API začala přijímat žádosti o dotace na internet za 1,5 miliardy

Agentura pro podnikání a inovace (API) dnes zahájila příjem žádostí o dotace na podporu vysokorychlostního internetu. Celkem může rozdělit až 1,5 miliardy korun z evropského programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).

Ilustrační foto
doporučujeme

O dotace mohou žádat telekomunikační firmy na modernizaci sítě nebo vybudování nové umožňující vysokorychlostní přístup k internetu ve vybraných lokalitách na tzv. bílých místech v ČR. Příjem žádostí potrvá do 5. srpna. Agentura to uvedla v tiskové zprávě.

"Cílem programu je rozšíření moderní infrastruktury se službami vysokorychlostního internetu do lokalit, ve kterých to dosud není možné. Dotace na vysokorychlostní internet mají zároveň pomoci všeobecnému rozvoji venkova, podpořit podnikání a zaměstnanost v daných regionech a vést ke zlepšení životních a ekonomických podmínek jeho obyvatel," uvedl generální ředitel agentury Lukáš Vymětal.

Ve stejném programu podpory Vysokorychlostní internet, zaměřeného tentokrát na vznik a rozvoj digitálních technických map krajů, API zahájila 15. května také příjem žádostí o dotace.

Podle nedávné zprávy NKÚ programy podpory rozvoje vysokorychlostního internetu v posledních pěti letech vázly a ministerstvo průmyslu a obchodu nevyplatilo žádné dotace, i když mělo k dispozici 13,8 miliardy Kč. Důvodem byla špatně nastavená podpora a nedostatečná příprava programu. Téměř polovina peněz plánovaných na rozvoj vysokorychlostního internetu tak byla přesunuta po dohodě s Evropskou komisí na jiné operační programy.

Ministr průmyslu Karel Havlíček loni v září uvedl, že v Česku je stále více než 7000 takzvaných bílých míst, tedy sídelních oblastí bez vysokorychlostního internetu, což je jedna třetina všech obcí a jejich částí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na 85 % českých potravin v obchodech nejvíc doplatí zákazník, tvrdí řetězce

06.07.2020 12:01 Část poslanců chce podle návrhu zvýšit podíl českých potravin v obchodech. Příští rok by to mělo…

Čeští vývojáři počítačových her si mnou ruce. Očekávají obrat přes pět…

05.07.2020 09:48 Český herní průmysl očekává v roce 2020 obrat přes pět miliard. K vysokým číslům jim pomohla i…

O COVID nájemné k dnešním 14:00 bylo zadáno 2906 žádostí

03.07.2020 18:17 O dotaci na komerční nájem bylo k dnešním 14:00 zadáno 2906 žádostí, z nichž bylo dokončeno 794 za…

MMR podpoří cestovní ruch částkou 111 milionů. Kapka v moři, komentuje…

03.07.2020 17:14 V rámci Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech rozdělí ministerstvo pro místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy