V aeroholdingu změna: Dvořák rezignoval na post šéfa, nahradí ho Řehoř

Praha - Předseda představenstva Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák rezignoval, opouští i místo předsedy dozorčí rady Českých aerolinií. Ve funkci předsedy představenstva státní firmy jej nahradil Václav Řehoř, který byl od konce června místopředsedou představenstva. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Český Aeroholding.

Letiště Praha

Dohodu o Dvořákově odstoupení potvrdil ministr financí Andrej Babiš (ANO), jenž chtěl na jeho místo dosadit právě Řehoře. Se změnou ale musel souhlasit Korean Air, menšinový vlastník ČSA. Korejský dopravce vzal změny ve státní firmě na vědomí, uvedl po jednání se zástupci společnosti Babiš.

"Domluvili jsme se a oni vzali naše názory ohledně managementu na vědomí a víceméně to akceptovali," řekl ČTK Babiš. Podle něj jak státu, tak i korejskému dopravci záleží na zlepšení stavu Českých aerolinií, který v současnosti není dobrý. Státní dopravce tak bude pravděpodobně potřebovat finanční injekci. Na druhé straně ale musí ČSA mít takový management, který dokáže dovést aerolinie k zisku, dodal.

Vloni České aerolinie hospodařily se ztrátou téměř miliarda korun. O tom, jak se tato ztráta rozdělí mezi vlastníky, bude podle Babiše ministerstvo financí ještě jednat s Korean Air. Předně ale bude nutné vypořádat nedokončený prodej části akcií ČSA, které chce prostřednictvím opce Korejců koupit tuzemský Travel Service. Ten má podle dohody odkoupit 34 procent akcií ČSA. Pokud obchod posvětí Evropská komise a antimonopolní úřady Ruska, Ukrajiny a Izraele, zůstane státu prostřednictvím Českého Aeroholdingu v ČSA necelých 20 procent, Korean Air bude držet 44 procent a zbytek bude patřit České pojišťovně.

Kromě Dvořáka se z vrcholného vedení společnosti rozhodl odejít člen představenstva odpovědný za oblast financí Petr Vlasák, který zároveň opustí dozorčí radu Českých aerolinií. V pětičlenném představenstvu Českého Aeroholdingu budou nově zasedat čtyři členové. Kromě Řehoře to jsou Petr Pavelec, Pavel Haleš a Zuzana Tairová, která se stane místopředsedkyní, uvedla společnost.

Obměnu velké části vedení Českého Aeroholdingu prosadilo ministerstvo financí už koncem minulého měsíce. Z představenstva tehdy odešel prezident ČSA Philippe Moreels, šéf obchodu ČSA Jozef Sinčák a šéf informačních a komunikačních technologií Českého Aeroholdingu Josef Adam. Dvořák si tehdy post šéfa představenstva udržel.

O změnách s Babišem diskutoval na konci června v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek. Tehdy řekl, že Řehoř bude nepochybně Babišovým vazalem. "Na ty nejdůležitější místa si vždy vyberete ty, kteří vás slepě poslouchají. Je to váš styl. Já vám to nevyčítám, ale pokládám to za nesmírně nebezpečné," uvedl Kalousek.

Český Aeroholding sdružuje firmy vlastněné státem. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha, provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics, poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling, zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services, nabízející především personální služby, a od prosince 2011 Holidays Czech Airlines, nabízející volnou kapacitu v rámci pronájmu letadel s posádkou.

Novým předsedou představenstva Českého aeoholdingu se stal Václav Řehoř, jeho dosavadní místopředseda. Ve funkci nahrazuje Miroslava Dvořáka, který ze společnosti odchází.

Post místopředsedkyně představenstva bude nově zastávat Zuzana Tairova. Představenstvo společnosti dále tvoří Petr Pavelec a nově jmenovaný Pavel Haleš, který zároveň zastává post předsedy představenstva společnosti Czech Airlines Handling. Jedno místo v pětičlenném představenstvu zůstává zatím neobsazeno.

Nové složení představenstva Českého aeroholdingu:

Ing. Václav Řehoř, PhD., MBA – předseda

Ing. Zuzana Tairova, FCCA – místopředsedkyně

JUDr. Petr Pavelec, LL.M. - člen

Mgr. Pavel Haleš - člen

Stručné životopisy nových členů představenstva:

Ing. Václav Řehoř, PhD., MBA (48 let)

Vystudoval ČZU v Praze, kde získal i doktorát se zaměřením na ekonomiku a řízení podniku. Na PIBS při VŠE v Praze/The Manchester Metropolitan University absolvoval MBA. Během své třiadvacetileté pracovní kariéry působil na různých pozicích ve společnostech v ČR, Velké Británii a v Kanadě. V posledních osmi letech pracoval pro firmy vlastněné private equity fondy: Advent International, ARX Equity Partners nebo Benson Oak. Od roku 2006 působil jako finanční ředitel a jednatel ve firmě CCS ze skupiny Fleetcor Technologies a od října 2007 do roku 2011 byl tzv. acting CEO/generálním ředitelem této společnosti. V letech 2011 – 2013 zastával pozici CFO/finančního ředitele ve skupině Fleetcor Europe.

Ing. Zuzana Tairova, FCCA (40 let)

Vystudovala VŠE v Praze - obor účetnictví a finanční řízení podniku a je členem Asociace certifikovaných účetních (ACCA). Od roku 1998 pracuje ve společnosti PricewaterhouseCoopers Audit, kde od roku 2007 zastávala pozici ředitelky v oddělení auditorských služeb. V letech 2008 až 2010 působila v Almaty v Kazachstánu a dále v roce 2007 působila v Moskvě v Ruské federaci jako členka regionálního vedení auditorských služeb sítě PwC ve střední a východní Evropě. Během pracovní kariéry načerpala řadu zkušeností na auditorských a poradenských projektech v USA a řadě evropských zemí.

JUDr. Petr Pavelec, LL.M. (35 let)

Vystudoval PF UK v Praze a na University of Warwick dále studoval postgraduální program International Economic Law. Více než devět let sbíral zkušenosti v renomovaných zahraničních advokátních kancelářích, mezi poslední z nich patří advokátní kancelář White & Case, kde zastával pozici seniorního advokáta. Ve své praxi se věnoval zejména korporativnímu právu M&A a Private Equity transakcím.

Mgr. Pavel Haleš (36 let)

Vystudoval Univerzitu J. A. Komenského Praha. Do Českých aerolinií nastoupil v roce 1998 na funkci supervizora. Od té doby prošel řadou vedoucích pozic – ředitel útvaru Ramp Control, vedoucí oddělení Služby cestujícím, vedoucí provozu Odbavení cestujících a transfer. Mezi roky 2010 – 2012 působil na pozici výkonného ředitele sekce Odbavení a služby cestujícím. V letech 2012 – 2013 zastával v Czech Airlines Handling funkci výkonného ředitele pro pozemní provoz. Od 1. června 2013 je předsedou představenstva společnosti Czech Airlines Handling.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou, jsou pro ně…

26.09.2021 10:30 Někteří prodejci energií se snaží zbavit produktů s fixovanou cenou pro zákazníka, které jsou teď…

Začátek školního roku: Jak se letos promítl do rozpočtu rodičů?

25.09.2021 10:33 Začátek školního roku je pro řadu rodinných rozpočtů zátěžovým obdobím. Letos více než polovina…

Prodej počítačů v Česku roste, větší zájem je o notebooky

24.09.2021 16:57 Aktualizováno Prodej počítačů v Česku se v pololetí meziročně zvýšil o 35 procent na 668.000 zařízení. Poptávka…

Zásilky z čínských e-shopů podraží, skončí osvobození od DPH

24.09.2021 14:55 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU podraží. Nově už nebudou podléhat…

Velké obchody zůstanou v úterý na svátek svatého Václava zavřené

24.09.2021 12:56 Aktualizováno Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Důvěra v ekonomiku v Česku v září opět klesla. Kvůli nedostatku materiálů

24.09.2021 10:37 Aktualizováno Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Covid snížil objem knižního trhu až o 15 procent

23.09.2021 15:51 Obrat knižního trhu v Česku během pandemie covidu-19 mohl klesnout o deset až 15 procent. Na dnešní…

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

22.09.2021 15:38 Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do…

Související:

Právě se děje

reklama