouprocentního inflačního cíle ČNB.

Centrální banka zahájila loni v listopadu devizové intervence s cílem zabránit deflaci. V tomto režimu chtěla setrvat do počátku příštího roku, na konci června se nechala slyšet, že intervenční režim neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2015.

Témata: inflace | ČNB | CZK

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června klesl

20.09.2021 11:19 Zahraniční dluh Česka klesl ke konci letošního června na 4,184 bilionu korun. Mezičtvrtletně se…

Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA

19.09.2021 15:02 Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Související:

Právě se děje

reklama