Další intervence ČNB? Ekonomové promluvili o zdražování

Praha - Ekonomický expert a kandidát za KSČM v komunálních volbách na Náchodsku Pavel Janeček a ekonom a předseda strany LEV 21 Jiří Paroubek varují před další hrozící intervencí České národní banky. Domnívají se, že cena za euro může vystoupat téměř až ke 40 korunám, což se neblaze projeví na nákupech ze zahraničí a dovolených.

Peníze, CZK

V listopadu loňského roku rozhodla Bankovní rada České národní banky začít používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek. To mělo za následek oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.

Oslabení koruny je v tuto chvíli citelné zejména na zahraničních dovolených. "Naprostá většina českých turistů cestujících do zahraničí jistě zpětně „oceňuje" rozhodnutí České národní banky o intervenci na oslabení české koruny v listopadu minulého roku," hodnotí ve zprávě, kterou obdržel server EuroZprávy.cz Jiří Paroubek.

Ekonom a bývalý premiér dále varuje, že riziko další intervence je stále reálné. "Protože je inflace takřka na nule a v hospodářství se zřejmě projevují deflační tlaky, z logiky (či spíše nelogiky) předcházejícího rozhodnutí ČNB plyne, že by tato instituce mohla přistoupit k další intervenci na oslabení koruny," upozorňuje Paroubek.

Podle zprávy o inflaci, kterou vydala Česká národní banka, se však v nejbližších měsících očekává nárust inflace. "Celková inflace se v nejbližším období začne zvyšovat vlivem nárůstu dovozních cen, ve kterých se postupně promítá oslabený kurz koruny. Poté se ve vývoji cen začne projevovat oživující domácí ekonomika. Na začátku roku 2015 se celková inflace dostane lehce nad 2% cíl ČNB a měnověpolitická inflace se vrátí k cíli," uvádí ČNB.

Česká národní banka dále představila novou prognózu, která je založena na předpokladu stability tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a setrvání kurzu koruny poblíž hladiny 27 CZK/EUR až do počátku příštího roku.

"Podle nové prognózy se bude celková inflace v nejbližším období zvyšovat vlivem nárůstu dovozních cen, ve kterých se postupně promítá oslabený kurz koruny. Od poloviny letošního roku se ve vývoji cen začne projevovat oživující domácí ekonomika a zrychlující mzdový růst. Vlivem uvedených faktorů se celková inflace dostane na začátku roku 2015 lehce nad 2% cíl ČNB, měnověpolitická inflace se vrátí k cíli; v jeho blízkosti se pak stabilizují. Průměrná inflace v letošním roce dosáhne 0,8 % a v příštím roce 2,2 %," uvádí ČNB.

Bankovní rada považuje hladinu kurzového závazku 27 CZK/EUR nadále za vhodně zvolenou a předpokládá udržování kurzu poblíž této hladiny přinejmenším do začátku roku 2015, podle ekonomického experta Pavla Janečka je ale možné, že oslabení koruny bude pokračovat.

"Za podmínky, že euro vystoupá skutečně ke třicetikorunové hranici, tak exportní podniky vydělají teoreticky více, ale ani to nemusí být vždy pravda, paradoxně to má zejména u dopravních firem opačný účinek, neboť se zdraží pohonné hmoty a západní partneři jim sníží sazby. Nicméně se občanům prodraží nákupy ze zahraničí a zejména dovolené. Samozřejmě slabá koruna také zdraží benzín a energie," varuje ve zprávě serveru EuroZprávy.cz Janeček.

Dále je podle něj za současné situace nemyslitelné uvažovat o přijetí společné měny. "Vláda, jak nedávno deklarovala, již sama udělala první krok přijetím fiskálního kompaktu, který osobně považuji za právní nesmysl a nesouhlasím s ním. Pokud totiž tento neblahý trend bude pokračovat i nadále a euro budeme muset směnit třeba až za 35 Kč za jedno euro, tak si každý může snadno spočítat, kolik tato „akce" dokáže sebrat z uspořených peněz," tvrdí ekonom.

Za nesmyslný a směšný rovněž považuje argument guvernéra Singera, že chudí Češi stejně nemají peníze a o nic nepřijdou. "I ti nejchudší si totiž něco uspoří na horší časy a i o to málo prostě přijdou. Takto levná koruna bude také rájem pro zahraniční turisty, kteří využívají Prahu ne pro svoji historickou krásu, ale proto, aby se levně napili, popřípadě pro další „sexuální turisty"," varuje Janeček.

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 21:08 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Covid snížil objem knižního trhu až o 15 procent

23.09.2021 15:51 Obrat knižního trhu v Česku během pandemie covidu-19 mohl klesnout o deset až 15 procent. Na dnešní…

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

22.09.2021 15:38 Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do…

Podpora podnikatelů zasažených pandemií dosáhla 185 miliard, uvedla komora

22.09.2021 12:37 Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy Kč v období od ledna 2020 do srpna 2021…

Související:

Právě se děje

reklama