Analytici: Český průmysl navázal na nevalný výkon z konce roku, stavebnictví pomohlo počasí

Český průmysl navázal podle analytiků v novém roce na nevalný výkon z předchozích měsíců. Nadějná data nových objednávek vzhledem k událostem ohledně koronaviru v dalších měsících podle nich nejsou podstatná. Nákaza bude pro průmysl velkou zátěží, prozatím však těžko vyčíslitelnou, shodli se ČTK oslovení analytici.

Stavebnictví

Průmysl v ČR v lednu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zrychlil meziroční pokles na 1,4 procenta z prosincových 0,9 procenta. Po očištění o počet pracovních dní tehdy propadl o 3,3 procenta.

"Průmyslová produkce se tak v lednu mírně vzpamatovala z nevydařeného závěru loňského roku. Meziroční pokles se v souladu s očekáváním na trhu zmírnil, a produkce tak zaznamenala nejlepší výsledek po očištění o počet pracovních dní od loňského října," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Polovina poklesu šla na vrub šestiprocentnímu propadu ve výrobě energií, kde se patrně projevila nadprůměrně teplá zima a odstávky v jaderných elektrárnách, doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler. Zpracovatelský průmysl zmírnil meziroční pokles z předchozích měsíců a meziročně vesměs stagnoval, výroba automobilů vzrostla o tři procenta, zatímco v prosinci propadla dvouciferně.

Kdyby světová ekonomika nebyla pod tlakem koronaviru, tak by lednové nové zakázky v průmyslu působily hodně nadějně, upozornil analytik ČSOB Petr Dufek. Vzhledem ke komplikacím v dodavatelských řetězcích i neustále se zhoršujícím výhledům nejen evropské ekonomiky, je však podle něj nyní výhled průmyslu nejistý. Zůstane pod tlakem poptávky a logistických překážek, na druhou stranu mu situaci může drobně ulehčit úspora nákladů za pohonné hmoty, dodal.

"V rámci nejistot spojených s koronavirem budou data za leden a únor brána s nadhledem coby obrázek vzdálenější historie, jenž příliš nenapoví o možném vývoji do dalších měsíců," souhlasil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Problémy spojené s koronavirem, tedy nejprve narušování dodávek z Číny a nyní pokles aktivity v samotné Evropě, ale naznačují, že od března začnou chodit slabší čísla jak v rámci oficiálních statistik průmyslové výroby a objednávek, tak v rámci průzkumů ze zpracovatelského průmyslu, podotkl.

Již současné nastavení preventivních opatření ze strany vlády si vynutí mírný pokles výrobní aktivity a podle analytika Raiffeisenbank Víta Hradila nelze navíc vyloučit, že se budou dále zpřísňovat. Některé podniky navíc mohou v rámci ochrany zdraví zaměstnanců přistoupit k dobrovolným úpravám provozu. "Náš odhad na celkový výkon českého průmyslu za rok 2020, který činil 0,5 procenta, si tak pod tíhou virové epidemie zřejmě vynutí revizi směrem dolů," uzavřel.

Lednovému růstu stavebnictví o šest procent pomohlo z velké části teplé počasí. Inženýrské stavitelství táhly dopravní projekty financované z veřejných rozpočtů. V dalších měsících bude záležet na tom, jak se podaří čerpat evropské dotace. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. Zároveň upozornili, že leden má na celkovém ročním výkonu stavebnictví jen malý podíl.

"Růst stavebnictví nebyl ovlivněn rozdílným počtem pracovních dní a jen nepatrně byl vylepšen sezonními faktory. Klíčovou roli na výkonu stavebnictví zřejmě sehrály převládající nadnulové teploty, jaké panovaly během ledna. Vyšší výkony ovšem odrážejí rovněž solidní poptávku investorů," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Pode analytika ČSOB Petra Dufka je na rozdíl od průmyslu české stavebnictví orientované téměř výhradně na domácí trh, takže je ušetřeno případných logistických problémů. "Navíc do něj proudí peníze z veřejných rozpočtů na projekty v infrastruktuře, a dokud tomu tak bude, bude toto odvětví procházet mírným boomem. Perspektiva pozemního stavitelství je však mnohem více napojena na vývoj v celé ekonomice, tedy na poptávce po komerčních nemovitostech, takže jistou míru nejistoty lze hledat právě tam," doplnil Dufek. Vyšší růst sektoru podle něj stále brzdí nedostatek pracovníků. "Základním předpokladem příznivého výhledu stavebnictví zůstává dostatek objednávek ze strany veřejného sektoru a schopnost dočerpávat peníze z evropských fondů," uvedl dále Dufek.

Pozemní stavitelství, tedy hlavně výstavba bytů, kanceláří nebo výrobních hal a skladů, v lednu meziročně vzrostlo o 3,3 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří hlavně dopravní infrastruktura, stouplo o 18,9 procenta. "Výsledkům inženýrského stavitelství však pomohla i srovnávací základna, když ve stejném období loňského roku jeho výstup o 14 procent propadl," podotkla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Podle manažera finančních služeb Accenture ČR Karla Kotouna má leden v celoročním hodnocení obecně nízkou váhu. "Vyšší mívají pozdější jarní a letní měsíce,“ dodal Kotoun.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Kellnerovi zvažují možnosti pro Home Credit, píše Bloomberg

16.09.2021 20:03 Rodina zesnulého českého miliardáře Petra Kellnera zvažuje další možnosti pro společnost Home…

V srpnu vzniklo o pětinu více firem než v červenci

16.09.2021 13:07 V srpnu vzniklo v ČR 2288 nových obchodních společností, o pětinu více než v červenci. Zároveň v…

Na klima s rozumem. Dlouhý promluvil o výzvách pro budoucí vládu

16.09.2021 10:50 Největší výzvou pro budoucí vládu v ekonomice je průsečík energetiky, evropské zelené dohody (Green…

Ceny průmyslových výrobců v srpnu vzrostly nejvíce za 28 let

16.09.2021 10:03 Aktualizováno Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu zrychlil z červencových 7,8 procenta na 9,3…

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět stoupla

15.09.2021 16:48 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla na 2,32 procenta z červencových 2,23 procenta. Sazba…

Obce zasažené tornádem budou moci žádat o dotace na obnovu majetku

14.09.2021 18:47 Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) spustí příjem žádostí do programu Obnova obecního a krajského…

Mnohem více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

14.09.2021 12:35 Čeští zaměstnavatelé plánují i ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku více nabírat zaměstnance než…

Gigafactory přinese Česku miliardy korun na HDP a tisíce pracovních míst

14.09.2021 11:04 Výstavba a provoz plánované továrny na bateriové články přinese Česku miliardy korun na hrubém…

Česko si v žebříčku nejsvobodnějších ekonomik světa pohoršilo

14.09.2021 07:43 Česká republika je 27. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. Loni bylo…

Úrokové sazby hypoték stouply v srpnu na letošní maximum

13.09.2021 14:50 Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu stoupla o 0,08 bodu na 2,42 procenta a je nejvyšší od…

Související:

Právě se děje

reklama