Asociaci nákupních center mrzí, že otevření škol a obchodů stojí proti sobě

Asociaci nákupních center mrzí, že se otevření škol a obchodů staví proti sobě. Tyto dvě věci podle ní spolu nesouvisí, jedná se o odlišné aktivity a každá s sebou nese jiná rizika. Zvýšení pohybu lidí po otevření všech prodejen bude zanedbatelné, v řádu několika procent. ČTK to dnes řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Obchody jsou kvůli epidemii zavřené
doporučujeme

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhne vládě, aby se provoz maloobchodu uvolnil od pondělí. Kabinet o tom má rozhodnout na pátečním mimořádném jednání. Ministr školství Rober Plaga (za ANO) dnes ráno však na sociálních sítích napsal, že je-li návrat žáků do škol prioritou, otevření obchodů a další změny nejsou možné. Studenti maturitních ročníků by podle plánů vlády měli do škol nastoupit 1. března.

I Asociace nákupních center si podle Kubíčka přeje, aby se děti vrátily do škol co nejdříve. Je nutné ale odlišit fungování ve školách a obchodních centrech. "Ve škole sedí pohromadě skupina dětí čtyři až osm hodin. V obchodech je prokazatelně kratší délka kontaktu a jejich prostory jsou na vysokém hygienickém standardu, zároveň dokážeme aktivně vymáhat dodržování pravidel," uvedl Kubíček.

Už předchozí období podle Kubíčka prokázala, že obchody nejsou zdrojem nákazy. Nově v nich bude platit ještě přísnější režim. Personál bude muset nosit respirátory třídy FFP2, touto ochranou budou vybaveni i všichni zaměstnanci obchodních center, včetně pracovníků ostrahy a úklidu. "Nedává smysl omezovat za ohromné náklady něco, co nepřináší výrazná rizika. Snažíme se přispět k větší osvětě a nabídkou svých prostor také ke snadnější dostupnosti testování širšímu okruhu obyvatel. Proto říkáme, že nejsme součástí problému, ale řešení," dodal Kubíček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že rozvolňování v aktuálním stavu epidemie není dobrý nápad. K otevírání obchodů si vyslechne návrhy ostatních ministrů. Podobně se vyjádřil i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Jsem přesvědčen, že v situaci, kdy nám stále rostou čísla nakažených, kdy máme úplně plné jednotky intenzivní péče, tak to není moment na rozvolňování," řekl novinářům. Epidemiolog Roman Prymula by za současné situaci byl pro tvrdé restrikce na dva až tři týdny a teprve poté by se mělo podle něj začít uvolňovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Někteří podnikatelé podporují úplně dočasné uzavření

26.02.2021 13:08 Někteří podnikatelé podporují, aby vláda na 14 dní či tři týdny zpřísnila dosavadní restrikce a…

Více než 70 procent e-shopů loni porušilo zákon

26.02.2021 11:36 Více než 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Nejčastěji se jednalo o nekalé…

Důvěra v českou ekonomiku v únoru vzrostla na 89,7 bodu

24.02.2021 10:07 Důvěra v českou ekonomiku po lednovém poklesu v únoru vzrostla. Souhrnný indikátor se zvýšil o 2,4…

ČSA oznámily propouštění až všech 430 zaměstnanců

24.02.2021 07:57 České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama