Akcionáři CME schválili prodej Novy firmě PPF

Akcionáři mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME) na dnešní valné hromadě schválili nabídku na převzetí CME firmou PPF miliardáře Petra Kellnera. Vyplývá to z oznámení zveřejněného na internetových stránkách CME. Hodnota transakce činí asi 2,1 miliardy dolarů (více než 48 miliard Kč). Součástí CME jsou televizní stanice v pěti zemích střední a východní Evropy včetně české skupiny Nova.

Logo TV Nova
doporučujeme

Akcionáři hlasovali o dohodě den poté, co americký republikánský senátor Marco Rubio prohlásil, že chce, aby vláda USA prověřila bezpečnostní dopady prodeje CME.

CME podepsala smlouvu s dceřinými společnostmi skupiny PPF loni v říjnu. Podmínkou dokončení transakce je ale souhlas akcionářů CME, Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. CME provozuje televizní stanice vedle České republiky také v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Již dříve CME uvedla, že očekává, že transakce bude dokončena v polovině letošního roku.

"Vítáme souhlas akcionářů společnosti Central European Media Enterprises Ltd. (CME) s transakcí. Pokračuje schvalovací proces o převzetí CME skupinou PPF. Je teď na evropských regulatorních orgánech, aby posoudily transakci, která se týká společností ve střední a východní Evropě. V procesu převzetí CME spolupracujeme se všemi zainteresovanými regulatorními institucemi a všem poskytujeme relevantní informace," řekla ČTK mluvčí PPF Jitka Tkadlecová.

Rubio nyní svou žádost o prověření dohody odůvodnil vazbami firmy PPF na Čínu. Podle něj PPF v minulosti v Česku jednala "jako čínský zástupce". Senátor rovněž upozornil na to, že telekomunikační společnosti vlastněné firmou PPF spolupracují s čínskou firmou Huawei na rozvoji mobilních sítí páté generace (5G). PPF ale ve vyjádření zaslaném ČTK uvedla, že americký zákonodárce vychází z nepravdivých informací.

Schválení transakce akcionáři se všeobecně očekávalo. Zhruba třetinový podíl v CME v roce 2009 koupila americká společnost Time Warner, která jej v dalších letech zvýšila těsně pod 50 procent. Firmu Time Warner později převzal americký telekomunikační gigant AT&T a přejmenoval na Warner Media. Jejím prostřednictvím v CME drží většinový podíl.

Podle mediálního experta Jana Potůčka bude zajímavý postoj antimonopolních úřadů na jednotlivých trzích, kde CME působí. Zejména kvůli propojení volně šířeného signálu, placených platforem a mobilních operátorů.

CME loni zvýšila provozní zisk o šest procent. V konstantních kurzech se zvýšil o 11 procent na 187,3 milionu dolarů. Firma také splatila dluh v objemu 150 milionů eur. V České republice CME zvýšila provozní zisk OIBDA o 7,4 procenta na 101,6 milionu dolarů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká zbrojovka letos vykázala rekordní výnosy, poptávka je především v USA

24.11.2020 12:28 Aktualizováno Skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázala za tři letošní čtvrtletí rekordní výnosy pět…

Počet podnikatelů v ČR letos stoupl o 29 tisíc, celkem jich je přes milion

24.11.2020 11:10 Počet podnikatelů v ČR, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, za tři…

Evropská komise neproplatí Česku dotaci 100 milionů pro Penam, projekt…

24.11.2020 10:42 Aktualizováno Evropská komise s konečnou platností neproplatí evropskou dotaci 100 milionů korun, kterou Česko…

Analýza Bisnode: Téměř polovina firem v ČR loni neplatila žádnou daň z…

24.11.2020 10:27 Z 81.000 firem, které zveřejnily finanční výkazy na sbírce listin, žádnou daň z příjmu za loňský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama