Český trh čeká změna? Připravte se na boom britských značek

Praha - Počet britských značek v ČR poroste. Do Prahy míří například hračkářství Hamleys, o český trh se zajímá značka luxusních bot Rupert Sanderson či prodejce kabelek Mulberry. Vstup nových značek ale negativně ovlivnila loňská devizová intervence. V rozhovoru s ČTK to řekl regionální ředitel britské vládní organizace UK Trade & Investment pro střední a východní Evropu Paul Taylor.

Ilustrační foto

Největší vliv měla podle něj intervence centrální banky na příchod nových značek v maloobchodu. V ostatních oblastech zásadní dopad neměla. "Většinu britských značek do ČR přivádějí Češi. Veškeré náklady na založení obchodu v ČR, tak jdou za nimi, a to včetně nákupu jednotlivých produktů, které se obvykle kupují v eurech. Takže to nejsou samotní britští obchodníci, kteří by se vstupem na trh váhali, ale právě obchodníci v Česku, pro které je po intervenci celý proces přivedení nové značky na český trh dražší," uvedl Taylor.

Očekává, že v dalších letech se vzájemný obchod výrazně zvýší. "Počet britských firem a produktů na českém trhu stále roste. Naším cílem je vzájemný obchod s ČR v příštích letech zdvojnásobit. Abychom britským firmám vstup na český trh usnadnili, otevřela Britská obchodní komora v Praze nové British Business Centrum, které britským společnostem se zájmem o usazení v Česku nabízí širokou škálu služeb," řekl ředitel.

Podle Taylora má Česko ve Spojeném království velice dobré jméno. "Britové ČR znají, a to nejen obchodně. Mnoho jich ČR navštívilo během své dovolené. Víme, že jsou Češi úspěšnými sportovci. Bohužel ne dost britských společností si uvědomuje, že by pro ně ČR mohla být i velmi dobrým obchodním partnerem - a to jak skvělou destinací pro export, nebo zemí, která může nabídnout velmi kvalitní zboží a služby," uvedl šéf UK Trade & Investment pro střední a východní Evropu.

Pro britské exportéry patří ČR podle něj do kategorie "High Growth Market" (rychle rostoucí trh). "Všichni dnes mluví o zemích BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika), ale naše obchodní zájmy v regionu střední a východní Evropy se rovnají našim zájmům v zemích BRICS. Střední a východní Evropa dále roste a má velký potenciál," říká Taylor.

Pro Británii představují země visegrádské čtyřky 64 milionů potenciálních zákazníků a jejich HDP dosahuje přibližně 965 miliard amerických dolarů. Je zde podle Taylora velký prostor pro růst - podíl Spojeného království na dovozu do těchto čtyř zemí tvoří 2,7 procenta. "Na dovozu konkrétně do ČR se Británie podílí asi dvěma procenty. Speciálně ČR je pro nás zajímavá v sektorech, jako je energetika nebo přírodní vědy," dodal ředitel.

Británie má dle Taylora velmi silný sektor služeb - například finanční služby, pojištění, právní služby, konzultantskou činnost, vzdělávání a retail. "A my si myslíme, že je pro tyto oblasti v Česku velký potenciál," řekl.

Vysoce kvalifikovaná a zároveň relativně levná pracovní síla v ČR je pro britské firmy stále lákavá. Perspektivní jsou informační technologie, telekomunikace, cestovní ruch (lázeňství, kongresová turistika), design. V roce 2010 vstoupila v účinnost evropská směrnice o službách transponována do britského právního řádu Zákonem o poskytování služeb, který zásadním způsobem zjednodušuje poskytování krátkodobých přeshraničních služeb, především ve smyslu uznávaní požadovaných kvalifikací a oprávnění poskytovat služby na základě povolení získaného v domovském státě, informuje MZV ČR.

Perspektivním exportním odvětvím pro české firmy může být i stavebnictví, a to v případě, že britská vláda rozhodne o velikých infrastrukturálních projektech. Jedním z nejvíce diskutovaných je vybudování nového letiště.

Velké příležitosti pro české firmy představuje také energetika. V UK se budou v nejbližších letech stavět nové uhelné elektrárny s využitím čistých technologií a zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Lze předpokládat, že diskuse bude vedena i o nových jaderných elektrárnách a ani v návaznosti na přírodní katastrofu v Japonsku nedává britská vláda žádné silné signály, že by v tomto směru předpokládala nějaké změny. Další možností je firemní spolupráce na třetích trzích (např. země bývalého SSSR, Vietnam, Mongolsko). ČR může nabídnout dlouholeté zkušenosti v teritoriu, kvalifikovanou a relativně levnou pracovní sílu. Britská strana může nabídnout finanční zdroje a obchodní „know-how".

Určité možnosti nabízí spolupráce mezi regiony a městy (např. turistika, rozvoj venkova, regenerace bývalých průmyslových areálů). V těchto případech je možné využívat peníze ze strukturálních fondů EU.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

TI také nezná výsledek řízení Černošic s Babišem kvůli střetu zájmů

23.09.2021 15:32 Organizace Transparency International (TI), která podala městskému úřadu v Černošicích podnět kvůli…

Pojišťovny už vyplatily lidem na jihu Moravy po tornádu 1,4 miliardy korun

23.09.2021 18:18 Pojišťovny do konce srpna vyplatily lidem postiženým tornádem na jihu Moravy 1,4 miliardy korun.…

Většina Čechů se obává vysoké inflace, nehodlají s tím ale nic dělat

23.09.2021 15:57 Vysoké inflace se obává 80 procent Čechů. Na 62 procent lidí ale nehodlá v nejbližší době…

Covid snížil objem knižního trhu až o 15 procent

23.09.2021 15:51 Obrat knižního trhu v Česku během pandemie covidu-19 mohl klesnout o deset až 15 procent. Na dnešní…

Firmám se vyplatí vlastní výroba elektřiny, tvrdí experti

22.09.2021 15:38 Firmám v České republice se bez ohledu na velikost vyplatí v nejbližších letech investovat do…

Podpora podnikatelů zasažených pandemií dosáhla 185 miliard, uvedla komora

22.09.2021 12:37 Z kumulovaného dluhu státního rozpočtu 665,5 miliardy Kč v období od ledna 2020 do srpna 2021…

Pohledávky Citibank za 10 miliard korun za OKD jsou platné, rozhodl soud

22.09.2021 12:12 Aktualizováno Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská…

Zahraniční dluh Česka ke konci letošního června klesl

20.09.2021 11:19 Zahraniční dluh Česka klesl ke konci letošního června na 4,184 bilionu korun. Mezičtvrtletně se…

Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA

19.09.2021 15:02 Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České…

Nedostatek stavebních materiálů potrvá nejméně do půlky roku 2022

17.09.2021 15:15 Sušický výrobce interiérových dveří a zárubní Solodoor odhaduje, že nedostatek stavebních prvků a…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

Související:

Právě se děje

reklama