Asociace: Pomoc z nových vládních programů opět některé firmy mine

Pomoc z nových podpůrných programů, které na pondělním jednání schválila vláda, některé podnikatele v gastronomii a ubytovacích službách opět mine. Týkat se to bude velkých podniků i drobných firem. Programy neřeší ani pomoc podnikatelům, kteří na ni na podzim nedosáhli. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR).

Systém dotačního programu COVID
doporučujeme

Specifické dotační tituly zavedené v souvislosti s pandemií jako COVID gastro uzavřené provozovny, COVID ubytování nebo COVID nájemné nahradí dva programy. V COVID 2021 budou mít podnikatelé nárok na příspěvek 500 korun na zaměstnance a den, v COVID Nepokryté náklady jim stát uhradí 60 procent nákladů.

Vláda však podle AHR nevyslyšela požadavky zástupců postižených oborů, aby mikropodniky do deseti zaměstnanců byly kompenzovány v částce odpovídající 90 procentům jejich ztrát a u ostatních podniků v částce odpovídající 70 procentům ztrát, jak to umožňují evropská pravidla. Podporu si budou navíc moci nárokovat jen ti podnikatelé, kteří měli pokles tržeb o alespoň 50 procent v porovnání s loňským, nebo předloňským lednem a únorem. Pomoc tak podle AHR stát neposkytne těm, kteří se snažili své ztráty minimalizovat.

Prezident AHR Václav Stárek přesto ocenil, že vláda nakonec na výzvu podnikatelských organizací vytvořila program založený na kompenzacích ztrát. Na podporu se ale podle něho rozhodla vydat co nejméně prostředků. "Přitom pomoc, kterou žádáme pro již rok strádající obory, není ve srovnání s plánovaným schodkem rozpočtu nijak vysoká," řekl Stárek.

Ztráta ve stravovacích službách podle AHR za každý den uzavření činí 411 milionů korun. Počet hostů v ubytovacích zařízeních loni v meziročním srovnání klesl o 51 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvním čtvrtletí si lidé založili nejméně nových živností od 2010

13.04.2021 12:50 Zájem o podnikání mezi lidmi v prvním čtvrtletí výrazně klesl a byl nejnižší nejméně od roku 2010.…

Kellner se loni rozhodl přesunout finanční část PPF z Nizozemska do ČR

13.04.2021 11:44 Majitel skupiny PPF Petr Kellner, který před dvěma týdny tragicky zahynul při nehodě vrtulníku, se…

První otevřené obchody. Bojíme se nákazy, ale Babiš za nás faktury…

12.04.2021 22:19 Aktualizováno REPORTÁŽ – Maminka se sklání nad malým synem, který si právě zkouší botu a přitom kňourá. „A kde…

Program Antivirus využilo za rok 11 procent aktivních firem

12.04.2021 09:25 Státní podpůrný program Antivirus, který slouží k podpoře zaměstnanosti, využilo podle Registru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama