Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů motorových vozidel meziročně vzrostly o 7,4 procenta. Z hlediska aktuální situace kolem koronaviru jsou podle analytiků únorové výsledky maloobchodu nepodstatné, dopady epidemie se podle nich naplno projeví v březnu.

Přidejte svůj názor

Nákupy potravin, ilustrační fotografie
doporučujeme

Lidé v únoru více kupovali potraviny, zdravotnické pomůcky, léky a kosmetiku. Pokračoval pokles prodeje motorových vozidel, meziročně o pět procent. V dalších měsících se podle ekonomů segment bude dále propadat.

Spotřebitelské chování v únoru bylo podle analytiků ještě taženo rostoucí kupní silou a nízkou nezaměstnaností. Ve výsledcích se ale už projevily první panické nákupy. "V únoru podle očekávání výrazně zrychlily prodeje potravin, a to na 5,3 procenta, zatímco průměrný růst v minulém roce činil dvě procenta," upozornil hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Tradičně se dařilo e-shopům a zásilkovým službám, u kterých tržby meziročně vzrostly o 19,2 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky lze očekávat, že s nástupem restriktivních opatření budou tyto prodeje růst ještě podstatně rychleji.

Naopak do potíží se podle ekonomů v souvislosti s koronavirem dostane automobilový sektor. "V Číně, největším automobilovém trhu světa, prodeje osobních automobilů v únoru meziročně propadly o 82 procent. A ačkoli se čínský trh začne postupně zotavovat, problémy se mezitím přenesly do dalších zemí. Březnové prodeje automobilů tak budou velmi slabé, a v dubnu se dále zhorší," předpokládá Seidler.

V dalších měsících se očekává rovněž výrazný propad tržeb hotelů a restaurací. V ubytování byl pokles patrný už v únoru, podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy klesly tržby nejvýrazněji od listopadu roku 2018. Teprve březnové výsledky ale podle Petra Dufka z ČSOB ukážou, jak silně epidemie poznamenala toto odvětví. "Rovněž naznačí rychlost a hloubku recese české ekonomiky," dodal.

"Ještě před měsícem jsme prognózovali pro letošek zpomalení růstu maloobchodních tržeb na 3,2 procenta. Ale nyní lze očekávat pro letošní rok pokles hluší než pět procent," uvedl ekonom Komerční banky Michal Brožka. Dramatičnost situace bude podle hlavního ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče záviset na odbourávání současných opatření proti šíření koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo financí zváží podporu OKD

25.05.2020 19:24 Ministerstvo financí bude zvažovat možnosti podpory OKD kvůli nákaze covidem-19 v Dole Darkov v…

Kdy se v Dole Darkov obnoví těžba, není jasné. Prioritou je zdraví…

25.05.2020 17:11 Kdy by mohla být v Dole Darkov v Karviné obnovena těžba, zatím není jasné. Pro firmu je prioritou…

Tripartita se neshodla na odpuštění sociálních odvodů firmám

25.05.2020 16:30 Tripartita se nedohodla na podobě odpuštění sociálních odvodů firmám. Podle návrhu ministerstva…

Hyundai v Nošovicích zahájil výrobu inovovaného i30, bude v devíti barvách

25.05.2020 15:30 Automobilka Hyundai dnes v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zahájila výrobu nového modelu Hyundai…

Související:

Právě se děje

Další zprávy