Jak si povede česká ekonomika? Zde je aktuální prognóza

Praha - Česká bankovní asociace ve své nejnovější prognóze očekává, že ekonomika jak v roce letošním tak v roce příštím poroste slušným tempem. Růst HDP v roce 2014 dosáhne 2,4 % a v roce příštím dále mírně zrychlí na 2,7 %. Tahounem ekonomiky zůstává vývoz, který těží z příznivé situace na hlavních trzích. „Struktura ekonomického růstu však bude vyvážená a – oproti minulé prognóze – se v ní více projeví dopad zvyšující se investiční aktivity firemního sektoru, zejména pak růst investic do strojového vybavení a do komerčních nemovitostí. Dalším faktorem jsou zlepšené ukazatele vývoje soukromé spotřeby,“ upřesňuje Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB.

Ilustrační foto

Prognóza nepočítá se změnou měnové politiky vzhledem ke zveřejněným statistickým údajům o inflaci od počátku letošního roku a zejména s ohledem na její výhled pro další období se perspektiva ukončení stávajícího schématu měnové politiky v průběhu roku 2015 dále odsouvá, uvádí tisková zpráva czech-ba.cz.

Pokud jde o výhled veřejných rozpočtů pro letošní rok, dosavadní vývoj indikuje spíše lepší než plánovaný výsledek, což by se mělo pozitivně promítnout do vnímání tzv. suverénního rizika finančními trhy. V navazujícím období by se měl začít projevovat příznivý růstový efekt opětovného oživení investic financovaných státem.

„Oproti předchozí prognóze vnímáme méně nejistot ohledně nastavení fiskální politiky v roce 2015. I přesto, že bude fiskální politika nastavena prorůstově, nečekáme prohloubení vládního deficitu a předpokládáme snížení relativní výše vládního dluhu. Nadále však zůstáváme opatrní při hodnocení výhledu veřejných rozpočtů, zejména pak citlivě vnímáme otázku jejich možného procyklického působení na ekonomiku ve střednědobé perspektivě," uvádí Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.

Pokud jde o rizika nové prognózy, na prvním místě zůstává nejistota geopolitické situace v souvislosti s událostmi na Ukrajině a jejich možným zprostředkovaným ekonomickým dopadem na evropskou i českou ekonomiku.

Dílčí nejistotu s možným rizikem zprostředkovaného dopadu na růstový výkon české ekonomiky představují v tuto chvíli těžko předpověditelné výsledky stresového testování a skutečná kondice některých systémově důležitých západoevropských bank. „Pokud by tyto výsledky indikovaly potřebu tyto banky dokapitalizovat, mohlo by to přechodně negativně ovlivnit jejich schopnost obsloužit financování ekonomik, které jsou, shodou okolností, hlavními odbytišti pro naše vývozce," dodává Petr Dufek.

„V oblasti fiskální a měnové politiky konstatujeme nejistotu ohledně nastavení daňového systému v dalších letech, jehož změny by mohly nepříjemně ovlivnit úvahy ekonomických subjektů o budoucnosti. Opominout nelze ani nejistotu ohledně ukončení stávajícího schématu měnové politiky v kurzové oblasti a způsobu jeho ukončení," doplňuje Michal Brožka.

Témata: Ekonomika | HDP ČR

Paušální daň pro příští rok vychází na necelých 6000 korun měsíčně

28.09.2021 08:38 Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální…

Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní českou ekonomiku

27.09.2021 12:18 Výsledky německých voleb výrazněji neovlivní vývoj české ekonomiky. Shodli se na tom analytici…

Inflace v příštím roce bude šestiprocentní, obává se Prouza

26.09.2021 15:14 Inflace v příštím roce dosáhne šesti procent. Dnes to v diskusním pořadu České televize odhadl…

Rada ČNB ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, tvrdí…

26.09.2021 11:03 Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Související:

Právě se děje

reklama