Šéfka ERÚ varuje před "kulišárnou". Co chystá Mládkovo ministerstvo?

Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) nesouhlasí s navrženou novelou energetického zákona, kterou předložilo ministerstvo průmyslu (MPO). Na dnešní tiskové konferenci to řekla šéfka ERÚ Alena Vitásková. Z prostředí, kde mají mít všichni účastníci energetického trhu stejná práva, se podle ní stane privilegovaný prostor pro monopolní výrobce a distributory, což znevýhodní spotřebitele. Ministerstvo ČTK sdělilo, že se před týdnem s ERÚ dohodlo na úpravě problémových bodů, a proto nechápe, proč úřad nyní zveřejnil již vyřešený spor.

Ilustrační foto

"Návrh novely vychází vstříc přirozenému monopolu, naopak na spotřebitele a jejich ochranu má negativní dopad," uvedla Vitásková.

Podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky tak skončí doba zlevňování energie. "Navržená novela energetického zákona poškozuje ty, co za energie platí, a zvýhodňuje ty, kdo na energiích vydělávají," uvedl.

ERÚ má podle návrhu MPO mimo jiné předřadit povinnost návratnosti financí a zajištění finanční stability regulovaných subjektů před ochranu zájmů zákazníků a spotřebitelů. S tím ale úřad nesouhlasí, protože podle něj jedna jeho zákonná povinnost tak v podstatě popírá druhou.

"Takto předložená novela znamená v podstatě likvidaci nezávislé regulace cen energií v České republice," upozornila Vitásková.

"Do jaké míry (úředníci) touto 'kulišárnou' překvapili ministra Mládka to nevím, ale nás jako úřad tento postup již nezaskočil," uvedla Vitásková. Podle ERÚ se totiž stejní pracovníci MPO pokoušeli o takový krok už loni.

MPO ČTK v reakci sdělilo, že o novele jednali 1. července náměstek ministra Pavel Šolc a místopředseda ERÚ Otto Gold. "Došlo k dohodě nad drtivou většinou problematických bodů. Ministerstvo proto nechápe, proč tyto body byly dnes na tiskové konferenci prezentovány v původní, pro ERÚ problematické podobě," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Podle Vitáskové ale ministerstvo s ERÚ během přípravy novely spolupracovalo a ERÚ měl více než 110 připomínek, o kterých se jednalo. Z projednávání poslední verze novely však byl podle slov Vitáskové ERÚ vynechán a úředníci ministerstva část zákona, která je pro činnost úřadu zásadní, připravili bez něj. Podle Vitáskové se tak pravděpodobně stalo za "vydatné pomoci" regulovaných subjektů a jejich poradenských firem.

Ceny elektřiny se v jednotlivých státech mohou lišit poměrně výrazně. Z posledního průzkumu, který provedla organizace Europe's Energy Portal (EEP) vyplývá, že nejvíc za elektřinu v rámci zemí evropské sedmadvacítky platí dánské a německé domácnosti. Dánové platí za kilowatthodinu proudu kolem 30,2 eurocentů (v přepočtu zhruba 7,71 korun), Němci pak za každou spotřebovanou kilowatthodinu elektřiny vydají okolo 26 eurocentů (cca 6,63 korun), píše server Peníze.cz.

Nejnižší cena proudu je podle provedeného průzkumu v Bulharsku, kde se pohybuje kolem 8,4 eurocentu za kilowatthodinu (zhruba 2,14 koruny). I tak ovšem Bulharům – jak si asi v Česku všiml každý – přišla nepřiměřeně vysoká. Česká republika ze srovnání vychází na 9. místě, což ji sice neřadí k zemím s nejlevnější elektřinou, ale na druhou stranu rozhodně nepatří k těm nejdražším. Ceny proudu se u nás pohybují kolem 3,79 koruny za kilowatthodinu. Z našich bezprostředních sousedů je levnější jen Polsko, kde se platí přibližně 14,5 eurocentu (cca 3,69 koruny) za kilowatthodinu elektřiny.

Jak se budou ceny elektřiny v Evropě vyvíjet? „Situace na trhu do budoucna je velmi těžko předvídatelná. Klíčová pro další rozvoj trhů bude situace v Německu, které je určující i pro vývoj cen ve střední Evropě," uvedl analytik Tomáš Bašta ze společnosti PwC.

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června klesl

20.09.2021 11:19 Zahraniční dluh Česka klesl ke konci letošního června na 4,184 bilionu korun. Mezičtvrtletně se…

Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA

19.09.2021 15:02 Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Související:

Právě se děje

reklama